NBA: Charlotte umlčalo Boston, Allen nedobehol Millera

BASKETBAL

NEW YORK 8. februára (WEBNOVINY) – Basketbalisti Charlotte nepustili Raya Allena na čelo historickej tabuľky najlepších trojkárov NBA a pripravili pre jeho Boston nečakanú prehru.

Podarilo sa im to napriek tomu, že už v závere druhej štvrtiny prišli o svojho najlepšieho strelca Stephena Jacksona, ktorý sa porúčal do šatne po druhej technickej chybe – ako inak – za diskusie s rozhodcami. Zodpovednosť prevzal na seba Gerald Wallace a náhradníci, ktorí eliminovali hrozbu z rúk Allena hnaného vpred vidinou prekonania rekordu Reggieho Millera. Rozohrávač hostí síce zaznamenal 25 bodov a dve trojky, ale Bobcats mu ani len nedožičili možnosť pokúsiť sa o tretiu, ktorá by znamenala vyrovnanie počtu 2560 trojbodových zásahov v podaní Millera.

„Dnes sme výborne pristupovali k hráčom súpera v obrane, všetko klapalo na výbornú. Dobrú prácu odviedol Gerald. Páčila sa mi komunikácia na ihrisku,“ pochválil svojich zverencov tréner Paul Silas, zatiaľ čo jeho kolega Doc Rivers mal po prehre 89:94 ťažké srdce práve na defenzívu Celtics: „Zvyčajne patríme na ihrisku k hlučným tímom, ale už pár zápasov pozorujem, ako sme ticho. Chcem, aby sme každý rok boli najhlučnejší v celej NBA. Nemôžeme hrať dobre v obrane, keď sa nebudeme rozprávať.“

Iba štyri body delili Cleveland od prerušenia čiernej série 24 prehier. Na ihrisku Dallasu si však napokon Cavaliers pripísali aj dvadsiatu piatu v rade (96:99) a prekonali svoj vlastný negatívny rekord z roku 1982. Vtedy však nedokázali zvíťaziť na prelome dvoch sezón od marca do novembra. Mavericks sa pomalšie rozbiehali a prvý raz išli do vedenia až trojkou Joseho Juana Bareu v závere prvej štvrtiny. Veľkorysí boli aj v koncovke duelu, keď poskytli súperovi šancu na predĺženie, tá ale zostala nevyužitá, pretože Cavaliers sa gavaliersky ponúkali v zakončení tak dlho, až čas uplynul.
Boston celtics

Sme teraz v čiernej knihe rekordov, všetci si to uvedomujeme, ale už to nejde vziať späť. Musíme sa pozerať dopredu, zlepšovať sa a zvíťaziť,“ konštatoval krídelník „Cavs“ Antawn Jamison. Základná zostava Dallasu si zase raz vybrala voľno, a tak sa o deviate víťazstvo v rade musela postarať kvalitná lavička (pomer bodov 60:39).

Čo sa nepodarilo Clevelandu v Dallase, to dotiahla do konca Minnesota v New Orleans. Posledný tím Západnej konferencie zaskočil domácich, ktorí figurujú v tabuľke o desať miest vyššie, a vyhral 104:92. Pravda, Hornets okrem súperov bojujú s poklesom formy a maródkou v kádri. „Nemali sme úctu k súperovi, ktorý nás v tejto sezóne zdolal už na svojom ihrisku a zopakoval to aj dnes. Dostať 37 bodov v jednej štvrtine je ponižujúce bez ohľadu na to, kto vám ich dá,“ priznal tréner zdolaného tímu Monty Williams. Kevin Love v drese Timberwolves zaznamenal 37. double-double bez prerušenia, čo sa za ostatných 25 rokov podarilo iba Johnovi Stocktonovi a bývalej hviezde Minnesoty Kevinovi Garnettovi.

Prekvapenie na účet favorita sa konalo aj v Denveri, kde ani 50 bodov Carmela Anthonyho nestačilo domácim na víťazstvo nad Houstonom. Los Angeles Lakers nepripustili tretiu prehru od Memphisu v tejto sezóne a na ihrisku súpera zvíťazili 93:84. Phoenix rozhodol o svojom triumfe v Oaklande už v prvej štvrtine, zatiaľ čo Utah v Sacramente až v záverečnej. LaMarcus Aldridge si vytvoril kariérny rekord 42 bodov a jeho Portland zdolal Chicago 109:103.