Vyhlásenie Vihorlatského pralesa nemá s odbornosťou nič spoločné, tvrdí lesník Flachbart

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Karpatské bukové pralesy
Národná prírodná rezervácia Morské oko v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat sa stala dejiskom slávnostného aktu odovzdania certifikátu o zápise Karpatských bukových pralesov do Zoznamu svetového dedičstva. Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer

V týchto dňoch rezonuje všetkými slovenskými médiami vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales o výmere 2 160 hektárov s bezzásahovou zónou 1 574 hektárov. Vyhlásenie Vihorlatského pralesa však nemá podľa dlhoročného lesníka, ktorý študoval na Lesníckej fakulte vo Zvolene a žije v Spišskej Novej Vsi, Viliama Flachbarta s odbornosťou nič spoločné.

„I keď sú prírodné hodnoty pohoria Vihorlat nepopierateľné, skutočnosť je taká, že sa o žiadny prales nejedná a už vôbec nie na mnohonásobne nadsadenej výmere,“ konštatoval tento týždeň v statuse na sociálnej sieti Viliam Flachbart.

Podvod začal v roku 2007

Podvod začal podľa lesníka už v roku 2007, zaradením Karpatských bukových pralesov do svetového dedičstva UNESCO.

„Realita je taká, že rozlohou neveľké pohorie Vihorlat je z troch strán už po stáročia obklopené husto obývanou kultúrnou krajinou. Je preto logické, že miestne lesy boli a sú dlhodobo hospodársky využívané. Všetky významné doliny boli v minulosti sprístupnené lesnými železnicami, postavenými za účelom odvozu vyťaženého dreva. A drevo sa skutočne intenzívne a dlhodobo ťažilo aj v jadre najcennejších prírodných rezervácií,“ ozrejmil Flachbart.

Napriek tomu sa podľa lesníka zachovalo niekoľko desiatok hektárov prírode blízkeho lesa s relatívne zachovalým drevinovým zložením i štruktúrou.

„Tie boli prírodnými rezerváciami aj doteraz a o ich opodstatnenosti nebudem polemizovať. Tie však tvoria len nepatrný zlomok novonavrhnutej rezervácie. Ako povedal pán Jasík z občianskho združenia Prales, to sú tie hrozienka, ktoré budú pospájané jedným veľkým koláčom – teda novonavrhnutým územím. A ten koláč je tým obrovským podvodom. Prevažne sa jedná o rovnoveké, doteraz hospodárske lesy, ktoré nemajú so štruktúrou pomyselného pralesa nič spoločné,“ pokračoval lesník.

Takých lesov je na Slovensku mnoho

Ich jedinou prednosťou je podľa Viliama Flachbarta relatívne zachovalé drevinové zloženie.

„Takých lesov však máme na Slovensku státisíce hektárov a nikto o nich nikdy netvrdil, že sú pralesmi. Nezanedbateľnú časť bezzásahovej zóny tvoria dokonca antropogénne lesy zo sadby s výrazne pozmeneným drevinovým zložením (v prospech ihličnanov, často i nepôvodného smreka a duglasky) i štruktúrou, bez dostatočnej autoregulačnej schopnosti,“ dodal Flachbart.

Z uvedeného dôvodu možno pokladať vyhlásenie Vihorlatského pralesa na uvedenej výmere podľa Flachbarta za nepremyslený, neprofesionálny, demagogický a výrazne diletantský čin, ktorý nemá s odbornosťou nič spoločné.

Aktuálny stav

Na 33. rokovaní vlády Slovenskej republiky bol 19. augusta 2020 jedným z bodov programu aj Návrh nariadenia vlády SR, ktorým sa vyhlasuje prírodná rezervácia Vihorlatský prales.

Jeho účelom je zabezpečiť primeranú ochranu územiu, ktoré sa má stať súčasťou lokality UNESCO, zapísanej prvýkrát do zoznamu svetového dedičstva v roku 2007. Kabinet tento návrh podporil. Samotnému hlasovaniu predchádzala dlhá diskusia.

Prírodná rezervácia Vihorlatský prales sa nachádza na území Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Predmetom ochrany tejto oblasti sú prioritné biotopy európskeho významu: lipovo-javorové sutinové lesy, jedľovo-bukové kvetnaté lesy, javorovo-bukové horské lesy a ďalšie. Na tomto území žije aj niekoľko druhov európskeho významu: fuzáč alpský, vlk dravý, medveď hnedý, rys ostrovid, rôzne netopiere a iné.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viliam Flachbart