NBA: Memphis zastavil Cleveland

NBA

NEW YORK 9. decembra (WEBNOVINY) – V utorok boli na palubovkách basketbalovej NBA v akcii lídri piatich zo šiestich divízií a hneď dvaja z nich zaváhali, zhodne na ihriskách súperov. V Charlotte sa síce dostal do svojich obvyklých streleckých koľají Carmelo Anthony, keď po prvom tohtosezónnom zápase s menej ako 20 bodmi (vo Philadelphii – 14 bodov) predviedol 34-bodové predstavenie, ale jeho Nuggets narazili na domácu dvojicu Gerald Wallace – Stephen Jackson, ktorá sa postarala o 50 bodov a 23 doskokov. Bobcats súboj najlepšieho útoku s najlepšou obranou v NBA vyhrali 107:95, pričom pod prerušenie štvorzápasovej šnúry víťazstiev Denveru sa paradoxne podpísal práve Anthony, keď si v závere neudržal nervy na uzde, dostal technickú chybu a Jackson premenil všetky tri ponúknuté trestné hody. „Na hráčov, ako je on, musíte využiť všetky zbrane a aj tak sa nedajú úplne zastaviť. Je to najlepší strelec súťaže. Snažil som sa mu to znepríjemniť, ako sa len dalo,“ povedal Jackson po tom, ako nedovolil Anthonymu skórovať v záverečných 4 minútach zápasu.

Ani ďalší skvelý strelec LeBron James nemal dôvod na svoj povestný oslavný tanec. V Memphise sa jemu osobne síce ako tradične darilo, výrazne prekonal svoj priemer 35,4 bodu z piatich ostatných súbojov v Tennessee, ale ani jeho 43 bodov a 13 doskokov na piate víťazstvo Clevelandu bez prerušenia nestačilo. Po štyroch štvrtinách svietilo na tabuli skóre 100:100, tri sekundy pred koncom predĺženia rozhodol o triumfe domácich Mike Conley odvážnym dvojtaktom cez Shaquilla O´Neala. „Tá záverečná akcia bola iba snahou niečo spraviť s loptou a dostať sa čo najbližšie ku košu. Chceli sme hrať na ich veľkých hráčov, pretože slabšie reagovali na clony. Otvoril sa mi dobrý výhľad a so šťastím som zakončil,“ popísal svoj prienik autor posledného koša zápasu Conley. Grizzlies naposledy zdolali Cavaliers 5. novembra 2005, v tejto sezóne však majú pod košom Zacha Randolpha, ktorý potvrdil, že keď strelí viac ako 20 bodov, jeho tím má slušnú úspešnosť 6-3. Memphis sa teda nemusel báť ani vtedy, keď po dvoch štvrtinách prehrával o 11 bodov, Randolph sa totiž zastavil na cifre 32 a pridal aj 14 doskokov.

V šlágri večera Dallas zdolal o jediný bod Phoenix, keď sa konečne mohol oprieť o výkon dlho zraneného Josha Howarda. Ten s 20 bodmi zatienil aj tradičného prvého muža lavičky Mavericks Jasona Terryho a uľahčil robotu Dirka Nowitzkého (33 bodov). Hostia zápas zdramatizovali troma trojkami v záverečných 48 sekundách, ale prehre v štvrtom z ostatných piatich zápasov už nezabránili.

Iba druhé víťazstvo New Jersey v tejto sezóne, prvé na ihrisku súpera, sa zrodilo v Chicagu. O prekvapujúci výsledok 101:103 sa postaral najmä pivot Brook Lopez, ktorý si pripísal jubilejné desiate double-double v sezóne za 25 bodov a 10 doskokov.

Toronto prvý raz v tomto ročníku vyhralo tri stretnutia v rade, po dvojzápasovom výlete na ihriskách súperov si napriek žalostnej streľbe na úrovni 32 percent poradilo s Minnesotou 94:88. Raptors mierili presne iba pri dvoch z 21 trojkových pokusov, pričom doteraz boli s 38,7 % štvrtým najlepším tímom súťaže v tomto ukazovateli.

Rolu favoritov potvrdili zvyšné dva tímy z prvých miest divízií: Boston proti Milwaukee (98:89) a Orlando v Los Angeles proti Clippers (97:86). New Orleans si iba pomaly získava späť stratenú povesť nebezpečného protivníka. Hornets sa opäť poriadne zapotili, aby vydreli tesné domáce víťazstvo 96:64 nad Sacramentom.

Výsledky:

Charlotte – Denver 107:95

Najviac bodov: G. Wallace (16 doskokov) a S. Jackson po 25, Mohammed 15 – C. Anthony 34, J.R. Smith 16, Billups 14, štvrtiny: 29:26, 25:23, 24:26, 29:20, 14 127 divákov.

Toronto – Minnesota 94:88

Najviac bodov: Bosh 21 (16 doskokov), J. Jack 17, Türkoglu 16 – Love 18, Flynn 17, Gomes 16, štvrtiny: 23:20, 20:15, 21:28, 30:25, 15 167 divákov.

Boston – Milwaukee 98:89

Najviac bodov: Garnett 25, Pierce a Perkins po 15 – Bogut 25 (14 doskokov), Ilyasova 19, Jennings 17, štvrtiny: 26:27, 23:21, 22:23, 27:18, 18 624 divákov.

Chicago – New Jersey 101:103

Najviac bodov: Deng a Rose (10 asistencií) po 27, T. Gibson 20 – Lopez 25 (10 doskokov), Douglas-Roberts 20, Harris 17, štvrtiny: 24:26, 30:28, 16:26, 31:23, 17 872 divákov.

Memphis – Cleveland 111: 109 po predĺžení

Najviac bodov: Z. Randolph 32 (14 doskokov), Mayo 28, Gay 21 – L. James 43 (13 doskokov), Mo Williams 20, S. O´Neal 16, štvrtiny: 25:31, 23:28, 28:19, 24:22 – 11:9, 16 325 divákov.

New Orleans – Sacramento 96:94

Najviac bodov: D. West 24 (12 doskokov), Okafor 17 (12 doskokov), Paul 15 (12 asistencií) – T. Evans 25, Thompson 20, Udrih 13, štvrtiny: 29:19, 19:29, 19:20, 29:26, 13 140 divákov.

Dallas – Phoenix 102:101

Najviac bodov: Nowitzki 33, J. Howard 20, Terry 15 – Nash 27, Q. Richardson 25, Stoudemire 20, štvrtiny: 23:29, 26:21, 28:20, 25:31, 19 857 divákov.

Los Angeles Clippers – Orlando 86:97

Najviac bodov: E. Gordon 21, B. Davis 18 (11 asistencií), Kaman 16 – D. Howard 25 (11 doskokov), R. Lewis 17, Jason Williams 16, štvrtiny: 24:34, 23:19, 22:20, 17:24, 16 750 divákov