Nespokojní sudcovia odmietajú spájanie s politikou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Sudcovia nespokojní so stavom justície, ktorí to vyjadrili v dokumentoch Päť viet a vo Výzve skupiny sudcov z 26. septembra, rozhodne odmietajú, aby ktokoľvek spájal prejavy názorov a nespokojnosti sudcov s ktoroukoľvek politickou stranou a predvolebnou kampaňou. „Naša spolupráca so všetkými politikmi sa začína a aj končí tam, kde sú ochotní pomôcť presadiť naše snahy o zmeny v súdnom systéme v legislatívnom procese,“ uvádzajú v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytli ich zástupcovia Katarína Javorčíková, Miroslav Gavalec a Dušan Čimo.

O takúto podporu požiadali osobne každého poslanca koalície aj opozície už 1. októbra po tlačovej konferencii, keď poslancom a aj ich asistentom e-mailovou poštou doručili obidva dokumenty. Dokumenty s rovnakou žiadosťou doručili aj všetkým najvyšším ústavným činiteľom, vrátane predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady a ministerky spravodlivosti.

„Nesúhlasíme s názorom predsedu vlády, že súčasné pomery v slovenskej justícii sú vnútornou vecou sudcov a musia si ich vyriešiť sami,“ píšu v stanovisku nespokojní sudcovia a dodávajú, že súdnictvo je vec verejná, týka sa celej spoločnosti a každého občana. Za jej stav preto nie sú zodpovední len sudcovia, ale rovnaký diel zodpovednosti majú aj predstavitelia moci výkonnej a zákonodarnej.

Vyjadrili sa aj k verejnému posudzovaniu práce sudcov, pričom zdôrazňujú, že sú si veľmi dobre vedomí zodpovednosti za výkon svojej funkcie. „Každý z nás osobne zodpovedá za výsledky svojej práce v podmienkach, ktoré nám pre výkon funkcie vytvoril tento štát. Považujeme za zasahovanie do nezávislosti sudcov, keď sú sudcovia v súvislosti s prejavmi ich kritických názorov bez relevantných argumentov a dôvodov spájaní s tými, ktorí majú problémy s prieťahmi v konaní, alebo si neplnia svoje sudcovské povinnosti,“ uvádzajú v stanovisku. Takéto vážne obvinenia voči konkrétnemu sudcovi by mal podľa nich vysloviť len disciplinárny súd na základe dôkazov vykonaných v riadnom disciplinárnom konaní.

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar v piatok na tlačovej besede označil súčasné poukazovanie na stav justície za „organizovaný útok na tretí pilier moci“. Podľa lídra najmenšej vládnej strany sa ním zaoberajú predovšetkým Daniel Lipšic z KDH a Lucia Žitňanská z SDKÚ-DS. Dôvody ich konania majú politický charakter, tvrdil Mečiar a dodal, že opäť sa „úspechy zamlčujú a niektoré nedostatky sú zveličené“. KDH aj SDKÚ hrajú o budúcu vládu, myslí si Mečiar, podľa ktorého je tu snaha zdiskreditovať ĽS-HZDS, aby ostal Smer-SD po parlamentných voľbách sám a musel rokovať o nových politických partneroch.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) v piatok nechcel komentovať štvrtkové vyhlásenie viac ako sto sudcov, v ktorom kritizujú stav súdnictva, v ktorom tvrdia, že pracujú v strachu a neslobode. „Ja nemám žiadny dôvod komentovať to, čo sa deje medzi sudcami. Je to ich vnútorná vec, musia si to jednoducho vyriešiť sami,“ vyhlásil Fico na tlačovej besede.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicDušan ČimoLucia ŽitňanskáMiroslav GavalecRobert FicoVladimír Mečiar