Zonácia Národného parku Veľká Fatra nerieši výpadok miestnych daní, ZMOS žiada jej prepracovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NP Veľká Fatra
Národný park Veľká Fatra. Foto: Národný park Veľká Fatra, www.facebook.com

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada prepracovanie zonácie Národného parku Veľká Fatra v celom rozsahu. Svoju zásadnú požiadavku uplatnilo v medzirezortnom pripomienkovom konaní k Nariadeniu Vlády SR, ktorým sa vyhlasuje Národný park Veľká Fatra a Programu starostlivosti o Národný park Veľká Fatra a jeho ochranné pásmo na roky 2024 – 2053.

ZMOS žiada stiahnutie oboch dokumentov a ich vrátenie na úplné prepracovanie v zmysle platnej legislatívy a Ústavy SR, a to na základe odborných kritérií a diskusie s vlastníkmi a správcami jednotlivých pozemkov.

Výpadok miestnych daní

ZMOS kritizuje, že oba dokumenty neriešia podstatný výpadok miestnych daní. Ako upozornil predseda ZMOS-u Jozef Božik, chýbajú tam kompletné ekonomické, sociálne, environmentálne dopadové štúdie, spôsob a rozsah finančnej kompenzácie výpadku dane z nehnuteľností pre obce. V predkladaných materiáloch nie je vôbec vyhodnotený dopad na hospodárenie samospráv.

Vzhľadom na nezrozumiteľnú mapovú dokumentáciu, celkovú nejasnosť a spornosť zámeru zonácie a návrhu programu starostlivosti sa nevie presne určiť, do ktorého stupňa ochrany spadnú dotknuté pozemky alebo ich časti. Táto nezrozumiteľnosť spôsobuje, že dotknuté subjekty nemôžu presne určiť, aká ich plánovaná činnosť je v rozpore s podmienkami ochrany určenými v dokumentoch, ktorú sú teraz povinné nahlasovať,“ uviedol Božik.

Dopad na pracovné miesta

V zmysle Stratégie environmentálnej politiky SR do roku 2030 ZMOS žiada, aby orgán ochrany prírody navrhol všetkým vlastníkom a užívateľom dotknutých pozemkov adekvátny spôsob odškodnenia za ujmu na vlastníckych právach.

V návrhu Programu starostlivosti o Národný park Veľká Fatra a jeho ochranné pásmo na roky 2023 – 2053 je riešený len priaznivý vplyv zámeru na vytvorenie nových pracovných miest, pričom nesprávne je vyhodnotený dopad na už existujúce pracovné miesta. V projekte ochrany je tiež nesprávne konštatované, že sa nepredpokladá, že by došlo k zániku pracovných miest,“ poukázal Božik.

Zdôraznil, že je nepochybné, že navrhované opatrenia by mali veľký negatívny dopad aj na zamestnanosť v danom území.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Božik
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska