NHL: Halák zatiahol roletu, Višňovský zažiaril

Jaroslav halak
Slovenský brankár jaroslav Halák počas zápasu zámorskej NHL medzi St. Louis Blues a Columbusom. Ohio, 9. marca 2011. Foto: SITA/AP

NEW YORK 10. marca (WEBNOVINY) – V stredajších siedmich zápasoch kanadsko-americkej NHL excelovali najmä traja Slováci. Obranca Anaheimu Ľubomír Višňovský bol s dvoma gólmi a jednou asistenciou kľúčovou osobnosťou „káčerov“ pri víťazstve 5:2 nad New York Rangers.

Tridsaťštyriročný topoľčiansky odchovanec, ktorý sa stal prvou hviezdou zápasu, sa vďaka trom bodom dotiahol na čelo kanadského bodovania medzi obrancami celej ligy. Druhý gól „jazdcov“ zaznamenal Marián Gáborík. Do bránky St. Louis sa po 11 vynechaných zápasoch pre zranenie pravej ruky vrátil Jaroslav Halák a po triumfe na ľade Columbusu 4:3 po predĺžení si pripísal už 20. víťazstvo v sezóne.

V Anaheime začali newyorskí Rangers ako z partesu, keď sa dostali už v 4. min do vedenia gólom Dubinského. Zvyšok prvej tretiny však režíroval domáci obranca s číslom 17 na drese a šťastena. V 8. min rozohral Višňovský akciu, na ktorej konci boli dve strely Coreyho Perryho na Lundqvista, pričom druhú si zrazil do siete obranca Girardi. O dve minúty neskôr sa slovenský bek prezentoval tvrdou strelou od modrej čiary, ktorá sa obtrela o ďalšieho z newyorských obrancov Marca Staala a skončila v Lundqvistovej bránke.

Višňovský dovŕšil dielo

Dielo skazy „jazdcov“ dokonal Višňovský 41 sekúnd pred prvou sirénou, keď si nakorčuľoval medzi kruhy na Selänneho prihrávku, jeho strelu tečoval hokejkou hosťujúci útočník Anisimov a tá doplachtila za Lundqvistov chrbát. Keď v tretej tretine zvýšil Bobby Ryan na 4:2, pričom Višňovský bol opäť na ľade, o víťazovi už nebolo pochýb. Iskierku nádeje vykresal pre hostí v presilovej hre v 46. min Gáborík, keď si zo zadnej pozície nakorčuľoval k ľavej žŕdke Ellisovej svätyne a z prvej poslal za jeho chrbát presnú Prospalovu prihrávku spoza bránky. Pre 28-ročného trenčianskeho odchovanca to bol už 18. gól a 39. bod v tejto sezóne.

Zo strany „jazdcov“ to však bolo všetko, takže v 55. min Perry svojím druhým gólom pečatil na 5:2. Ľubomír Višňovský nechýbal na ľade ani pri tomto góle a zápas skončil s bilanciou +5 bodov. Aktuálne najproduktívnejší Slovák v NHL sa s 54 bodmi (14+40) opäť dotiahol na špicu kanadského bodovania medzi obrancami, kde figuruje spoločne s detroitským Nicklasom Lidströmom a Kevinom Yandlem z Phoenixu. „Všetci sme si už zvykli na jeho vynikajúcu kvalitu streľby z diaľky. Jeho strely sú extrémne presné a extrémne tvrdé. Vďaka výbornej súhre s partnerom z obrannej dvojice Toni Lydmanom, ktorý sa neženie dopredu, má Višňovský veľký priestor, aby hral hneď za našou elitnou útočnou formáciou,“ hľadal príčiny Višňovského úspešnej hry tréner „káčerov“ Randy Carlyle. Jeho slová potvrdil aj nešťastný gólman hostí Lundqvist: „Ich prvá formácia nad nami počas celého zápasu úplne dominovala. Len sme vyhadzovali puky a oni nás tlačili.

Majú veľmi schopnú elitnú formáciu.“ Kouč hostí John Tortorella bol po stretnutí veľmi nahnevaný: „Z našej strany to bol len smrad. V tejto sezóne zďaleka nehráme ako tím. Máme hráčov, ktorí sa len vezú a na striedačke popíjajú vodu.“

Po 11 vynechaných zápasoch sa do bránky St. Louis vrátil Jaroslav Halák. Dvadsaťpäťročný ružinovský odchovanec si 17. februára zranil na tréningu pravú ruku a „bluesmani“ počas jeho absencie zvíťazili len štyrikrát. V stredu v Columbuse to pre „halákovcov“ vôbec nevyzeralo dobre. Po bezgólovej prvej tretine stačilo domácim v úvode druhého dejstva len 6:24 min na strelenie troch gólov. Potom však Halák „zatiahol roletu“ a v 47. min Chris Stewart vyrovnal. Ten istý hráč rozhodol po 54 sekundách predĺženia o cennom víťazstve St. Louis 4:3. Jaroslav Halák pri 20. víťazstve v tejto sezóne zlikvidoval 19 z 22 striel na svoju bránku.
Dallas star

Bolenie brucha po osemzápasovej víťaznej šnúre prišlo na Chicago. Po utorkovej prehre na Floride (2:3) sa aktuálny víťaz Stanleyho pohára netešil ani na ľade Tampy Bay.

