Nezabúdame, píšu novinári vo vyhlásení k roku od vraždy Kuciaka

Ján Kuciak
Sviečky pri fotografii zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) – Viac ako štyristo novinárov sa podpísalo pod vyhlásenie s názvom „Nezabúdame“ k roku od vraždy investigatívneho novinára redakcie Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Bolesť a zdesenie nezmizli. Nestratili sme však ani odhodlanie pokračovať v Jánovej práci a ďalej odhaľovať podvody, korupciu a špinu, ktorá viedla až k dvom chladnokrvným vraždám,“ píše sa vo vyhlásení.

Pripravovali ďalšie vraždy

Novinári v ňom ďalej konštatujú, „dnes už vieme, kto sú s veľkou pravdepodobnosťou vrahovia, a zdá sa, že vieme aj to, kto si vraždu objednal. Stále však nevieme, či bol sám“.

Pripomínajú, že „v polícii, na prokuratúre a priamo vo vláde sedeli a stále aj sedia ľudia, ktorí nechceli Jána a novinárov chrániť, lebo chránili tých, o ktorých písal a o ktorých stále píšeme. Dozvedeli sme sa, že Jána, ale aj ďalších novinárov sledovali. Že pripravovali aj ďalšie vraždy“.

Novinári zároveň konštatujú, že sa nezľakli, budú sa ďalej pýtať a pátrať, aby verejnosť vedela, či je vyšetrovanie nezávislé. Za rok od vraždy však zistili „aj to, že ľuďom na Slovensku záleží. Že nedovolia, aby krajinu úplne spustošili ako tornádo“. Ako dodávajú, “pred rokom nám zabili kolegu a spolu s ním aj jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame“.

Novinárska práca Kuciaka

Investigatívneho novinára redakcie Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Verejnosť sa o tom dozvedela v pondelok 26. februára po zverejnení vtedajším policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

Ten ešte v ten deň potvrdil, že vražda pravdepodobne súvisí s novinárskou prácou Kuciaka. Vražda mala vážny dopad na politickú situáciu na Slovensku. Vyvolala sériu protestov a viedla k rekonštrukcii vlády. V súvislosti s touto vraždou sú obvinení zatiaľ štyria ľudia.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár na tlačovej besede začiatkom februára tohto roka uviedol, že pôvodne orgány činné v trestnom konaní chceli v tomto prípade podať prvé obžaloby do konca februára, pravdepodobne to však nestihnú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KuciakJaromír ČižnárMartina Kušnírová