Za posledné štyri roky vzrástol priemerný ročný úbytok lesov na Slovensku takmer o štvrtinu

VYSOKÉ TATRY: Lesy napadnuté lykožrútom
Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

Priemerný ročný úbytok lesov na Slovensku za posledné štyri roky narástol takmer o štvrtinu. Vyplýva to z analýzy satelitných snímok Inštitútu environmentálnej politiky (IEP), ktorý porovnával stratu lesa v rokoch 2017 až 2020 s rokmi 2001 až 2016.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP SR) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslalo tlačové oddelenie rezortu. S výnimkou kalamitného roku 2004 zažilo Slovensko najväčšiu stratu lesa v roku 2018, pričom najviac postihnutým regiónom za ostatných 20 rokov boli Kysuce.

V národných parkoch bola v rokoch 2017 až 2020 priemerná ročná strata lesa na úrovni 0,56 percenta. V národných parkoch sa tak les strácal rýchlejšie než na lesných plochách mimo nich.

Najlepší stav lesov

Podľa satelitných snímok boli regionálne na tom najlepšie lesy na východnom Slovensku a na Hornej Nitre. Naopak, najhoršie skončili oblasti na Kysuciach a podtatranské okresy Poprad a Kežmarok.

Lepší stav vykazujú územia s 5. stupňom ochrany s bezzásahovým režimom. „Práve nízka intenzita ťažby má priaznivý vplyv na zachytávanie uhlíka a prispieva k zmierňovaniu klimatickej krízy,“ povedal štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.

Odlesňovanie je podľa satelitných snímok dlhodobým problémom Slovenska, a to aj napriek pomerne vysokej výmere lesov. Podľa Kiču je na Slovensku bežné, že hoci je nejaký pozemok evidovaný ako lesný, neznamená to, že sa na ňom skutočne nachádza les.

Medzinárodné satelitné snímky

IEP využíva medzinárodné satelitné snímky z portálu Global Forest Watch, ktoré poukazujú na reálnu skutočnosť lesných pozemkov a dokážu objektívne vyhodnotiť stav lesov. Snímky využívajú vegetačný index na identifikáciu lesa na ploche 30×30 metrov.

Identifikujú iba starší les s výškou približne päť metrov. Ak je na danej ploche aspoň 30 percent stromov, identifikujú snímky plochu ako les. S riešením problému odlesňovania má podľa MŽP SR pomôcť reforma národných parkov, o ktorej má v novembri hlasovať Národná rada SR (NR SR).

Jednotná správa území podľa envirorezortu dokáže efektívnejšie vyvážiť hospodárske a environmentálnej záujmy a zároveň prispeje k zastaveniu odlesňovania, k čomu sa zaviazali svetoví lídri na klimatickej konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) COP 26 v Glasgowe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Kiča
Firmy a inštitúcie Inštitút environmentálnej politiky (IEP)MŽP Ministerstvo životného prostredia SR