NHL: Montreal do 2. kola play-off, Halák čaroval

Jaroslav Halák
Jaroslav Halák sa teší z víťazstva nad Washington Capitals Foto: SITA/AP, Nick Wass

NEW YORK 29. apríla (WEBNOVINY) – Slovenský hokejový brankár v službách Montrealu Jaroslav Halák doviedol svoje fantastické výkony v úvodnom kole play-off NHL do postupového konca. V rozhodujúcom siedmom stretnutí štvrťfinále Východnej konferencie Montreal Canadiens zdolali držiteľa Prezidentskej trofeje Washington Capitals na jeho ľade 2:1 opäť najmä zásluhou 24-ročného odchovanca ružinovského hokeja. Skvelý Halák kryl vo Verizon Center 41 zo 42 pokusov hráčov z hlavného mesta USA (úspešnosť zásahov 97,6%) a rovnako ako v predchádzajúcich dvoch zápasoch série sa aj do tretice stal prvou hviezdou. Montreal prehrával s favorizovaným Washingtonom už 1:3 na zápasy, ale potom nastúpil do hry faktor Halák, ktorý v zostávajúcich troch dueloch 1. kola vyraďovacej časti pustil za svoj chrbát dovedna len tri puky, v každom zápase po jednom.

Zlaté góly Montrealu strelili v stredu Marc-Andre Bergeron a Dominic Moore. Obranca Bergeron rozvlnil sieť za Varlamovom nechytateľnou strelou v presilovke pol minúty pred koncom prvej tretiny a Moore zvyšoval v 57. min už na rozdiel dvoch gólov pre hostí. Domáci sa síce už o minútu neskôr napokon dočkali kontaktného gólu z hokejky Brooksa Laicha, ale s ďalšími pokusmi Capitals si už Halák poradil. Hviezdny ruský útočník Alexander Ovečkin až desaťkrát vystrelil na slovenského gólmana, ale ani raz neuspel. „Náš brankár podal vynikajúci výkon a v závere série to bol práve on, kto sa postaral o náš postup. On bol tým rozdeľovým faktorom,“ uviedol v jednej z prvých reakcii tréner Montrealu Jacques Martin.

Montreal je vôbec prvým tímom v novodobej histórii NHL, ktorý ako posledný ôsmy nasadený v konferencii postúpil, keď musel doháňať náskok súpera 3.1 na zápasy. Súperom Canadiens v 2. kole bude obhajca trofeje Pittsburgh Penguins. Po súboji Washingtonu s Montrealom sa skompletizovali dvojice pre 2. kolo play-off, resp. semifinále konferencií NHL. Vo Východnej konferencii sa o finále pobijú páry: Pittsburgh – Montreal a Boston – Philadelphia, v Západnej konferencii San Jose – Detroit a Chicago – Vancouver.

Východná konferencia / štvrťfinále play-off – rozhodujúci 7. zápas:

Washington – Montreal 1:2 (0:1, 0:0, 1:1) – konečný výsledok série: 3:4, Montreal postúpil do semifinále konferencie

Góly: 58. Laich (Siomin, Ovečkin) – 20. M.-A. Bergeron (Gomez, A. Markov), 57. Moore (Gill). Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 42:16, brankári: Varlamov – HALÁK. Diváci: 18 377 divákov