Zachráňme lesné bohatstvo vyzýva vládu na pomoc pri ochrane lesov, za príklad dáva Česko a Nemecko

les
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Odborná platforma Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska vyzýva vládu, aby sa zodpovedne postavila k pomoci lesom a prijala opatrenia na záchranu lesného bohatstva na Slovensku. Príkladom vláde majú byť prijaté opatrenia v Nemecku či Českej republike.

„V týchto krajinách už prijali prvé účinné riešenia, na Slovensku s ich prijatím ešte stále váhame, akoby si kompetentní politici a štátni úradníci u nás neuvedomovali rozsah poškodenia lesov v dôsledku klimatickej zmeny a nebývalého rozsahu vetrových a podkôrnikových kalamít,“ informoval hovorca platformy Jozef Marko.

Opatrenia v Česku a Nemecku

Vzhľadom na veľmi vážnu situáciu v stave lesov Nemecka konštatovala spolková ministerka životného prostredia dôležitý prínos lesov k ochrane klímy, pričom varovala, že chýbajúce živé stromy nemôžu prispieť k zníženiu emisií oxidu uhličitého.

„Výsledkom Národného lesníckeho samitu v Berlíne, zvolaného spolkovou ministerkou v septembri je, že spolková vláda prijala základné tézy pre program na ochranu klímy do roku 2030, na ktorom sa zhodla skupina expertov. Dohoda je základom dodatočných finančných prostriedkov pre les v rámci zmeny klímy. Podľa súčasného stavu rokovaní by tieto rozpočtové prostriedky mali v nasledujúcich štyroch rokoch dosiahnuť 547 mil. eur,“ priblížil Marko.

Ministerstvo pôdohospodárstva Českej republiky zas podľa platformy zverejnilo v polovici augusta informáciu, že chce súkromným a obecným vlastníkom lesov v tomto roku vyplatiť 1,5 mld. českých korún ako kompenzáciu za zníženú cenu dreva v dôsledku podkôrnikovej kalamity. Celková podpora českých neštátnych lesomajiteľov môže podľa slov českého agrorezortu presiahnuť v roku 2019 čiastku štyri miliardy českých korún.

Platforma Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska

Lesy na Slovensku potrebujú podľa platformy rovnakú pomoc a podporu, akej sa dostáva lesom, vlastníkom a obhospodarovateľom lesov v Nemecku a v Českej republike.

„Na Slovensku riešia kompetentní namiesto problému reálnej ochrany lesného bohatstva našej krajiny, ktoré je vážne ohrozené dôsledkami klimatickej zmeny, prioritne ochranu prírody a rozsah bezzásahovosti. Ale lesy sú predsa najdôležitejšou súčasťou prírody na Slovensku a ak nedostanú lesy, vlastníci a obhospodarovatelia lesov včas od štátu dostatočnú pomoc a podporu, tak tým utrpí nielen naša príroda, ale celá spoločnosť,“ uzavrel Marko.

Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska je novovzniknutá odborná platforma, zameraná na zlepšenie stavu slovenských lesov a na podporu trvalo udržateľného, polyfunkčného využívania lesa, vrátane trvalo udržateľného rozvoja odvetví, využívajúcich jedinečné prírodné lesné bohatstvo Slovenska. Predstaviteľmi platformy sú zástupcovia š.p. Lesy SR, Odborového zväzu drevo, lesy, voda, PEFC Slovensko a Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.

(1 EUR = 25,842 CZK)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Lesy SRVláda SR