Vodohospodárska výstavba uzavrela úverovú zmluvu na modernizáciu plavebných komôr v Gabčíkove

GABČÍKOVO: Modernizácia plavebných komôr
Vypustená pravá plavebná komora počas spustenia projektu modernizácie plavebných komôr na Vodnom diele Gabčíkovo. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Nový generálny riaditeľ štátneho podniku Vodohospodárska výstavba Vladimír Kollár podpísal s konzorciom bánk úverovú zmluvu, ktorá zabezpečí finančné krytie projektu modernizácie plavebných komôr Vodného diela Gabčíkovo (VDG) v preklenovacom období.

A to dovtedy, pokým Vodohospodárska výstavba nezíska nenávratné finančné prostriedky z grantového programu Európskej únie.

Polmiliónová ročná úspora

Informovalo o tom v utorok Ministerstvo životného prostredia SR s tým, že maximálna výška úveru, ktorú podnik podľa potreby môže, ale zároveň nemusí vyčerpať, je 77,6 mil. eur, pričom 55 mil. eur predstavuje revolving.

Vodohospodárska výstavba reštrukturalizáciou úveru po znížení úrokovej sadzby v prípade vyčerpania maximálneho úverového limitu ušetrí 543 tis. eur ročne.

Ďalšie usporené prostriedky v jednorazovej výške 183 tis. eur podľa envirorezortu vyplývajú zo zníženého spracovateľského poplatku a úpravy úverových rámcov.

Nemali finančné krytie

Bývalý generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Daniel Kvocera podpísal zmluvu o dielo v objeme takmer 150 mil. eur na európsky projekt Inovácia a modernizácia plavebných komôr pre zvýšenie bezpečnosti a intenzity vodnej dopravy na Vodnom diele Gabčíkovo.

Podľa envirorezortu tak urobil bez toho, aby štátny podnik mal na zmluvu krytie finančnými prostriedkami. Napriek tomu financovanie projektu nezabezpečil, čo minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) označil za krajne nezodpovedné.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel KvoceraJán BudajVladimír Kollár
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRVVB Vodohospodárska výstavba