Navyšovanie peňazí pre Medzinárodný menový fond nepokročilo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medzinárodný menový fond
Foto: business-standard.com

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – V otázke navýšenia prostriedkov Medzinárodného menového fondu (MMF), z ktorých by sa mala financovať pomoc ohrozeným krajinám eurozóny, nenastal pokrok. Vyhlásil to v stredu vysoký predstaviteľ skupiny krajín G20 v Ázii, ktorého citovala agentúra Reuters.

Nepočul som, že by sa v tejto otázke doteraz zaznamenal nejaký pokrok,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ. Pokrok podľa neho nenastal ani vzhľadom na schôdzku ministrov financií skupiny G20, ktorá bude v decembri.

Ministri financií eurozóny sa v utorok dohodli na posilnení úverovej kapacity záchranného mechanizmu menovej únie. Dodatočné zdroje v boji s dlhovou krízou by mal podľa ministrov poskytnúť aj Medzinárodný menový fond. Šéf Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) Klaus Regling uviedol, že zatiaľ nie je možné presne vyčísliť kapacitu rozšíreného eurovalu, ktorá by sa podľa skorších vyjadrení lídrov EÚ mala vyšplhať na jeden bilión eur.

Holandský minister financií Jan Kees de Jager konštatoval, že dodatočné zdroje na pomoc problémovým krajinám by mohol sprístupniť aj MMF, čo by si vyžadovalo navýšenie jeho prostriedkov. „Myslím, že krajiny v Európe a mimo Európy by mali byť pripravené poskytnúť MMF viac peňazí,“ povedal novinárom de Jager.

ECB, euro
Foto: SITA/AP Foto: Ilustračné, SITA/AP

Podľa zdrojov agentúry Reuters sa vo vnútri EÚ diskutuje o možnosti, že centrálne banky členských štátov eurozóny požičajú MMF peniaze, z ktorých bude fond následne na základe svojich vlastných kritérií financovať pomoc pre krajiny, ako napríklad Taliansko alebo Španielsko. Belgický minister financií Didier Reynders potvrdil, že ďalší postup v boji s dlhovou krízou budú predstavitelia eurozóny konzultovať s Európskou centrálnou bankou (ECB). „Budeme diskutovať s ECB. ECB je nezávislá inštitúcia, takže dáme na stôl nejaké návrhy a potom bude na ECB, aby prijala rozhodnutie,“ uviedol Reynders bez bližších podrobností.

Návrhy, aby ECB poskytla finančné prostriedky eurovalu, prípadne aby pôsobila ako veriteľ poslednej inštancie, ostro odmieta najmä vláda v Berlíne. ECB doteraz odmietala aj výzvy, aby vo veľkom nakupovala dlhopisy problémových štátov.

Ministri sa nedohodli na posilnení MMF

Ministri financií eurozóny sa zatiaľ nedohodli na konkrétnom navýšení prostriedkov Medzinárodného menového fondu (MMF), z ktorých by sa mali financovať programy na podporu krajín v dlhových problémoch. Centrálne banky v eurozóne sú však pripravené potrebné zdroje poskytnúť, informovala v stredu agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na predstaviteľov menovej únie oboznámených s rokovaniami.

„O číslach sa nediskutovalo,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ. Európsky fond finančnej stability (EFSF) má na nové záchranné programy k dispozícii 250 mld. eur. Úverová kapacita MMF v rámci krízového mechanizmu eurozóny predstavuje zhruba 290 mld. eur.

Európska centrálna banka (ECB) nemôže priamo poskytnúť financie Medzinárodnému menovému fondu (MMF), pretože nie je členom tejto organizácie. Štáty eurozóny sú však zastúpené v MMF a mohli by tak zabezpečiť potrebné zdroje na posilnenie jeho úverovej kapacity, uviedli traja predstavitelia eurozóny citovaní agentúrou Reuters.

Predstavitelia eurozóny už v minulosti vyjadrili očakávania, že do navyšovania zdrojov MMF by sa mohli zapojiť aj popredné rozvíjajúce sa ekonomiky, ako napríklad Čína, Rusko, Brazília alebo Saudská Arábia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Klaus Regling
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaMMF Medzinárodný menový fond