Nezamestnanosť môže v budúcom roku opäť lámať rekordy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanosť
Foto: Ilustračné foto: SITA/Kvetoslava Mudríko

BRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) – Miera evidovanej nezamestnanosti v novembri medzimesačne stúpla o 0,04 percentuálneho bodu na 13,33 %.

Ako ďalej informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR, počet uchádzačov o zamestnanie schopných ihneď nastúpiť do práce dosiahol v jedenástom mesiaci 355 655 osôb. V porovnaní s októbrom vzrástol o 1 012 osôb.

Vzhľadom na očakávanú stagnáciu ekonomického rastu a budúcoročnú hroziacu recesiu spoločnosť Trenkwalder počíta aj s tým, že v budúcom roku miera evidovanej nezamestnanosti prekročí hranicu 14 % a opäť tak môže zlomiť niekoľkoročné rekordy.

Počet dohodárov stále rastie

Nezamestnanosť
Foto: Ilustračné foto : SITA/Marián Angelovič Foto: Ilustračné foto : SITA/Marián Angelovič

Z evidencie sa vyradilo 26 916 uchádzačov o zamestnanie, z toho viac ako 62 % preto, lebo si našli trvalé zamestnanie. Mierne sa zvýšil počet tých vyradených uchádzačov o zamestnanie, ktorí za prácu vykonávanú popri evidencii dostali vyššiu odmenu, ako dovoľuje zákon o službách zamestnanosti. Títo uchádzači pracujú na dohody. Počet dohodárov v evidencii stále rastie.

Jedným z dôvodom, prečo nastal odlev z evidencie uchádzačov o zamestnanie, bolo to, že si ľudia vybrali zamestnanie v oblasti obchodu a služieb, keď sa otvárali nové obchodné centrá alebo obchodné prevádzky. Ďalej to bolo z oblasti automobilovej výroby, predovšetkým Peugeot, KIA, či Volkswagen, ktorí robili nábor aj na úradoch práce v širšom okolí, napríklad v Dunajskej Strede, Martine a podobne. Uskutočnili sa aj výbery pre nových investorov a nové prevádzky, napríklad priemyselný park Komárno – spoločnosť Motivating Graphics, či nové call centrum operátora v Banskej Bystrici.

Projekty zamestnanosti

Nezamestnaní začali opravovať Šarišský hrad
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Významná časť nezamestnaných si našla prácu vďaka nástrojom aktívnej politiky trhu práce, najmä s pomocou príspevku na podnikanie alebo protipovodňovému príspevku. Budúci rok plánuje ústredie práce spustiť viaceré projekty zamestnanosti, ktoré by mohli vytvoriť, či prispieť k udržaniu dohromady viac ako 14 tisíc pracovných miest. Ide najmä o pokračovanie projektu obnovy hradov s pomocou nezamestnaných, kde by mohlo prácu získať 800 až 900 uchádzačov o zamestnanie, ale aj o projekt sociálnych asistentov a bezpečnostných technikov so zhruba 960 miestami.

V novembri prišlo do evidencie 29 913 nezamestnaných, najväčšou skupinou v evidencii zostáva skupina osôb bez predošlého pracovného zaradenia, teda 226 122 osôb. Najväčší podiel v tejto skupine predstavujú dobrovoľne nezamestnaní, ktorí sa evidenciou stávajú poistencami štátu a nemusia si hradiť sami zdravotné poistenie. Príchod ľudí do evidencie úradov práce spôsobilo najmä ukončovanie sezónnych prác, ale aj ukončovanie pracovných pomerov na určitý čas. Tieto faktory ovplyvňujú nezamestnanosť vždy na prelome rokov.

Pokles počtu absolventov

Nezamestnanosť, Španielsko
Foto: SITA/AP

Ku koncu jedenásteho mesiaca bolo v evidencii 31 927 absolventov škôl, čo predstavuje 8,6 % z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie. Medzimesačne ide o pokles o 0,5 bodu, medziročne tiež pokles o 0,5 bodu. Počet absolventov v evidencii pred rokom bol 32 038.

Ak má nezamestnanosť v blízkej budúcnosti klesnúť, nevyhnutný je podľa generálneho riaditeľa personálnej agentúry Trenkwalder Luboša Sirotu radikálnejší zásah štátu, napríklad v podobe zlacnenia ceny práce nízko kvalifikovanej pracovnej sily, ktorá tvorí najväčšiu skupinu nezamestnaných u nás. Podľa neho môžeme zabudnúť na časy, kedy sa s nízko kvalifikovanými nezamestnanými prakticky nič nerobilo a napriek tomu ich dokázali zamestnávať stále noví zahraniční investori, pretože s investičným boomom už na dlhé roky počítať nemôžeme. Jedným z riešení vzniknutej situácie je zníženie odvodového zaťaženia či už priamo, alebo prostredníctvom medzitrhu práce.

Rast platov utópiou

Výraznejší rast platov v súkromnom sektore je preto podľa Trenkwalderu do značnej miery utópiou a je smutné, že sa vláda nechala zatlačiť do kúta lekárskymi odbormi a v kritickom období súhlasila s výrazným zvyšovaním platov. „Natŕčať ruku už začínajú aj iné záujmové a lobistické združenia. Takto umelo vyvolaný tlak na rast platov v krízovom období považujem za jednoznačne škodlivý,“ dodal Sirota s tým, že prioritou je totiž udržanie aspoň súčasnej miery zamestnanosti ,a nie výrazný rast miezd.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať