Vývoz bravčového a pšenice pomohol Únii zmierniť straty spôsobené brexitom a koronavírusom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
bravčové mäso
Produkciu bravčového ovplyvňuje v EÚ a vo svete africký mor ošípaných či pandémia COVID-19. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Silný výkon vývozu bravčového mäsa a pšenice z Európskej únie pomohol únii v prvých štyroch mesiacoch tohto roka zmierniť obchodné straty spôsobené koronakrízou a brexitom. V období od januára do apríla predstavovala totiž hodnota agropotravinárskeho vývozu EÚ 61,9 miliardy eur, pri náraste o 4,8 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, zatiaľ čo hodnota dovozu sa zvýšila na 42,4 miliardy eur, pri náraste o 2,3 percenta.

EÚ tak zaznamenala počas tohto obdobia prebytok agropotravinárskeho obchodu vo výške 19,5 miliardy eur, čo je nárast o 10 percent v porovnaní s úvodnými mesiacmi vlaňajška. Vyplýva to z mesačnej obchodnej správy za január až apríl 2020, ktorú zverejnila Európska komisia (EK).

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Výnimočne vysoký dopyt po bravčovom mäse spôsobil prudký nárast hodnoty vývozu EÚ do Číny, ktorý sa v porovnaní s januárom až aprílom 2019 zvýšil o 1,65 miliardy eur. Pšenica, droby a detská výživa boli medzi ostatnými poľnohospodárskymi potravinárskymi výrobkami EÚ, ktoré boli vo vysokej miere požadované,“ ozrejmila v správe EK.

Export potravín do Veľkej Británie výrazne klesol

Výrazné zvýšenie hodnôt vývozu z EÚ nastalo do Saudskej Arábie a Maroka, o 366 miliónov eur, resp. 308 miliónov eur, v dôsledku silného dopytu po jačmeni a pšenici v oboch krajinách. V období od januára do apríla sa tiež zvýšila hodnota vývozu z EÚ do Alžírska (o 273 miliónov eur) a Japonska (o 203 miliónov eur).

Pokles však bol zaznamenaný vo vývozných hodnotách EÚ do Hongkongu (pokles o 153 milióno eur) a Singapuru (zníženie o 122 miliónov eur).

Prvé štyri mesiace prechodného obdobia brexitu však podľa EK ovplyvnili obchod v mnohých oblastiach výrobkov vrátane vína, liehovín a likérov, cigár a cigariet, ovocných a zeleninových prípravkov, syrov, čokolády a cukroviniek.

Hoci Spojené kráľovstvo zostalo počas týchto mesiacov na jednotnom trhu, celková hodnota vývozu agropotravín EÚ do Spojeného kráľovstva klesla o 879 miliónov eur, zatiaľ čo dovoz zo Spojeného kráľovstva klesol o 576 miliónov eur. Pokles bol zaznamenaný aj v hodnote dovozov EÚ na Ukrajinu, ktorý klesol o 140 miliónov eur, USA pokles o 207 miliónov eur a Indie pokles o 121 miliónov eur.

Pšenica za miliardy eur

„Počas prvých štyroch mesiacov tohto roka sa vývozné hodnoty niektorých poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov EÚ výrazne zvýšili. Najväčší nárast bol zaznamenaný v prípade pšenice o 1,25 miliardy eur, bravčového mäsa (nárast o 1,26 miliardy eur) a hrubých zŕn (o 439 miliónov eur). Hodnota vína však klesla o 488 miliónov eur, zatiaľ čo destiláty a likéry (pokles o 466 miliónov eur) a surové kože a kožky (pokles o 284 miliónov eur) tiež poklesli,“ dodala EK.

Dovozná hodnota čerstvého a sušeného tropického ovocia zaznamenala najväčší rast v porovnaní s januárom až aprílom minulého roka, keď vzrástla o 553 miliónov eur. Hodnota olejnín (iných ako sójové bôby) sa zvýšila o 370 miliónov eur, zatiaľ čo hodnota oleja z palmových a jadrových palív vzrástla o 316 miliónov eur.

Znížili sa však dovozné hodnoty olejových koláčov (pokles o 237 miliónov eur), hrubých zŕn (pokles o 487 miliónov eur) a surového tabaku (pokles o 226 miliónov eur).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia