Nemecký prezident prisľúbil Pobaltiu bezpečnostnú podporu

Joachim Gauck
Nemecký prezident Joachim Gauck. Foto: SITA/AP

RIGA 9. februára (WebNoviny.sk) – Dosluhujúci nemecký prezident Joachim Gauck prisľúbil Estónsku, Litve a Lotyšsku solidaritu a podporu pri udržiavaní ich bezpečnosti. Urobil tak počas návštevy lotyšskej Rigy, kde sa stretol s prezidentmi uvedených troch pobaltských štátov.

Nemecko stojí na strane pobaltských partnerov a priateľov,“ povedal Gauck v Lotyšsku, ktoré bolo cieľom jeho poslednej zahraničnej cesty pred zavŕšením päťročného funkčného obdobia. Konflikt s Ruskom týkajúci sa východnej Ukrajiny podľa neho „vyvoláva obavy“ a nie možné reagovať vyčkávaním. Nemecký prezident tiež vyslovene varoval pred ruskými „dezinformačnými kampaňami„.

Okrem bezpečnostnej politiky a vzťahu k Rusku bola pri stretnutí štyroch prezidentov v Rige dôležitou témou aj kríza EÚ. Gauck vyjadril potrebu nájsť trvácne riešenia pre naliehavé problémy v EÚ, pričom menoval prílev utečencov, reakcie na ohrozenie terorizmom, ukončenie členstva Británie, ale aj „príliš vysokú nezamestnanosť mladých v niektorých krajinách“.

Litovská prezidentka Dalia Grybauskaite sa poďakovala Gauckovi za vojenskú podporu zo strany Nemecka v rámci posilňovania tzv. východného krídla NATO. Estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová zase vyhlásila, že Gauck plní spoločne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou „vedúcu úlohu“ v Európe.

Funkčné obdobie terajšieho nemeckého prezidenta sa skončí 18. marca. Gauck nemal záujem o pokračovanie vo funkcii a Spolkové zhromaždenie by malo už túto nedeľu zvoliť jeho nástupcu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joachim Gauck