Nepoľovnícke metódy patria na pranier

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA/AP

Zarážajúci bol nedávny nález uhynutých vzácnych dravcov v okolí obcí Veľké Kostoľany a Nižné. Štátny veterinárny a potravinový ústav potvrdil podozrenie ochranárov z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), že dva orly kráľovské uhynuli v dôsledku otravy nebezpečným jedom – karbofuránom. Oba jedince boli vo veľmi dobrej kondícií a všetky okolnosti nálezu nasvedčovali tomu, že príčinou úmrtia bola otrava. Táto domnienka sa napokon potvrdila. Podľa pracovníkov RPS všetko nasvedčuje tomu, že orly sa otrávili v dôsledku konzumácie jedom kontaminovanej návnady, ktorou môžu byť rôzne druhy usmrtených zvierat.

Nedá sa s určitosťou povedať, že za incidentom stoja nezodpovední jedinci z radov poľovníkov. Ale ak vylúčime niektoré pretrvávajúce predsudky ľudí voči dravcom, ktorí ich považujú za akýsi druh vlastného ohrozenia a neštítia sa ich preto zabíjať, potom musíme pripustiť, že takéto návnady vykladajú určité profesijné skupiny aj za účelom ochrany drobnej zveri. Táto činnosť je však v rozpore so zákonom. Rovnako, ako aj za množiace sa nelegálne odstrely dravcov, či plienenie ich hniezd. Ide o trestný čin pytliactva.

Karbofurán je vysoko toxický jed, používaný v minulosti v pesticídnych prípravkoch. Vzhľadom na jeho toxicitu je jeho používanie v celej Európskej únii zakázané. V prípade, že sa obeť dostane do styku s karbofuránom, predovšetkým jeho požitím, hynie v kŕči vo veľkých bolestiach, pričom smrť nastáva v dôsledku udusenia. Vykladanie otrávených návnad je medzinárodný problém nadobúdajúci čoraz väčšie rozmery. V našich podmienkach ide bohužiaľ o rozšírený, nelegálny a vysoko nehumánny spôsob likvidácie predátorov predovšetkým v nížinných oblastiach SR. Usmrcované sú vzácne druhy. Okrem orla kráľovského sa už našli rovnako otrávené haja červená, haja tmavá, orliak morský, či sokol rároh.

Orol kráľovský patrí medzi najvzácnejšie dravce nielen na území Slovenska, kde hniezdi len 40 párov, ale v celom areáli výskytu. Ak nedôjde k eliminácii nelegálnej činnosti, ktorej obeťou sa tieto majestátne dravce stávajú, druh ako taký na Slovensku vyhynie. Aj poľovníci by preto mali dbať o to, aby dravce z našej prírody nevymizli. Zjavne vonkoncom nestačí legislatívne nariadenie o ich celoročnej ochrane, ale chce to aj osobnú angažovanosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať