Nemci bojujú s vtáčou chrípkou, zlikvidujú množstvo hydiny

Sliepky
Američanka šokovala všetkých zúčastnených. Foto: AP Photo/Rob Car

BERLÍN 24. novembra (WebNoviny.sk) – Úrady v severonemeckej spolkovej krajine Dolné Sasko dali utratiť 16-tisíc moriakov a nariadili likvidáciu 92-tisíc kusov hydiny s cieľom zamedziť šíreniu vtáčej chrípky na tamojších farmách. Na trojici dolnosaských hydinárskych fariem totiž potvrdili výskyt kmeňa vírusu vtáčej chrípky H5N8. V okolí postihnutých chovov v oblasti Cloppenburgu bola vyhlásená trojkilometrová ochranná zóna.

Uvedený kmeň sa ľahko šíri medzi vtákmi, avšak doteraz nie je známy žiadny prípad jeho prenosu na človeka. Od 8. novembra zistili výskyt vírusu H5N8 u divo žijúcich vtákov už v desiatich zo 16 nemeckých spolkových krajín. V štyroch spolkových krajinách bol potvrdený aj na hydinových farmách.

Výskyt vírusu u vtáctva aktuálne hlásia aj ďalšie európske štáty vrátane Dánska, Maďarska, Rakúska, Švajčiarska a Švédska. Podľa nemeckých expertov ho zrejme šíria voľne žijúce vtáky, u ktorých sa neprejavujú žiadne symptómy. Niekoľko nemeckých spolkových krajín nariadilo farmárom, aby držali hydinu v uzavretých priestoroch, čo zabráni jej kontaktu s vtákmi žijúcimi vo voľnej prírode. Nemecké ministerstvo poľnohospodárstva zase sprísnilo predpisy pre väčšie hydinové farmy, ktoré musia posilniť hygienické a bezpečnostné opatrenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom