Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vysoké tatry, ilustračná snímka.
Foto: Pixabay.com/KatkaZV
14. 01. 2019 14:16 Lesy a lesníctvo od SITA

Zjazdovky alebo les? V Tatrách zatiaľ vyhráva ochrana prírody

Developer TMR chcel vrátiť lyžovanie do Smokovcov. V ceste mu však stoja hranice chráneného územia. 

Ešte v roku 2014 chcela spoločnosť Tatry Mountain Resorts rozšíriť možnosti lyžovania v Tatrách. Pri posudzovaní vplyvu na životné prostredie sa však zistilo, že nové zjazdovky nie sú možné ani v minimalistickom variante, z celkových štyroch. TMR sa teda rozhodla celý proces pozastaviť.

Nič sa nemenilo

„Viac ako 100 rokov tradície jasne ukazuje, že cestovný ruch a infraštruktúra pre zimné športy do Tatier neodmysliteľne patria, a ich rozvoj je dôležitý aj z pohľadu ekonomiky Slovenska. Preto by sa také zásadné zmeny, ako je úprava hraníc chránených území, nemali diať nielen bez širšej diskusie a zdôvodnenia, ale aj bez vedomia vlastníkov,“ povedal v tejto súvislosti predseda predstavenstva a generálny riaditeľ TMR Bohuš Hlavatý na blogu spoločnosti TMR.

Ministerstvo životného prostredia však tvrdí, že developer musel o hraniciach chránených oblastí vedieť dávno pred tým, ako podal žiadosť o posúdenie vplyvu na životné prostredie (EIA).

„K budovaniu sústavy Natura 2000, kam patria aj územia európskeho významu, sa Slovenská republika zaviazala  pred vstupom do EÚ v roku 2004. V prípade Tatier ide o lokalitu schválenú uznesením vlády SR 17. marca 2004.  Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky hranice aktualizovala 2011, aby ich spresnila, nakoľko v roku 2004 katastrálne mapy ešte neboli k dispozícii v digitálnej podobe. No treba podotknúť, že nedošlo ani k zmene stupňa ochrany ani platných obmedzení,“ reagoval rezort v stanovisku pre NášVidiek.sk.

Ako ďalej uvádza envirorezort, v danom čase sa pristúpilo k zosúladeniu hraníc území európskeho významu a predrokovanou hranicou TANAP a všetci vlastníci pozemkov o tom boli upovedomení ešte pred zonáciou a vytyčovaním hraníc TANAPu.

„Konkrétny developer bol s istotou informovaný aj v roku 2014, kedy v rámci procesu EIA na tento fakt poukázala Sekcia ochrany prírody a krajiny MŽP SR,“ dodáva ministerstvo.

Pravidlá nie sú jasné

Developer naráža najmä na chaos, ktorý panuje v Tatrách. Zonácia, hoci je už roky hotová, nie je schválená. Na viacerých pozemkoch nie je ani jasné, v akom stupni ochrany budú a čo sa na nich bude môcť robiť. Trochu svetla do situácie by mohla vniesť pripravovaná novela zákona o ochrane prírody, ktorá by mala konečne stanoviť pravidlá aj pre developerov, ktorí si brúsia zuby na pozemky v národných parkoch.

„Ako prevádzkovateľ tradičných tatranských stredísk sme za skoré vyriešenie zonácie Tatier. Je však dôležité, aby predmetom prísnej ochrany boli vzácne a nedotknuté územia. A na územiach, ktoré sú už dnes výrazne zmenené a ovplyvnené ľudskou činnosťou, je potrebné umožniť rozumný a často aj veľmi potrebný rozvoj. Som presvedčený, že je možné nájsť kompromis aj v týchto protichodných cieľoch, ale priestor v diskusii musia dostať všetky strany, aj cestovný ruch,“ hovorí B. Hlavatý.

Podobný názor má aj ministerstvo životného prostredia.

„Zonácia TANAP-u je aj naďalej najvyššou prioritou práce ministerstva, na ukončení jej návrhu sa pokračuje, rovnako ako na dopracovaní návrhu programu starostlivosti o TANAP. Návrhy sú v štádiu vnútorných schvaľovacích procesov v rámci MŽP SR,“ dodáva envirorezort.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X