Wiezik: Sme svedkami absurdnej situácie. Dohodou medzi Tarabom a Takáčom vznikol konsenzus na oslabení ochrany prírody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Michal Wiezik
Michal Wiezik (PS). Foto: www.facebook.com.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 6. novembra 2023, 17:55

Vznikol konsenzus na oslabení ochrany prírody všade tam, kde to bude možné. Uviedol to europoslanec Michal Wiezik (PS).

Pokračoval s tým, že z pondelkového vystúpenia ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča (Smer-SD) a šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu (SNS) vyplýva, že ministerstvo pôdohospodárstva sa už nebude musieť zaoberať rozporovaním ochrany prírody a prebralo to na seba samo ministerstvo životného prostredia.

Ciele sú v rozpore so záväzkami Slovenska

„Okrem iného ministri, zatiaľ medzi riadkami, avizovali znižovanie ochrany prírody v národných parkoch, spätné zavedenie lovu vlka, rozšírenie možností lovu medveďa a presun financií Fondu obnovy z reformy národných parkov na kapitoly pôdohospodárstva,“ doplnil europoslanec.

Podotkol, že ich ciele sú v rozpore so záväzkami, ktoré Slovensku vyplývajú z odôvodnených stanovísk a žaloby Európskej komisie.

Sme svedkami absurdnej situácie

Podľa Wiezika budú mať priamy dopad na možnosti čerpania prostriedkov z fondu obnovy a zvyšujú riziko pokuty z dôvodu porušovania európskej legislatívy.

„Obmedzovanie ochrany prírody je v rozpore s Environmentálnou stratégiou SR, našou pozíciou v EÚ a s udržateľným rozvojom slovenských regiónov. Minister Taraba po tom, čo neuspel v prebratí agendy sektoru hospodárstva, zdá sa uspel s adoptovaním programu pôdohospodárstva,“ vyhlásil europoslanec.

Uzavrel s tým, že sme svedkami absurdnej situácie, keď najväčším odporcom ochrany prírody je ministerstvo životného prostredia.

Ústup z pozícií ochrany

Z vyjadrení ministrov aj podľa Iniciatívy My sme les vyplýva, že chcú spoločne pracovať predovšetkým na oslabovaní ochrany prírody.

„Istý stupeň protirečenia medzi týmito dvomi rezortmi je úplne prirodzený a vyplýva z ich protichodného zamerania. Ich lepšia spolupráca by bola dobrou správou v prípade, že by ministerstvo pôdohospodárstva bolo schopné uznať oprávnené požiadavky ministerstva životného prostredia, vrátane dostatočnej územnej ochrany,“ uviedla iniciatíva.

Pokračovala, že v tomto prípade ide skôr o ústup z pozícií ochrany v prospech hospodárskeho využitia. Ondrej Kameniar z Iniciatívy My sme les spresnil, že ministri avizovali redefinovanie sústavy národných parkov podľa medzinárodných kritérií, pričom z ich vyjadrení je jasné, že ich chcú preradiť do nižších stupňov ochrany.

„Zabúdajú pritom na fakt, že priamo IUCN, ktorého autoritou sa pri tom chcú zastrešovať, pripúšťa, že územie môže byť národným parkom aj vtedy, ak tieto kritériá bude spĺňať výhľadovo, teda v budúcnosti,” vysvetlil Kameniar.

Za zlý stav môžu vlády Smeru a SNS

Dodal, že zlý stav, v ktorom sú teraz slovenské národné parky s ich nedostatočnou ochranou, je do veľkej miery výsledkom vládnutia vlád, v ktorým mali Smer-SD a SNS rozhodujúce slovo.

„Znižovanie ochrany v národných parkoch je pokračovaním ich snáh územia národných parkov čo možno najviac sprístupniť ťažbe dreva, poľovníctvu a výstavbe,“ uzavrel Kameniar s tým, že avizované kroky idú proti európskym cieľom, ako aj proti záujmom slovenských občanov a riskujú aj pokuty od EÚ a prepadnutie eurofondov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Envirorezort a agrorezort na pondelkovej spoločnej besede avizovali užšiu spoluprácu. Taraba uviedol, že ide o vyslanie signálu, že sa končia zlé vzťahy, ktoré medzi rezortmi panovali.

Ministri sa venovali viacerým témam, napríklad problematike škôd spôsobených premoženou raticovou zverou, či vlkmi a medveďmi.

Redefinícia celej sústavy národných parkov

Takáč s Tarabom sa zhodli na potrebe redefinície v podstate celej sústavy národných parkov podľa medzinárodných kritérií. Podľa ministra životného prostredia ide o jediný objektívny činiteľ a podľa toho, ako jednotlivé územia spĺňajú tieto kritériá, majú v pláne redefinovať národné parky.

Taraba tiež uviedol, že sa dohodli aj na vytvorení aktívnych pracovných skupín, ktoré sa budú pravidelne stretávať a riešiť problémy a súčasne aj samotní ministri majú v úmysle pravidelne komunikovať.

Na stretnutí otvorili i otázky plánu obnovy či potravinovej sebestačnosti. Takáč považuje spoluprácu za potrebnú najmä vzhľadom k tomu, že na Slovensku mnoho ľudí žije na vidieku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal WiezikOndrej KameniarRichard TakáčTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)iniciatíva My sme lesMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRPS Progresívne SlovenskoSmer - SSDSNS Slovenská národná strana