Nesrovnal odložil odvolanie šéfa predstavenstva vodární

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivo Nesrovnal
Primátor Ivo Nesrovnal počas brífingu o aktuálnej situácii v Dopravnom podniku Bratislavy (DPB). Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal odložil odvolanie Stanislava Beňa z funkcie predsedu predstavenstva Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), v ktorej je mesto hlavným akcionárom. Beňa chcel primátor odvolať na piatkovom mimoriadnom valnom zhromaždení BVS.

Zastavili ho bratislavskí mestskí poslanci, ktorí vo štvrtok 9. apríla uznesením primátora požiadali, aby Beňa z funkcie predsedu predstavenstva vodární neodvolával, kým nebude zastupiteľstvom schválený do tejto funkcie nový kandidát. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

Odvolanie má podľa Nesrovnala význam

Bratislavské vodárne i mestskí poslanci sa obávali, že odvolanie Stanislava Beňa z funkcie predsedu predstavenstva by mohlo spoločnosť znefunkčniť. Vodárne to podložili aj právnou analýzou. Všetky zmluvy totiž v podniku podpisuje šéf predstavenstva a jeden člen predstavenstva. Primátor za Beňa náhradu nenavrhol.

„Som presvedčený, že odvolanie má svoj význam a nijako by neohrozilo fungovanie spoločnosti. Mrzí ma, že niektorí poslanci nemajú záujem o to, aby sa veci riešili a zasa tento problém odkladáme,“ povedal v piatok k situácii v BVS primátor Nesrovnal.

Dodáva, že vyriešenie otázky riadenia mestských podnikov je jeho priorita. Mestskej rade preto predložil Zásady riadenia mestských podnikov, ktoré rada podporila, informovala Skokanová. Navyše radnica nechá skontrolovať hospodárenie mestských podnikov, odsúhlasili to už aj mestskí poslanci.

Za odvolanie nehlasoval nikto z prítomných akcionárov

Hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Alexander Buzinkay v piatok informoval, že za odvolanie Beňa z funkcie predsedu predstavenstva nehlasoval nikto z prítomných akcionárov. Pripomína, že proti svojmu návrhu hlasoval prostredníctvom svojho splnomocnenca aj primátor Ivo Nesrovnal. Ten sa totiž dnes osobne na mimoriadnom valnom zhromaždení, ktoré sám požiadal zvolať, nezúčastnil.

Ako ďalej informoval Buzinkay, proti odvolaniu Beňa sa postavili aj menšinoví akcionári, ktorí vyjadrili pobúrenie nad postupom mesta. Podľa Buzinkaya nemali žiadne relevantné informácie o dôvodoch odvolania predsedu predstavenstva.

„Nechápem, načo bolo dobré takto politicky destabilizovať fungujúcu spoločnosť, ktorá je zisková, dosahuje najlepšie hospodárske výsledky vo svojej existencii a vystavovať ju riziku, že nebude mať v kľúčových veciach kto za ňu konať. Bratislava by si mala uvedomiť, že BVS nie je mestský podnik, ale akciová spoločnosť, v ktorej je mesto len jedným z akcionárov, aj keď majoritným,“ sprostredkoval slová primátora Malaciek Juraja Říhu hovorca bratislavských vodární.

BVS má 89 akcionárov, ktorými sú mestá a obce. Hlavné mesto je držiteľom 59,29 percenta akcií, samotná spoločnosť vlastní 8,43 percenta akcií a 32,28 percenta akcií patrí samosprávam v územnej pôsobnosti BVS.

Primátorovi dáva za pravdu aj právna analýza

Stanislav Beňo v bratislavských vodárňach zastáva funkciu predsedu predstavenstva i generálneho riaditeľa a je členom predstavenstva. Primátor Nesrovnal ho však navrhoval odvolať len z funkcie predsedu predstavenstva. Má to byť dôsledok toho, že vodárne neuposlúchli primátorov pokyn z januára tohto roka, v ktorom ich žiadal nerobiť právne úkony nad rámec bežného obchodného styku, resp. o takýchto krokoch informovať mesto.

Situáciu v bratislavských vodárňach mestskí poslanci riešili už na riadnom rokovaní 26. marca, no schôdzu primátor prerušil práve pre nezhodu okolo situácie v BVS. Na pokračujúcom zasadnutí zastupiteľstva primátor Nesrovnal ubezpečoval, že zastupovanie vodárenskej spoločnosti je aj v prípade odvolania predsedu predstavenstva zabezpečené.

„Spoločnosť má generálneho riaditeľa, na základe štatútov má plnú moc a má procesné oprávnenie, aby ho mal kto zastupovať,“ objasňoval Nesrovnal. Primátorovi dáva za pravdu aj právna analýza vodárenskej spoločnosti, ktorá hovorí, že konaním v mene spoločnosti môže byť poverený aj generálny riaditeľ, no okruh uvedených právnych úkonov je limitovaný ich druhom a hodnotou. Generálny riaditeľ ako vrcholný manažér podniku tak môže uzavrieť zmluvy len do hodnoty 132 776 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivo Nesrovnal