Nemecko očakáva tento rok odchod 100.000 migrantov

Utečenci
Foto: ilustračné, SITA/AP

Berlín 1. júna (WebNoviny.sk) – Počet migrantov opúšťajúcich Nemecko stúpa a minister vnútra Thomas de Maiziere vyjadril očakávanie, že počet deportácií alebo dobrovoľných odchodov migrantov dosiahne za tento rok 100.000. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Vo vládnucej koalícii kancelárky Angely Merkelovej vyvolala ostrú debatu pomalosť, s akou krajinu opúšťajú neúspešní žiadatelia o azyl. Ku koncu marca sa v Nemecku nachádzalo 219.000 žiadateľov, ktorým udelenie azylu zamietli, uviedol dnes s odvolaním sa na správu ministerstva vnútra denník Bild.

Správa upozorňuje na príčiny tohto javu, ktorými sú „nedostatok politickej vôle uplatňovať azylové zákony„, „slabé personálne obsadenie migračných agentúr“ a „nedostatok spolupráce zo strany tých, ktorí sú povinní krajinu opustiť„.

Zdôrazňuje tiež, že zdĺhavý proces deportácie umožňuje zamietnutým žiadateľom o azyl „prejsť do ilegality„.

Poslanec Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Kai Wegner dnes povedal, že deportácie by mala urýchliť centralizácia procesu. A obvinil niektoré vlády spolkových krajín vedené sociálnymi demokratmi, že nedokážu deportácie presadiť.

Nemecká politika otvorených dverí priviedla v roku 2015 do krajiny 1,1 milióna migrantov. Ich prílev sa spomalil po tom, ako krajiny na tzv. balkánskej trase začali uzatvárať svoje hranice.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom