Niektoré termíny na Starom moste dobehli, robia nový pilier

Práce na Starom moste pokročili, podliehali kontrole
Pohľad na stavebno-montážne práce na Starom moste v Bratislave počas kontrolného dňa. Bratislava, 5. marec 2015. Foto: SITA Katarína Acél - Gáliková

BRATISLAVA 24. marca (WEBNOVINY) – Niektoré termíny na bratislavskom Starom moste sa už podarilo dobehnúť, napríklad práce na pilieri číslo päť. „Do konca augusta sa most postaviť nedá. Budeme robiť všetko preto, aby sme ho stihli dokončiť do 15. decembra,“ povedal na utorkovom kontrolnom dni Starého mosta riaditeľ stavby Peter Tekeľ zo spoločnosti Eurovia s tým, že pracovať budú aj počas veľkonočných sviatkov.

Prestavba mosta a prvá časť električkovej trate musia byť hotové do konca tohto roka, ale mesto a zhotoviteľ sa ešte v minulom volebnom období dohodli, že stavbu dokončia do konca augusta tohto roka.

Obrazom: Práce na Starom moste pokročili, podliehali kontrole

Práce meškajú niekoľko týždňov

Na Starom moste v súčasnosti robia pilier 34, ktorý nahradí dva zbúrané piliere. Podľa Tekeľa viac ako tretinu mosta už vyrobili. „Za jednou tretinou sme určite,“ spomenul na kontrolnom dni. Zakladanie nového piliera 34, teda najhlučnejšie práce, potrvajú podľa Tekeľa ešte štrnásť dní. Most v utorok prišiel skontrolovať primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Podľa neho práce na Starom moste sa hýbu dopredu a od posledného kontrolného dňa sa stavba posunula vo všetkých úsekoch. „Najdôležitejšie je, že Starý most je vysunutý 45 metrov a pripravený na ďalších 30 metrov,“ zhrnul primátor s tým, že na moste sa pracuje v trojzmennej prevádzke, pretože bez nej by sa práce predĺžili. Ako uviedol, pre mesto je jediný záväzný termín na dokončenie 31. august. „Je to jediný podpísaný dátum,“ doplnil Nesrovnal.

Práce na prestavbe Starého mosta meškajú niekoľko týždňov. Podľa zmluvy medzi zhotoviteľom a mestom má byť most spolu s prvou časťou električkovej trate do Petržalky hotový 31. augusta 2015. Práce však vlani v lete zbrzdilo hľadanie možnej nevybuchnutej munície v rieke. Stavba celé leto stála, pracovať na nej začali až vlani v septembri.

Obrazom: Rekonštrukcia Starého mosta

Jediným zazmluvneným termínom je koniec augusta

Zhotoviteľ tak posunul ukončenie prác najprv na koniec októbra 2015, teraz hovorí, že projekt chcú stihnúť do 15. decembra 2015. Jediným zazmluvneným termínom je však dodnes koniec augusta tohto roka.

Prestavba Starého mosta je spolu s vybudovaním električkovej trate zo Šafárikovho námestia po Bosákovu ulicu súčasťou prvej etapy budovania Nosného dopravného systému v Bratislave. Starý most rekonštruuje Združenie MHD – Starý most, ktoré mesto vybralo vo verejnom obstarávaní. Je zložené z firiem Eurovia SK, Eurovia CS a SMP CZ.

Projekt bude stáť 58,8 milióna eur bez DPH, a je financovaný z eurofondov. Európska komisia už odobrila na projekt grant 63 miliónov eur z Kohézneho fondu Európskej únie. Na financovaní projektu sa bude z 85 percent podieľať Európska únia, desať percent prispeje štát a päť percent zaplatí mesto. Podmienkou je, že projekt musí byť dokončený a vyfakturovaný do konca roka 2015.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivo Nesrovnal