Vo Vysokých Tatrách budú sčítavať kamzíky, pridá sa aj poľská strana a dobrovoľníci

Kamzík tatranský
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na slovenskej a poľskej strane Vysokých Tatier budú v stredu 7. júla zamestnanci Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) spočítavať kamzíky. Pridajú sa k nim aj kolegovia z poľského národného parku a ďalší dobrovoľníci.

Ako informovala zamestnankyňa štátnych lesov Jana Tomalová, výsledky kamzičej inventúry majú opäť dať odpoveď na otázku, koľko jedincov kamzíka vrchovského tatranského momentálne žije na oboch stranách Tatier, ale aj to, koľko mláďat pribudlo v jarných mesiacoch.

Štátne lesy TANAPu, ktoré sú hlavným organizátorom pravidelného spočítania kamzičej zveri, sa chceli do rátania pustiť už koncom júna. Nie práve najideálnejšia predpoveď počasia im zámer prekazila.

Sčítavanie plánujú podľa počasia

„Každý rok sa na základe prognóz meteorológov snažíme vytypovať čo najvhodnejší deň, no nie vždy to úplne dokonale vyjde. Ak chceme získať relevantné počty, ideálne podmienky pre spočítavanie sú vtedy, keď je dobrá oblačnosť a nie je príliš horúco, pretože v sparnom počasí kamzíky vyhľadávajú tienisté miesta a už dopoludnia sa nám stratia z dohľadu,“ konkretizoval zoológ Štátnych lesov TANAPu Jozef Hybler.

Územie slovenských Tatier si pracovníci rozdelili na 59 úsekov. Zachytiť chcú aktivitu kamzíkov zhruba medzi piatou a ôsmou hodinou ráno.

Práve nadpriemerné teploty, ktoré vyhnali kamzíky do tienistých zákutí, sa podpísali aj pod výsledky zatiaľ posledného spočítavania, ktoré bolo v Tatranskom národnom parku vlani na jeseň. Zoológovia vtedy na oboch stranách Tatier zaevidovali dokopy ani nie tisíc kamzíkov. Pritom práve jeseň bola podľa nich v posledných rokoch obdobím, keď v rámci počtu kamzíkov padali rekordy.

Zbierajú aj vzorky trusu

Okrem údajov o počtoch kamzíkov sú pravidelné inventúry pre zoológov aj zdrojom cenných informácií o zdravotnom stave kamzičej populácie, keďže spočítanie využívajú napríklad aj na zber vzoriek trusu. Takisto je to príležitosť zmonitorovať vzácne prostredie národného parku či pozorovať ďalšie chránené druhy živočíchov.

„Vďaka tomu boli pozorované napríklad útoky rysa na kamzíka v Mengusovskej doline či útok orla na medvieďa na hrebeni Belianskych Tatier, ale aj výskyt veľmi vzácneho murárika červenokrídleho v oblasti Skalných vrát,“ dodal Hybler.

Kamzíky v Tatranskom národnom parku sčítavajú už od jeho vzniku, teda sedem desaťročí. Zatiaľ čo jarné spočítanie je zamerané hlavne na zisťovanie prírastkov mláďat, jesenné mapuje početnosť kamzičej populácie pred zimou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Hybler
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPu