Nemecko s prehľadom zdolalo Austráliu

Germany

DURBAN 13. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Nemecka v nedeľňajšom stretnutí D-skupiny na XIX. majstrovstvách sveta v JAR suverénnym spôsobom potvrdili úlohu favorita. Zverenci trénera Joachima Löwa zvíťazili na Štadióne Mosesa Mabhidu v Durbane nad reprezentantmi Austrálie hladko 4:0 (2:0) a pri sedemnástej účasti na MS dosiahli vo svojom úvodnom vystúpení už dvanástu výhru. O góly nemeckého tímu sa postarali štyria útočníci. Už v prvej polhodine sa presadili dvaja hráči s poľskými koreňmi – Lukas Podolski a Miroslav Klose. Po zmene strán zvýraznili triumf Thomas Müller a Cacau.

Austrálčania si najväčšiu šancu skórovanie vypracovali hneď na začiatku duelu, po vylúčení Tima Cahilla v 56. min museli čeliť ešte výraznejšiemu tlaku súpera. Ďalšie viaceré sľubné príležitosti obhajcov bronzu z MS 2006 zostali nevyužité, ale Austrálčania aj tak utrpeli najväčšiu prehru s Nemeckom. Doteraz ňou bola tá zo základnej skupiny na MS 1974, keď podľahli 0:3. Nemci sa vďaka nedeľňajšiemu hladkému víťazstvu usadili na čele tabuľky D-skupiny.

Výsledok:

D-skupina (Durban):

Nemecko – Austrália 4:0 (2:0)

Góly: 8. Podolski, 26. Klose, 68. T. Müller, 70. Cacau, ŽK: 12. Özil, 90.+ Cacau – 24. C. Moore, 46. L. Neill, 58. Valeri, ČK: 56. T. Cahill (Austr.) za faul, rozhodovali: Rodríguez Moreno – Camargo Callado a Morin Mendez (všetci Mex.), 62 000 divákov

Nemecko: Neuer – Lahm, Mertesacker, A. Friedrich, Badstuber – Khedira, Schweinsteiger – T. Müller, Özil (74. Gómez), Podolski (81. Marin) – Klose (68. Cacau)

Austrália: Schwarzer – Wilkshire, C. Moore, L. Neill, Chipperfield – Valeri, Grella (46. Holman) – Emerton (74. Jedinak), Culina, Garcia (64. Rukavicia) – T. Cahill

Prvú šancu mali už v 3. min Austrálčania, keď sa po rohovom kope dostal k zakončeniu Garcia, ale neuspel. Nemci prvýkrát ohrozili Schwarzera v 7. min, ale brankár „protinožcov“ vyrazil strelu Kloseho. Gólovo zahrmelo už o minútu neskôr. Špílmacher Özil vysunul na pravej strane Müllera, ktorého krížnu prihrávku cez šestnástku poslal Podolski nekompromisne ľavačkou do siete z 13 metrov – 1:0. V 24. min nevyšla zverencom trénera Verbeeka ofsajdová pasca, ale ideálnu prihrávku Podolského nezužitkoval v tutovke pred bránkou Klose. Ten si to vynahradil o dve minúty neskôr, keď center kapitána Lahma premenil hlavičkou na svoj jedenásty gól na turnajoch MS. Po polhodine hry už mohlo byť 3:0, ale Özilov oblúčik ponad brankára Schwarzera stihol odvrátiť do bezpečia v poslednej chvíli L. Neill. V 40. min poslal Podolski loptu do behu Özilovi, ktorý však peknú akciu nestihol zakončiť.

Na začiatku druhého dejstva sa Austrálčania dožadovali pokutového kopu po ruke Mertesackera, ale arbiter Moreno bol iného názoru. Viac šťastia nemali ani pri krížnom pokuse striedajúceho Holmana, ktorý išiel mimo Neuerovej bránky. Na druhej strane nebezpečne vystrelil Müller, ale skóre sa nemenilo. V 56. min videl vysunutý hrot austrálskej ofenzívy Cahill červenú kartu za zákrok na Schweinsteigera. Početnú výhodu mohli po hodine hry využiť Klose a vzápätí Khedira, avšak pred Schwarzerom nepochodili. S chuťou hrajúci Nemci sa dočkali tretieho presného zásahu v 68. minúte. Müller sa zasekávačkou zbavil obrancu a strelou z 15 m, ktorá sa odrazila od žrde, si otvoril gólový účet v drese národného tímu. Len necelé dve minúty od svojho príchodu na trávnik za Kloseho potreboval Cacau na strelenie gólu. Vynikajúcu prihrávku od Özila nemal útočník VfB Stuttgart problém poslať do siete – 4:0. Potom sa už nemecký gólostroj zastavil a stretnutie sa len dohrávalo.