Aktualizované: Opozícia chcela odvolávať Érseka, v sále bolo málo poslancov a schôdzu preložili

Arpád Érsek, minister dopravy
Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek pred plánovaným rokovaním mimoriadnej 44. schôdze NR SR, ktorej programom je návrh skupiny poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery ministrovi dopravy a výstavby SR. Národná rada však nebola uznášaniaschopná kvôli čomu ju predseda NR SR presunul na ďalší deň. Bratislava, 4. apríl 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková - koláž WBN.
  • aktualizované 4. apríla 11:19

BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Parlament mal vo štvrtok rokovať o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi dopravy a výstavby Arpádovi Érsekovi (Most-Híd). Podpisy na zvolanie 44. mimoriadnej schôdze vyzbierali opoziční poslanci, ale tá sa nezačala.

Predseda parlamentu Andrej Danko otvoril schôdzu krátko po 9:00, ale keďže v rokovacej sále bolo málo poslancov, tak ju na 15 minút prerušil. Prezentovalo sa iba 67 zo 150 poslancov.

Ani po štvrťhodine však nebol v sále dostatočný počet poslancov – prezentovalo sa ich dokonca ešte menej ako na prvý pokus, a to 58. Danko preto vyhlásil ďalšiu 15-minútovú prestávku s tým, že ak ani potom sa nezaprezentuje dostatočný počet poslancov, tak tento bod preložia.

A k preloženiu mimoriadnej schôdze naozaj došlo, pretože na tretí pokus sa prezentovalo 65 poslancov. Danko tak oznámil, že schôdzu odkladá na piatok so začiatkom o 9:00. Návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi dopravy a výstavby podpísalo tridsať poslancov za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutie Sme rodina, vrátane dvoch nezaradených.

Sklamaný Érsek príde aj v piatok

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek bol sklamaný a povedal, že napriek tomu príde aj v piatok. „Chcem to mať za sebou, nech to dopadne tak či tak. Očakávam od tých, ktorí ma chceli odvolať, nech sú tu, nech sa zaprezentujú. Bol som na to pripravený,“ uviedol Érsek.

Nechcel hodnotiť svoje pôsobenie na poste ministra, poznamenal však, že má čisté svedomie. Pokiaľ ide o riešenie situácie na stavbe D1 s tunelom Višňové, minister si myslí, že postupoval najlepšie ako mohol. „Nechcem, aby sme sa zaťažovali súdmi, lebo v tom prípade by sa stavba nedokončila. Teraz mám víziu, že sa stavba môže dokončiť do roku 2023,“ dodal.

Výstavba úseku D1 s tunelom Višňové

Opoziční poslanci považujú za najzávažnejší dôvod na vyslovenie nedôvery ministrovi dopravy spôsob riadenia a kontroly výstavby úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – tunel Višňové – Dubná Skala. Šéf rezortu dopravy je podľa navrhovateľov zodpovedný za stav cestnej a železničnej infraštruktúry, či služieb štátneho železničného dopravcu, ako aj za pasívny prístup k zlepšeniu dopravných služieb.

Poslanec a tímlíder pre dopravu za SaS Miroslav Ivan pre agentúru SITA povedal, že chceli vysloviť nedôveru ministrovi dopravy, pretože podľa neho už dávno nemal pôsobiť na tomto poste.

Naživo: Rokovanie Národnej rady SR

„To nie je len o vyslovení nedôvery, ale aj o daní príležitosti ministrovi, aby obhájil svoje konanie na ministerstve. Predovšetkým, čo sa týka ukončenia zmluvy na tuneli Višňové,“ uviedol. Minister podľa poslanca mohol požiadať kolegov z koalície, aby dodali potrebné hlasy na otvorenie schôdze. „Myslím si, že sa možno obáva toho, že to nedokáže obhájiť,“ vyhlásil Ivan.

V súvislosti s chýbajúcimi poslancami opozície Ivan poznamenal, že nie je zodpovedný za celú opozíciu. „Za SaS nám chýbali dvaja poslanci, jeden je na služobnej ceste a jedna poslankyňa mala mimoriadne technické problémy,“ vysvetlil poslanec. „Boli tu poslanci v dostatočnom množstve, pozerali sme si prezenčné listiny. Takouto obštrukciou len nedali ministrovi Érsekovi príležitosť, aby obhájil svoju pozíciu,“ dodal Ivan.

Érsek je ministrom od konca augusta 2016

S návrhom časti opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery vláda nesúhlasí a jeho pôsobenie vo funkcii považuje za mimoriadne kvalitné a plne ho podporuje v úsilí plniť programové vyhlásenie vlády. Kabinet rozhodol o odmietavom stanovisku k návrhu opozície na stredajšom rokovaní na návrh predsedu vlády Petra Pellegriniho.

Ministerstvo dopravy a výstavby v súvislosti s iniciatívou liberálov na vyslovenie nedôvery ministrovi Érsekovi uviedlo, že SaS chce odvolať ministra za to, že stavba na Višňovom sa nezabrzdí na dlhé roky a bude pokračovať v najkratšom možnom čase, vďaka čomu sa zachránia peniaze z eurofondov.

„Navyše sa postaral aj o to, aby tu znova nevznikol problém s nevyplatenými živnostníkmi a subdodávateľmi a je zarážajúce, že proti tomu protestuje strana, ktorá je podľa vlastných slov na strane podnikateľov,“ informovala hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká. „Považujeme to za čisto politickú akciu opozičnej strany, ktorej klesajú preferencie a takto chce na seba upozorniť,“ dodala.

Érsek je ministrom dopravy a výstavby od konca augusta 2016, keď na poste nahradil Romana Brecelyho po odchode Siete z vládnej koalície. Dovtedy zastával post štátneho tajomníka na tom istom ministerstve.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád Érsek
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyVláda SR