Nazlostený Erdogan udrel na Twitter, chce ho 'vykoreniť'

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Twitter
Foto: SITA/AP

ANKARA 21. marca (WEBNOVINY) – Turecké orgány v piatok znemožnili prístup na internetovú mikroblogovú sieť Twitter, čo zdôvodnili odmietaním jej správcov odstrániť „protizákonný obsah“ a porušovaním „osobných práv„. Urobili tak deň po tom, ako šéf tureckej vlády Recep Tayyip Erdogan počas jedného z mítingov pred komunálnymi voľbami prisľúbil, že Twitter „vykorení“ bez ohľadu na to, čo „na to vraví medzinárodné spoločenstvo„.

Reagoval tak zrejme na kampaň jeho protivníkov, ktorí na internete šíria nahrávky označované za dôkaz korupcie vo vládnych kruhoch. Vyšetrovanie kauzy už niekoľko mesiacov otriasa tureckou politickou scénou, podľa Erogana je však vykonštruovaná prívržencami vplyvného moslimského učenca Fethullaha Gülena žijúceho v USA s cieľom uskutočniť prevrat.

Problémy s YouTube

Erdogan
Foto: SITA/AP

Turecko už viackrát zneprístupnilo videoportál YouTube, v prípade Twitteru je to však prvý prípad, hoci je táto sieť medzi Turkami obzvlášť populárna a zohrala významnú úlohu pri organizovaní minuloročnej vlny protivládnych protestov. Veľkú časť tureckých používateľov prehliadače v piatok ráno presmerovávali na oznam telekomunikačného úradu, v ktorom sú citované štyri súdne príkazy.

Hovorca spoločnosti Twitter Nu Wexler výpadok nepotvrdil, priamo na sieti však predtým Turkom radili, aby svoje príspevky posielali pomocou SMS. Zneprístupnenie siete už okrem iných skritizovala i komisárka EÚ pre digitálnu agendu Neelie Kroesová, ktorá takýto krok označila za „neopodstatnený, nezmyselný a zbabelý“.

Pred piatkovým zásahom sa v príspevkoch tureckých používateľov Twitteru objavovali vo veľkom odkazy na záznamy, ktoré sú označované za uniknuté nahrávky telefonátov odpočúvaných v rámci protikorupčnej operácie. Erdogan údajne v jednej z nich hovorí so synom o tom, ako by mohli svoje peniaze uchrániť pred zhabaním, čo však samotný premiér odsúdil ako podvrh.

Zdroj nahrávok je nejasný

Zdroj údajných nahrávok zostáva nejasný, opozičné strany však zareagovali požiadavkou, aby doterajšie výsledky vyšetrovania zverejnili. Korupčná kauza i rozruch okolo záznamov oslabujú postavenie vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) pred komunálnymi voľbami, ktoré sa konajú 30. marca, pričom sú považované za dôležitú skúšku pre Erdogana. Ten v súvislosti so zverejnením záznamov podal trestné oznámenie na šéfa opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Kemala Kiliçdaroglua.

Rozsiahla protikorupčná operácia, ktorá sa začala v decembri, viedla k zadržaniu desiatok vysokopostavených osôb a výmene polovice vládneho kabinetu. Ankara odpovedala hromadným odvolávaním policajných dôstojníkov a prokurátorov, za čo si vyslúžila kritiku zo strany zahraničných predstaviteľov. Prezident Abdullah Gül v stredu Erdoganove tvrdenia o sprisahaní riadenom zo zahraničia spochybnil a vyšetrovanie označil za „otvorené a transparentné“.

Európska komisia je zhrozená

Európska komisia (EK) vyjadrila v piatok znepokojenie nad informáciou, že turecké orgány znemožnili prístup na internetovú mikroblogovú sieť Twitter. Úrady to zdôvodnili odmietaním jej správcov odstrániť protizákonný obsah a porušovaním osobných práv.

Zákaz sociálnej siete Twitter v Turecku vyvoláva pochybnosti ohľadne záväzku Turecka dodržiavať európskej hodnoty a štandardy,“ napísal vo vyhlásení komisár EK pre rozširovanie Štefan Fülle.

Zdôraznil, že sloboda slova patrí k základným právam v každej demokratickej spoločnosti, pričom k tomuto právu patrí aj nezasahovanie úradov do získavania a zdieľania informácií. „Občania musia mať slobodu komunikovať a vybrať si spôsob komunikácie, k čomu patrí aj prístup k internetu,“ píše sa vo vyhlásení.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Abdullah GülNeelie KroesováRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan
Firmy a inštitúcie Twitter