Nezisková organizácia Depaul Slovensko vyzýva verejnosť k hlbšiemu vnímaniu ľudí bez domova a k zahodeniu predsudkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
bezdomovec
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Nezisková organizácia Depaul Slovensko vyzýva verejnosť k hlbšiemu vnímaniu ľudí bez domova. Tvrdí, že pod každou nálepkou je v prvom rade človek so svojím životným príbehom.

Najnáročnejšie obdobie pre ľudí bez domova

Ako ďalej organizácia informovala, zima je každoročne najnáročnejším obdobím pre ľudí bez stabilného bývania a predsudky ich pred zimou neochránia. Podľa Depaul Slovensko je približne 80 percent ľudí bez domovaneviditeľných„, čo teda znamená, že chodia čisto oblečení, môžeme ich stretnúť v obchodoch, u lekára, ale aj vo verejnej doprave a chodia do práce.

Organizácia zároveň vyzýva verejnosť k nabratiu odvahy konfrontovať vlastné predsudky voči ľuďom bez domova aj iniciatívou „Strhnime nálepku bezďák“ a prostredníctvom hashtagu #somčlovek.

Organizácie upozorňuje na stereotypy

„Ľudí bez domova stigmatizujú ponižujúce nálepky a predsudky. Spôsobujú zranenie dôstojnosti človeka a dopomáhajú k vytváraniu spoločenskej stigmy. Našou úlohou nie je súdiť, či si človek za životnú situáciu môže sám, ale byť tu pre každého, kto má o pomoc záujem. Príbehy, s ktorými sa denne už 17 rokov stretávame, nám dokazujú, že pomoc má zmysel,“ uviedol riaditeľ Depaul Slovensko JozefKákoš.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Organizácia ďalej upozorňuje, že stereotypný obraz „špinavého bezďáka“ rozoznateľného na prvý pohľad je skreslený a nezodpovedá realite. Ľudí bez domova tak veľakrát nerozpoznáme a nevidíme, podľa organizácie možno aj nechceme vidieť. Výzvou chce Depaul Slovensko upriamiť pozornosť aj na aktivitu Adoptuj si posteľ.

Celoročné teplé jedlo a hygiena

„Symbolická adopcia postele znamená, že človek v núdzi dostane nielen posteľ, ale aj potrebné zázemie a aspoň základný komfort pre znesiteľné prežitie nielen najchladnejších mesiacov v roku,“ uviedla organizácia, ktorá v nocľahárni poskytuje celoročné teplé jedlo, ošatenie, hygienu, základné ošetrenie či sociálne poradenstvo.

Kákoš tvrdí, že ich finančné možnosti sú obmedzené a potrebujú pomoc verejnosti. „Adopciou sa môže ktokoľvek stať podporovateľom našich postelí formou jednorázového alebo pravidelného mesačného daru,“ dodal. Verejnosť môže aktivity organizácie podporiť tu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Kákoš
Firmy a inštitúcie Depaul Slovensko