Návrat plavkyne Smolenovej nie je zásluha slovenskej školy

Denisa Smolenová
Denisa Smolenová Foto: SITA

DEBRECÍN 27. mája (WEBNOVINY) – Napriek chrípke a jej víkendovými dozvukom bola Denisa Smolenová najúspešnejšou Slovenkou na 31. majstrovstvách Európy v plávaní v dlhom bazéne v maďarskom Debrecíne (21. – 27. mája 2012).

Dvadsaťtriročná rodáčka z Bratislavy sa ako jediná z 20-členného slovenského „roštu“ kvalifikovala do finále niektorej z disciplín, v USA členke SMU Dallas sa to podarilo hneď dvakrát – na 100 aj 200 m motýlik, v oboch obsadila zhodne 7. priečku.

V Maďarsku si na dvojstovke zlepšovala vlastný národný rekord. Cestou do dejiska šampionátu mal hodnotu 2:11,68 min – zaplávala ho v januári tohto roka v texaskom Austine, po nedeľňajšom finále je takmer o jednu sekundu lepší – 2:10,70. „Víťazoslávne sa vrátila z nastúpenej cesty. Je zrejmé, že to nie je zásluha našej tréningovej školy, ale iných, znova zahraničných,“ komentoval pre SITA vedúci výpravy SR a tréner Gabriel Baran.

Moravcovej morálny návrat

Martina Moravcová
Foto: SITA/Štartfoto Foto: SITA/Štartfoto

Slovenská plavecká legenda Martina Moravcová resuscitovala svoje šance na účasť na rekordných šiestych olympijských hrách v kariére. V rozplavbách v rámci krauliarskeho šprintu dosiahla čas 25,95 s, čím splnila B-limit na OH (26,15). „Vyzdvihol by som Martinin morálny návrat, aj keď na olympiádu to asi nebude stačiť. Vidieť však, že to bola kvalitná plavkyňa, ktorá sa dokázala vrátiť po materskej dovolenke,“ poznamenal Baran.

Dvojnásobná strieborná medailistka z OH 2000 v Sydney Moravcová sa po prerušení kariéry v decembri 2009 súťažne vrátila do bazénov – už ako mamička – vlani 1. decembra v Atlante časom 26,49. Moravcovej národný rekord na 50 m voľný spôsob má hodnotu 25,09, zaplávala ho 4. augusta 2002 v Berlíne.

A-limit na tohtoročné olympijské hry v britskej metropole, na ktorých chce slovenská veteránka štartovať, je v tejto disciplíne 25,27. Najúspešnejšia plavkyňa slovenskej histórie deklarovala túžbu predstaviť sa šiestykrát na OH v kariére, čo sa doteraz nepodarilo nikomu v dejinách bazénového plávania.

Istý štart pod piatimi kruhmi zaručuje iba A-limit, o osude slovenských „béčkarov“ sa rozhodne až po uzávierke limitov v polovici júna. „Myslím si, že účasť na olympiáde jasne potvrdila Denisa Smolenová. Možno trošku zamieša karty Tomáš Klobučník. Nechajme sa však prekvapiť definitívnym stanoviskom Medzinárodnej plaveckej federácie FINA, ktorá určí kvalifikovaných účastníkov,“ zdôraznil Baran.

Tomáš Klobučník splnil B-limit

Tomáš Klobučník
Foto: SITA/Peter Kapusta

Výkonnostný vzostup potvrdil v Debrecíne prsiarsky špecialista Tomáš Klobučník. Vlastný národný rekord na 200 m zlepšil v semifinále na 2:13,10 min, stačilo to na 13. miesto. A-limit na OH v Londýne je 2:11,74. „Vedel som, že Tomáš má natrénované, dosiahol vysoký nárast výkonov.

Oproti rozplavbe sa v semifinále posunul časom výrazne ďalej – aj smerom k účasti na olympiáde v Londýne, kde opakovane splnil B-limit (2:16,35). Od majstrovstiev sveta v Ríme 2009 sa nevedel zlepšiť, no darí sa mu to pri ceste na OH . Veľmi veľa plavcov s B-limitom sa pohybuje v časoch 2:13,20 – 2:13,80, Tomáš sa teda v tomto rozmedzí zaraďuje medzi najlepších. Nedarilo sa Kataríne Listopadovej, ktorá bola jednou rukou na maturitách a jednou vo vode, čo poznačilo jej výkony,“ doplnil jej i Klobučníkov tréner Gabriel Baran.

Pavol Jelenák prekonal časom 2:05,59 min národný rekord na 200 m polohové preteky, ktorý od sezóny 2002 držal časom 2:07,22 Miroslav Machovič. Medzi vytrvalcami na 1500 m voľný spôsob Richard Nagy a výrazne – takmer o 5 sekúnd – zlepšil vlastný slovenský rekord z 15:36,72 na 15:30,77 min.

Reprezentovali SR na ME v Debrecíne 21. – 27. mája 2012:

Denisa Smolenová, Martina Moravcová, Tomáš Klobučník, Katarína Filová, Katarína Listopadová, Richard Nagy, Marek Botík, Katarína Milly, Matej Kuchár, Miroslava Syllabová, Zuzana Mimovičová, Michal Navara, Ľuboš Grznár, Roman Kučík, Oliver Šimkovič, Pavol Jelenák, Peter Gutyan, Karin Tomečková, Daniel Vácval, Adam Strieborný

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SmolenováKatarína FilováKatarína ListopadováMartina MoravcováMichal NavaraMiroslava SyllabováRichard NagyRoman KučíkTomáš KlobučníkZuzana Mimovičová