„Jastrabi“ celý zápas len doťahovali, aj to len vďaka svojmu prvému útoku Sharp, Toews, Kane. Stretnutie napokon museli rozhodnúť samostatné nájazdy, v ktorých sa presadil v tretej sérii jediný úspešný exekútor Martin St. Louis. Marián Hossa, ktorý mal v nájazdoch posledné slovo, Rolosona neprekonal. Pre 32-ročného trenčianskeho odchovanca to nebol šťastný zápas, keďže si pripísal dve „mínusky“ a ukončil svoju osemzápasovú bodovú sériu. Hossa odohral 21:17 min a na Rolosona vyslal dve strely. Rovnaký počet projektilov vystrelil na Rolosona aj Tomáš Kopecký, ktorý strávil na ľade o 10 minút menej ako jeho krajan.

Handzuš sa do štatistík nezapísal

Los Angeles opäť potvrdilo povesť extrémne silného tímu na ľade súperov. Tentoraz uštedrilo prekvapujúcu prehru 1:2 Detroitu, keď Kopitar a Dustin Brown otočili gólmi v druhej tretine vývoj zápasu. Center „kráľov“ Michal Handzuš odohral 17:24 min, do štatistík sa nezapísal, no na veľkú nevôľu detroitských fanúšikov, hráčov a najmä ich kapitána Nicklasa Lidströma zrejme rozhodol o osude zápasu. Tridsaťtriročný banskobystrický rodák totiž pri presilovke a drvivom tlaku svojho tímu v 35. min trafil vysokou hokejkou do tváre domáceho obrancu Lidströma, ktorý zostal chvíľu otrasený pri mantineli držiac si zakrvavené ústa, čo využil Brown na strelenie víťazného gólu. „Krvácal som, tak som sa išiel opýtať rozhodcov, prečo nevylučovali. Oni mi povedali, že nevideli, čo sa stalo,“ skonštatoval po zápase rozčarovaný 41-ročný veterán Lidström, ktorému museli ešte počas zápasu zašiť dolnú peru, a dodal: „Chvíľu po mojom zranení dali hostia víťazný gól. Namiesto prerušenia hry a vylúčenia ich hráča na 4 minúty sa tešili z gólu, ktorý rozhodol zápas.“

Debakel 0:5 si odniesli z Washingtonu hráči Edmontonu. Pričinil sa oň dvoma gólmi a jednou asistenciou Alexander Ovečkin, ktorý sa po rozpačitej prvej polovici sezóny začína v kanadskom bodovaní drať na pozície z uplynulých rokov. Dvadsaťpäťročný Rus má na konte už 72 bodov (27+45), za čo mu patrí piata priečka v bodovaní ligy. Ovečkin sa zároveň prehupol cez hranicu 600 bodov v NHL a otvoril aj siedmu stovku. Vo Washingtone majú viac bodov na konte už len Peter Bondra (825) a Mike Gartner (789).
Tomas Kopecky

Jubilejné body si pripísali aj Jason Arnott, pre ktorého bola prihrávka na úvodný Ovečkinov gól 900. bodom v NHL, a Denis Widemann, ktorého asistencia pri záverečnom úspechu Siomina bola jeho 200. zápisom do kanadského bodovania. Zápas ako na hojdačke videli diváci v Dallase.

„Plamene“ z Calgary si za 3:15 min vypracovali v prvej tretine trojgólový náskok. Domáce „hviezdy“ do konca riadneho hracieho času vyrovnali, Calgary si však vďaka Glencrossovmu zásahu v tretej sérii samostatných nájazdov odviezlo dva body. Carolina prišla doma po prehre 2:3 po predĺžení o cenný bod v prospech jedného zo svojich konkurentov v boji o play-off vo Východnej konferencii Atlanty. Rozhodol o tom len svojim druhým gólom v sezóne a piatym v kariére Tim Stapleton a 35 úspešnými zásahmi gólman Atlanty Ondřej Pavelec.

