Niekdajší líder skupiny Marillion vystúpi v Bratislave

Bez názvu
Heyday: Fish pictured in 1984 in concert with Marillion Foto: Rex Features

BRATISLAVA 1. októbra (WBN/PR) – Na Slovensku sa predstaví vo svojej premiére niekdajší frontman skupiny Marillion Derek William Dick, známy pod umeleckým menom „Fish„. Marillion, skupina britskou dobovou tlačou zaradená medzi „novú vlnu progresívneho rocku“, získala v roku 1982 kontrakt s EMI a ich raná tvorba bola silne ovplyvnená gabrielovskými Genesis. Na pódiu boli Marillion hotovým zjavením. Charizmatický spevák Fish burácal na scéne s teatrálne omaľovanou tvárou, veselo si doberal publikum a bláznivým divadelníctvom ilustroval texty piesní. Svoj skutočný potenciál Marillion naplnili tretím albumom „Misplaced Childhood“ s celosvetovo úspešnými hitmi „Kayleigh“ a „Lavender“ a stalo sa najpredávanejším albumom v histórií Marillion.

Nadobudnutý status popových hviezd viedlo u Fisha k nebezpečnému rozvinutiu ega, alkoholových a drogových problémov. Situácia napokon vyústila do jeho zatrpknutého odchodu behom príprav piateho albumu. Zhrnuté a podčiarknuté – s Marillion spoločne získali dvojnásobné platinové ocenenie za predaj albumov, tiež piatu a druhú priečku britskej UK charts s „Lavender“ a „Kayleigh“ a posledne uvedenú Fish zanôtil aj Nelsonovi Mandelovi na oslave jeho sedemdesiatin na štadióne vo Wembley so sprievodom Midgea Urea na gitare a s Philom Collinsom na bicích.

VIDEO: Fish – Kayleigh

Derek William Dick, vystupujúci pod umeleckým menom Fish sa tak ocitol na sólovej dráhe. Niekdajší záhradník, pumpár a príležitostný herec, no predovšetkým spevák a skladateľ nahral doposiaľ 10 sólových albumov. Prezývka „Fish“ vznikla podľa slov samotného Dereka pre jeho záľubu tráviť veľa času máčaním sa vo vani. Fish má jednu dcéru z prvého manželstva Taru, ktorá je modelkou ´Colours Agency‘, nominovanou na najkrajšiu Škótku roka 2012.

Fish,Tony Iommi, Gary Moore a Ian Anderson sa finančne angažovali pri záchrane digitálneho hudobného rádia „Planet Rock“. Fish zároveň získal striebornú cenu UK Sony Radio Academy Awards (2008) za svoj program Fish´s Planet Rock Show a spoločne s Garym Moorom cenu New York Festivals Radio Broadcasting Awards Gold World Medal v kategorii „Pravidelne vysielané hudobné programy“.

V roku 1985 nahral so Sam Brown nádherný duet „Just good Friends“

VIDEO: Fish with Sam Brown – Just Good Friends

Derek William Dick alias Fish, bývalý predstaviteľ skupiny Marillion vystúpi v Bratislave 20. októbra v Majestic Music Clube.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gary MooreIan Anderson