Nenápadná hrozba zvaná paradentóza

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
2567627.jpg
Pravidelná hygiena je kľúčová pri prevencii voči zápalu ďasien. Foto: Freepik

Jedným z najčastejších ochorení ďasien a tkanív okolia zuba je parodontitída (inak nazývaná aj paradentóza). Spolu so zubným kazom ide o najrozšírenejšie ochorenia spojené s ústnou dutinou, resp. zubmi ako takými. Aj napriek tomu, že sa ešte stále pomerne často podceňuje, môže takýto zápal viesť až k predčasnej strate zubov. Našťastie dokážeme proti tomuto ochoreniu účinne bojovať vďaka jednoduchým krokom.

Parodontitída nie je jedinečná

Aj napriek tomu, že sa o ochorení ďasien hovorí pomerne často, mnoho ľudí tento potenciálny problém, respektíve jeho príznaky ignoruje. Najčastejšie sa stretávame s domnienkou, že sa nás tento problém nemôže týkať. Samozrejme, opak je pravdou. Štatistiky hovoria jasne. Určitou formou zápalu ďasien (gingivitídou) trpí až 90 % populácie. Paradentóza (parodontitída), čo je ďalší stupeň zapálených ďasien, potom postihne takmer polovicu pacientov.

Gingivitída sa zo začiatku nemusí prejavovať nijako drasticky. Aj napriek tomu by sa jej dôsledky nemali podceňovať. Ak pociťujete sprievodné príznaky zápalu ďasien, neváhajte okamžite navštíviť svojho zubára.

Najčastejším faktorom, ktorý upozorňuje na zápal ďasien, je vypľúvanie krvi pri umývaní zubov. Ďalšími častými javmi, ktoré môžu signalizovať problém, je citlivosť, začervenanie či opuch ďasien, usadzovanie zubného kameňa, ale napríklad aj neustály zápach z úst.

Poznáme rôzne typy paradentózy

Najbežnejším typom je tzv. chronická paradentóza. Tá postihuje najmä dospelých a je spôsobená nahromadením zubného povlaku. V tomto prípade má choroba pomalý postup a je preto jednoduchšie ju podchytiť už v úvodných štádiách.

Druhým typom je tzv. agresívna paradentóza, ktorá zvyčajne začína už v detstve alebo skorej dospelosti, no ovplyvňuje len malý počet ľudí. Tento akútny typ je omnoho nebezpečnejší ako vyššie spomínaná chronická paradentóza, pretože vo veľmi krátkom čase naruší a zničí závesný aparát zubu. Tretím typom je tzv. nekrotizujúce paradentózne ochorenie. Vyznačuje sa odumretím tkaniva ďasien a väzív a môže viesť až k ťažkej infekcii.

Častým omylom je názor, že ochorenie zasahuje iba ľudí vo vyššom veku. Vyskytnúť sa môže už v detstve. Najčastejšie však v období okolo 30. – 40. roku života.

Čo zapríčiňuje parodontózu?

Ako už asi sami správne tušíte, najčastejšou príčinou zápalu ďasien je nedostatočná ústna hygiena. Parodontózu spôsobujú baktérie, ktoré sa hromadia v ústnej dutine. Postupne však vytvárajú zubný povlak, ktorý prilne na povrch zubov. Zubný povlak je kašovitá zmes pokrývajúca povrch jednotlivých zubov, rovnako ako priestory medzi jednotlivými zubami.

Ak sa ho nezbavíme pravidelným čistením zubov, stvrdne a stáva sa z neho zubný kameň. Ten následne dráždi ďasná a vytvára priestor pre šírenie bakteriálnej infekcie. Do určitej miery možno hovoriť aj o genetickej predispozícii či dedičných faktoroch, ktoré môžu byť príčinou tohto problému. Na vzniku zápalu ďasien sa môžu podielať aj faktory ako fajčenie či dokonca stres.

So zápalom ďasien sa dá bojovať

Liečba tohto ochorenia je individuálna podľa rozsahu závažnosti. V jednoduchých prípadoch stačí, aby zubný lekár alebo dentálna hygienička zo zubov odstránili zubný kameň a zubný povlak.

V najhorších prípadoch, pri prítomnosti nadmerných ťahov mäkkých tkanív – uzdičky a plytkej ústnej predsiene, je potrebná chirurgická liečba. Odstránia sa zápalové vačky a neskôr je možné nahradiť stratenú kosť alebo ďasná pomocou plastických a regeneračných metód a techník.

Vo všeobecnosti však platí, že najlepším liekom proti zápalu ďasien je prevencia v podobe dôkladnej a pravidelnej hygieny zubov. Tá je nielen najjednoduchším spôsobom ako predísť zápalu, ale zároveň tým najlacnejším.  Samozrejmosťou je umývanie zubov dvakrát denne, pričom pomôcť môžu aj zubné pasty určené práve na boj s týmto neduhom.

Neodmysliteľnou súčasťou takejto starostlivosti je aj čistenie medzizubných priestorov. Na to vám v mnohých prípadoch postačí zubná niť či medzizubné kefky. Najefektívnejším spôsobom čistenia je však používanie špecializovaných prístrojov vyrobených práve na to. Jedným z nich je napríklad Philips Sonicare AirFloss Ultra.

Kmlbt9h.jpeg
Jednoduchší spôsob odstraňovania zubného povlaku z medzizubných priestorov. Foto: www.philips.sk

Pozor by si mali dať najmä tehotné ženy

Tehotenská gingivitída postihuje viac ako 30% nastávajúcich mamičiek a vyskytuje sa u žien, ktoré mali zápalové zmeny na ďasnách už pred počatím. Aj napriek tomu, že majú tehotné ženy nárok na 2 prehliadky u stomatológa, štatistiky návštev hovoria o hrozivých číslach. Práve tehotné ženy predstavujú jednu z najrizikovejších skupín, na ktoré môže mať paradentóza často omnoho väčší dopad, než sa môže zdať.

Prvé príznaky sú viditeľné už od 2. mesiaca tehotenstva, hlavným prejavom je silná krvácavosť a zdurenie ďasien, ktoré sú vplyvom hormónov zväčšené a bolestivé. Neliečená parodontitída počas tehotenstva môže byť podľa zubárov príčinou rizikovej gravidity s predčasným pôrodom a s nízkou pôrodnou hmotnosťou novorodenca.

Ako dodržiavať ústnu hygienu na cestách?

Samozrejme, existujú prípady, kedy je dodržiavanie pravidelnej ústnej hygieny mierne sťažené kvôli viacerým faktorom. Môžete byť na cestách, na stanovačke, alebo jednoducho bez aktuálnej možnosti plnohodnotnej hygieny.

Tým úplne najjednoduchším krokom, ktorý môžete urobiť, je aspoň vypláchnutie ústnej dutiny čistou vodou. Zbavíte sa tak hrubých zvyškov jedla a jemne opláchnete zuby a ďasná. V prípade, že máte pocit, že vám jedlo zostalo aj v medzizubných priestoroch, vhodné je si zuby hneď vyčistiť. Dnes už nájdeme na trhu množstvo cestovných sád, ktoré majú kompaktné rozmery a zmestia sa do akejkoľvek batožiny.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať