Nemecký časopis Titanic mal na titulke pomočeného pápeža

Pápež
Karikatúra pápeža na stránke nemeckého časopisu Titanic. Foto: Focus.de

BERLÍN 10. júla (WEBNOVINY) – Pápež Benedikt XVI. zvažuje podanie žaloby na nemecký magazín Titanic, ktorý zverejnil hanlivú karikatúru s jeho podobizňou.

Na upravenej fotografii je šéf Vatikánu oblečený do tradičného pápežského habitu, pričom v oblasti slabín má žltú škvrnu pripomínajúcu moč.

„Aleluja vo Vatikáne! Našiel sa zdroj úniku,“ píše sa na titulnej strane júlového vydania časopisu.

Magazín tým narážal na kauzu uniknutých tajných dokumentov, ktorá už dostala aj prezývku „Vatileaks“ v narážke na projekt WikiLeaks zaoberajúci sa zverejňovaním amerických diplomatických depeší.

Šéfredaktor časopisu Leo Fischer sa ale bráni a tvrdí, že na fotografii žiadna močová škvrna nie je.

„Benedikt nás musel zle pochopiť,“ vyhlásil. Fotografia podľa neho zobrazuje len „rozliaty nealkoholický nápoj“ na jeho pápežskej sutane. Úrady v severonemeckom Hamburgu však už preventívne magazínu zakázali ďalšie publikovanie spornej upravenej fotografie.

Kauzu Vatileaks pravdepodobne rozpútal pápežov komorník Paolo Gabriele, ktorého už talianska polícia aj zatkla. Jeden z najbližších ľudí z úzkeho Benediktovho okolia údajne zverejnil viaceré tajné dokumenty z vatikánskych archívov, ktoré opisujú najmä finančné problémy Svätej stolice. V tejto súvislosti už zo svojho postu odstúpil aj šéf takzvanej Vatikánskej banky. Kauza je podľa niektorých odrazom mocenského boja v sídle katolíckej cirkvi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Paolo GabrielePápež Benedikt XVI.