Višňovský momentálne najproduktívnejším obrancom

Ľubomír Višňovský je momentálne najproduktívnejším obrancom zámorskej hokejovej NHL. Na čelo kanadského bodovania obrancov sa posunul vďaka trom bodom v stredajšom zápase s New York Rangers. Najproduktívnejší Slovák v tohtoročnej edícii NHL má po stredajšom trojbodovom koncerte na domácom ľade na konte už 54 kanadských bodov za 14 gólov a 40 asistencií. Rovnaký počet kanadských bodov nazbierali aj Nicklas Lidström z Detroitu (13+41) a Keith Yandle z Phoenixu (10+44). Višňovský je lídrom vďaka vyššiemu počtu gólov. Z tohto tria však má aj najmenej zápasov (66) a najviac plusových bodov (9). Z vedúcej trojice je majster sveta 2002 najefektívnejší v streľbe (11,1 %), keď na 14 gólov potreboval 126 striel.

Višňovský mal zatiaľ najúspešnejšiu sezónu v NHL 2005/06, keď v drese Los Angeles nazbieral 67 bodov (17+50). Viac bodov ako teraz mal ešte v sezóne 2007/08 (18+40, 58). V poradí najlepšie strieľajúcich obrancov je zatiaľ Višňovský tretí so 14 zásahmi, vedie Dustin Byfuglien z Atlanty s 19 gólmi. V tejto štatistike je na 6. pozícii Zdeno Chára.

Výsledky stredajších zápasov kanadsko-americkej NHL:

Washington – Edmonton 5:0 (0:0, 2:0, 3:0)

Góly: 26. Ovečkin (Arnott, Siomin), 31. Fehr (Carlson, Ovečkin), 44. Ovečkin (Johansson), 48. Fehr (Chimera, Laich), 55. Siomin (Sturm, Wideman). Vylúčení: 4:5, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:22, brankári: Holtby – Chabibulin. Diváci: 18 398.

Carolina – Atlanta 2:3 po predĺžení (0:2, 1:0, 1:0 – 0:1)

Góly: 32. Bodie (Allen, Dwyer), 53. E. Cole (Stillman) – 4. Schremp (E. Kane, Wheeler), 14. Enström (Antropov, Bogosian), 62. Stapleton (Hainsey). Vylúčení: 2:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:29, brankári: C. Ward – Pavelec. Diváci: 16 126.

Columbus – St. Louis 3:4 po predĺžení (0:0, 3:1, 0:2 – 0:1)

Góly: 22. Voráček (Brassard, Nash), 25. Umberger (Clitsome, Vermette), 29. MacKenzie (Boll, Moreau) – 34. Pietrangelo (Steen), 43. I. Cole (Cracknell), 47. Ch. Stewart (Backes, I. Cole), 61. Ch. Stewart (Colaiacovo, Shattenkirk). Vylúčení: 2:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:26, brankári: Garon – HALÁK. Diváci: 11 508.

Detroit – Los Angeles 1:2 (1:0, 0:2,0:0)

Góly: 6. Helm (Abdelkader, Draper) – 28. Kopitar (Penner, J. Williams), 35. D. Brown (Ponikarovskij, Martinez). Vylúčení: 3:2, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:26, brankári: Howard – Quick. Diváci: 20 066.

Tampa Bay – Chicago 4:3 po samostatných nájazdoch (2:1, 1:1, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 12. Stamkos (St. Louis, Clark), 20. St. Louis (Stamkos, A. Hall), 22. Purcell (Hedman, Gagne), rozhodujúci sam. nájazd premenil St. Louis – 17. P. Kane (Toews, Sharp), 30. Sharp (Toews, P. Kane), 44. Toews (Hjalmarsson, Seabrook). Vylúčení: 1:2, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:31, brankári: Roloson – Crawford. Diváci: 19 912.

Dallas – Calgary 3:4 po samostatných nájazdoch (1:3, 1:0, 1:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 19. Benn (Ott, Goligoski), 26. Ribeiro (Woywitka), 46. Vincour (Petersen, Woywitka) – 11. Bourque (Glencross, Staios), 12. Kostopoulos (Jackman, Backlund), 14. Babčuk, rozhodujúci sam. nájazd premenil Glencross. Vylúčení: 1:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:34, brankári: Lehtonen – Kiprusoff. Diváci: 14 476.

Anaheim – NY Rangers 5:2 (3:1, 0:0, 2:1)

Góly: 8. Perry (Ryan, VIŠŇOVSKÝ), 10. VIŠŇOVSKÝ (Lydman, Ryan), 20. VIŠŇOVSKÝ (Selänne, S. Koivu), 43. Ryan (Perry, Getzlaf), 55. Perry (Ryan) – 4. Dubinsky (Callahan, Anisimov), 46. GÁBORÍK (Prospal, Stepan). Vylúčení: 3:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:32, brankári: Ellis – Lundqvist. Diváci: 14 251.

Viac k osobe Alexander OvečkinChris StewartDustin BrownJaroslav HalákJohn TortorellaĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaMartin St. LouisMichal HandzušNicklas LidströmOndřej PavelecPeter BondraPeter BudajTomáš KopeckýZdeno Chára