Nemecko schválilo zákon uľahčujúci deportácie azylantov

Migranti v grécku
V Grécku však uviazlo viac ako 50.000 migrantov a ďalší sa do tejto krajiny naďalej snažia dostať riskantnou plavbou na lodiach prevádzačov cez Egejské more. Foto: SITA/AP

BERLÍN 22. februára (WebNoviny.sk) – Nemecká vláda schválila v stredu návrh zákona, ktorá má uľahčiť deportácie neúspešných žiadateľov o azyl. Opatrenia sú výsledkom dohody medzi ministrami vnútra a spravodlivosti Thomasom de Maizierom a Heikom Maasom a sú reakciou na vlaňajší útok na vianočný trh v Berlíne.

Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) bude môcť na zistenie totožnosti v niektorých prípadoch preskúmať mobilné telefóny, tablety a notebooky žiadateľov o azyl.

Zákon ďalej počíta s predĺžením väzby pre osoby nebezpečné pre okolie a schopné vykonať teroristický čin, označované nemeckým termínom „Gefährder“.

Vo väzbe by sa mohli ocitnúť cudzinci, ktorí predstavujú „značné riziko pre život a zdravie tretích osôb alebo dôležité právne normy týkajúce sa vnútornej bezpečnosti“. Cudzinci, u ktorých existuje závažný dôvod na vypovedanie z územia Nemecka, môžu byť monitorovaní pomocou elektronických náramkov.

Zákon tiež obmedzuje mobilitu odmietnutých žiadateľov o azyl, ktorí poskytli nepravdivé alebo zavádzajúce údaje o svojej identite.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom