Neobjednal som si fyzické odstránenie Mugabeho, tvrdí Blair

Tony blair
Osobitný vyslanec Blízkovýchodného kvarteta Tony Blair. Foto: SITA/AP

LONDÝN 28. novembra (WEBNOVINY) – Bývalý britský premiér Tony Blair prostredníctvom svojho hovorcu v stredu poprel, že by počas pôsobenia vo funkcii vytváral nátlak na vtedajšieho juhoafrického prezidenta Thaba Mbekiho vo veci plánovanej invázie do Zimbabwe.

Reagoval tak na Mbekiho tvrdenia zverejnené minulý týždeň. Exprezident v rozhovore pre panarabskú televíziu al-Džazíra odhalil eminentný záujem vlády v Londýne o „fyzické odstránenie“ osoby zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho.

Toho chceli Briti podľa Mbekiho v roku 2000 odstaviť od moci v chudobnej krajine za každú cenu a v tejto súvislosti sa usilovali získať podporu JAR.

Pohľad tamojšej vlády na dianie v susednom Zimbabwe sa však podľa Mbekiho od toho britského výrazne líšil. Kým Briti chceli Mugabeho odstrániť, Juhoafričania chceli situáciu vyriešiť aj za jeho prispenia.

Pochádzate z Londýna, z nejakého dôvodu sa vám nepáči Mugabe a my ho teraz ideme odstrániť a dať niekoho iného na jeho miesto? Prečo sa stalo britskou zodpovednosťou rozhodovať o tom, kto vedie zimbabwiansky ľud? Tak sme povedali, nechajte Zimbabwčanov sadnúť si na to a diskutovať,“ povedal v rozhovore Mbeki, ktorý viedol JAR v rokoch 1999 až 2007.

Podotkol zároveň, že požiadavka sa k nemu dostala cez vedenie britskej armády, ktorej šéfa údajne Blair poveril vypracovaním plánu na „fyzické odstránenie Mugabeho„. Dlhoročný líder niekdajšej britskej kolónie v tom čase poukazoval na hrozbu opätovnej britskej kolonizácie jeho vlasti, čo Londýn popieral.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert MugabeTony Blair