Zásahový tím chcel odchytiť medveďa v Kľačne už koncom júla, miestni obyvatelia však akciu zmarili

Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR situáciu s problémovými medveďmi v okolí obce Kľačno (okres Prievidza) monitoruje a je v úzkom kontakte s miestnou samosprávou.

V reakcii na štvrtkový ranný incident, pri ktorom sa jeden z medveďov objavil vo dvore rodinného domu v Kľačne, to uviedla hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková.

V obci pomáhali aj medvieďaťu

Podľa jej slov sa medvede opakovane objavujú v blízkosti záhrad, kde vyhľadávajú potravu v podobe ovocných plodov a spôsobujú škody na hospodárskych zvieratách.

„V piatok 29. júla bol však priebeh plánovaného odchytu medveďa narušený miestnymi obyvateľmi. Skupina nedisciplinovaných občanov strieľala, pokrikovala, jazdila motorovým vozidlom a hádzala petardy v okolí zásahu. Zásah bol z tohto dôvodu prerušený,“ uviedla Bocková.

Ako ďalej doplnila, začiatkom tohto týždňa bol zásahový tím opäť v obci po tom, čo dostal hlásenie o výskyte uviaznutého medvieďaťa v krovinách.

Podrobne už informovať nebudú

Členovia tímu v spolupráci s miestnym poľovným združením medvieďa oslobodili.

„Situáciu v obci naďalej monitorujeme a bezpečnosť občanov je pre nás prvoradá. Z dôvodu podozrenia na opakovanú snahu marenia výkonu však nebudeme o plánovanom zásahu v tejto oblasti podávať podrobnejšie informácie,“ dodala Bocková s tým, že Zásahový tím pre medveďa hnedého bude v tejto lokalite pokračovať na odstránení jedného až dvoch problémových jedincov, ktorí stratili prirodzenú plachosť a plašiace opatrenia prestali účinkovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kristína Bocková
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody