Nemecko pošle do boja proti Islamskému štátu 1200 vojakov

Islamský štát
Foto: SITA/AP

Berlín 29. novembra (WebNoviny.sk) – Velenie nemeckého Bundeswehru chce nasadiť do misie v Sýrii avizovanej spolkovou vládou výrazne viac ako 1000 vojakov. Z vojenského hľadiska bude prevádzka lietadiel a lodí vyžadovať pravdepodobne nasadenie okolo 1200 príslušníčok a príslušníkov ozbrojených síl, nanznačil dnes pre nedeľník Bild am Sonntag generálny inšpektor Bundeswehru Volker Wieker. Ak sa to potvrdí, bude účasť nemeckých vojakov na boji proti džihádistom z tzv. Islamského štátu (IS) znamenať aktuálne najväčšie nasadenie príslušníkov Bundeswehru v zahraničí.

Nemecká spolková vláda prijala zásadné rozhodnutie o spoluúčasti na vojenskej operácii proti IS vo štvrtok ako prejav solidarity s Francúzskom po teroristických útokoch z Paríža z 13. novembra.

Rezort obrany v Berlíne intenzívne pracuje na podrobnostiach okolo nasadenia nemeckých vojakov. Vládny kabinet spolkovej kancelárky Angely Merkelovej by sa nimi mal zaoberať v utorok a ani rokovania na parlamentnej pôde by nemali trvať pridlho.

Bundeswehr by sa do boja proti IS mal zapojiť prostredníctvom prieskumných lietadiel typu Tornado, fregaty, ktorá bude zrejme sprevádzať francúzsku lietadlovú loď Charles de Gaulle, a najmenej jedného tankovacieho lietadla. Navyše poskytne svoje kapacity pre satelitný monitoring regiónu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát