Nitra odčinila prehru s mladíkmi, Piešťany zaskočili Zvolen

Nitra - Martin
Lukáš Novák z HK Nitra (vpravo) a Tomáš Brcko z MHC Mountfield Martin (vľavo) počas 23. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - MHC Mountfield Martin. Nitra, 22. november 2013. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová extraliga pokračovala v piatok piatimi zápasmi 23. kola.

HC Košice – HC‘05 Banská Bystrica 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)

Góly: 7. Cebák (T. Marcinko), 38. D. Pašek (Bicek, R. Jenčík), 46. R. Jenčík (Spilar, Cebák), 54. P. Bartoš (L. Nagy, Bicek) – 7. Kafka (Meland)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Jobbágy, Smrek, 4521 divákov

Košice: Hylák – Macejko, Klouček, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák, Kolba – Bicek, P. Bartoš, L. Nagy – Spilar, D. Pašek, R. Jenčík – Hinďoš, Boltun, Jokeľ – Češík, T. Marcinko, Sojčík

Banská Bystrica: Kalemba – Saracino, Bambúch, Meland, Macháček, Zošiak, Styk – Kafka, White, Handlovský – R. Macík, M. Hudec, Kadura – Matúš Chovan, Zigo, Lunter – Dolník, Heizer, D. Hegyi

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „Zápas bol veľmi dlho gólovo tesný, nakoľko dosť dobre bránil stredné pásmo. Darilo sa mu chytať našich rýchlych útočníkov a keď sme sa aj dostali do koncovky, tak to zastavil brankár hostí alebo žŕdka. V záverečnej tretine sme pridali na dôraze, dali sme ďalšie dva góly. Naše víťazstvo je zaslúžené, mužstvo podalo zodpovedný výkon.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Myslím si, že sme videli zaujímavý zápas. V prvej tretine sme boli domácim vyrovnaným súperom, v ďalších častiach sa už prejavila hokejová vyspelosť košického tímu. Domáci boli lepší v situáciách jeden na jedného, dostávali sa do prečíslení. Z toho sme aj dostali góly. Treba uznať kvality súpera. Spravili sme niekoľko chýb, ktoré domáci využili.“

Košice - Banská Bystrica

Aktívnejší boli v úvode Košičania, ale strelecké pokusy Bartoša, Jenčíka, Spilara ani Jokeľa a gólom neskončili. Ten padol v 7. min, T. Marcinko zachytil rozohrávku hostí, obranca Cebák si nakorčuľoval do pásma a na jeho strelu bol Malemba prikrátky – 1:0. Domáci sa tešili z vedenia iba 24 sekúnd, lebo Kafka ešte v tej istej minúte na dvakrát prekonal Hyláka. V 15. min Spilarov pokus vyrazil Kalemba, krátko na to na opačnej strane delili Whita v presilovke od gólu iba centimetre. V 18. min čaroval brankár „baranov“, Pašek sa po premárnenej šanci len chytal za hlavu.

V 25. min vyprášil Hylákove betóny White. V polovici stretnutia to spomedzi kruhov skúšal Bartoš, z dobrej pozície sa nepresadil ani Jenčík. V 38. min vylúčenie Hudeca potrestal Pašek, ktorý prekonal Kalembu umiestnenou strelou. V závere druhej tretiny sa v oslabení tešili Košičania predčasne, Nagyov pokus skončil na žŕdke a videorozhodca správne vyhodnotil situáciu.

Domáci tím upokojil v 46. min Jenčík po tom, ako brankárovi hostí prekĺzol puk pomedzi betóny. V 54. min po Nagyovej akcii v presilovke pridal Bartoš štvrtý gól a spečatil víťazstvo Košíc.

Obrazom: Košickí hokejisti si poradili s Banskou Bystricou

Zľava: Tomáš Marcinko z Košíc, Chris Saracino z Banskej Bystrice a Peter Sojčik z Košíc v zápase 23. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HC‘05 Banská Bystrica. Košice, 22. november 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Zľava: Patrick White z Banskej Bystrice, Peter Bartoš z Košíc a Zane Kalemba z Banskej Bystrice v zápase 23. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HC‘05 Banská Bystrica. Košice, 22. november 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Matúš Chovan a Chris Saracino z Banskej Bystrice a Oliver Jokeľ z Košíc (dole) v zápase 23. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HC‘05 Banská Bystrica. Košice, 22. november 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Peter Sojčík z Košíc a Chris Saracino z Banskej Bystrice v zápase 23. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HC‘05 Banská Bystrica. Košice, 22. november 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer

HK Poprad – Dukla Trenčín 5:4 po predĺžení (2:1, 1:2, 1:1 – 1:0)

Góly: 3. Štals (Kasík), 5. Štals (Kasík, R. Suchý), 32. Vaic (A. Kroták), 60. Lapšanský (Mlynarovič), 64. R. Suchý (Kasík) – 16. Čerešňák (Buliš, O. Rusnák), 24. Komínek, 25. M. Toman (Bobček, Troliga), 53. Komínek (E. Bagin, Kútny)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše 5+DKZ Novajovský za faul kolenom, Bobček (obaja Trenčín) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 4:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hodek, Müllner – Bogdaň, Sefčík, 1351 divákov

Poprad: Sidor – D. Brejčák, R. Suchý, Kasík, Makovský, Fabian, Kurali, Gáborčík, Jáchym – T. Sýkora, Štals, Lapšanský – Drábek, Mlynarovič, Vaic – Matúš Paločko, S. Takáč, A. Kroták – Gápa, L. Paukovček, Belluš

Trenčín: A. Nagy – M. Nemčík, Bobček, Novajovský, Čerešňák, M. Habšuda, Ryzák, Vaculín, E. Bagin – Kútny, O. Rusnák, Komínek – M. Toman, Troliga, T. Klíma – Šišovský, F. Nemček, Buliš – P. Stantien, Palák, Šimíček

Milan Jančuška (tréner Popradu): ,,Mali sme dobrý úvod do zápasu, ale naopak aby sme súpera zlomili, prišlo na nás poľavenie. Z toho vyplynuli fauly, ktoré Trenčín potrestal. Ratovali sme body v hodine dvanástej, robili sme individuálne aj systémové chyby. Som rád, že sme to v závere zvládli. S výkonom niektorých hráčov v zápase spokojný nie som.“

Milan Staš (tréner Trenčína): ,,Priebeh stretnutia poznačilo úvodné vylúčenie na 5 minút, kedy nám domáci dokázali streliť dva góly. Nevzdávali sme sa, otočili sme zápas a v tretej tretine sme viedli o gól. Boli sme veľmi blízko víťazstva, domáci potrestali takmer všetky naše vylúčenia. Rozhodli presilové hry. Chlapcom ďakujem za obetavý výkon, dali do toho všetko, čo v nich je.“

Poprad - Trenčín

Trenčín začal v Poprade ako zo zlého sna. Už v 1. min sa nechal po faule kolenom vylúčiť Novajovský do konca zápasu a „kamzíci“ získali výhodu päťminútovej presilovky. Aj napriek kostrbatej rozohrávke ju pretavil po nezištnej prihrávke Lapšanského lotyšský legionár Juris Štals do otváracieho gólu.

V 5. min už domáci viedli rozdielom dvoch gólov, keď Štalsa z hĺbky pásma vysunul Kasík a ten si v úniku poradil s trenčianskym brankárom Nagyom – 2:0. Na ľade po nevyberaných zákrokoch pribúdala nervozita, najmä domácim puky odskakovali od hokejok.

Počas odpykávania si trestu domáceho Belluša trestali z presilovky aj hostia. Šikovným tečom sa prezentoval Čerešňák. V závere tretiny „odmietol“ vyrovnanie Ondrej Rusnák, keď prestrelil prázdnu

„Vojaci“ z Trenčína pokračovali v druhej časti hry v snahe vyrovnať. Počas vylúčenia Makovského rozhodcovia signalizovali trest pre ďalšieho popradského hráča, keď sa k dorážke dostal Komínek a vyrovnal na 2:2. Následne sa na trestnú lavicu posadil ďalší hráč Popradu a hostia potrestali aj toto vylúčenie.

Kombinačnú akciu zakončoval do opustenej brány Toman popod padajúceho obrancu domácich Fabiana. Vyrovnať mohol popradský útočník Drábek, jeho strelu zastavila žŕdka trenčianskej svätyne. Na 3:3 upravil Ľubomír Vaic, ku ktorému sa dostal zablúdený puk.

Tretia tretina sa niesla v znamení udržania výsledku z oboch strán. Samostatný únik predviedol domáci reprezentant Tomáš Sýkora, jeho zakončenie vychytal spoľahlivý A. Nagy. To, že v jednoduchosti je krása, ukázali Trenčania v 53. min.

Oblúčikom vyhodený puk z vlastnej tretine prepadol po zrážke Makovského s Kasíkom až k voľnému Komínekovi. Ten si blafákom vychutnal Sidora a priblížil hostí k trom bodom. Minútu pred koncom si domáca lavička vyžiadala oddychový čas a hru bez brankára pretavil na vyrovnanie Lapšanský.

Hosťom vykypel hrniec v predĺžení, v ktorom hrali až dvakrát pre vlastnú nedisciplinovanosť v oslabení. Po bombe Kasíka od modrej dostal puk za bránkovú čiaru cloniaci Radoslav Suchý a zariadil pre Poprad víťazstvo po predĺžení.

HK Nitra – MHC Mountfield Martin 3:1 (0:1, 3:0, 0:0)

Góly: 25. M. Kováčik (Ordzovenský), 27. Martin Segľa (Hamrák, M. Novák), 39. M. Kováčik, (H. Ručkay, T. Chrenko) – 15. Fujerík (L. Klíma, A. Novotný)

Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Novák, Štefik – Holienka, M. Valach, 2628 divákov

Nitra: Kristan – D. Milo, Nádašdi, Ordzovenský, P. König, Rais, M. Novák, Ďurkech – M. Kováčik, T. Chrenko, H. Ručkay – R. Tománek, Stümpel, L. Novák – Martin Segľa, M. Hamrák, Bajtek – Štumpf, Kmeč, Pupák – Piačka

Martin: J. Čech – Pacalaj, I. Ďatelinka, A. Novotný, J. Perniš, Fillo, Brcko – Markovič, Galamboš, Važan – Zlocha ml., Beran, J. Cíger – Rožník, Fujerík, L. Klíma – Šugár, Dírer, Pokrivčák

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Po včerajšom zápase sme mali čo naprávať. Po zodpovednom a disciplinovanom výkone sa nám to z časti aj podarilo. Sme radi, že sme kvalitného súpera porazili a získali tri body.“

Daniel Babka (tréner Martina): „Do zápasu sme vstúpili dobre. Nitra mala síce viac z hry, ale nedostali sme sa pod výrazný tlak. Dokonca sme išli do vedenia, takže tretina skončila pre nás dobre. V druhej tretine sme mali herný výpadok. Okolo bránky sme neboli dôrazný, spravili sme chyby a dostali sme dva góly. V závere druhej časti sme dostali aj tretí gól a potom v závere nám už chýbali sily na zvrat. Chceli sme hrať power-play, ale nechali sme sa zbytočne vylúčiť. Je to škoda, lebo v Nitre sme mali na viac. Bol to náš najlepší výkon proti Nitre. Pre našich mladých chlapcov to bola veľká škola.“

V I. tretine sa Martinčania zamerali na pozornú defenzívu a tak viac v permanencii bol brankár hostí Čech.

O prácu sa mu postaral najmä druhý domáci útok okolo centra Jozefa Stümpela. Hráči Nitry svoje šance nevyužili a tak prišiel trest. V 15. min prekvapil ľahkou strelou „vychladnutého“ Kristana v domácej bránke Fujerík a bolo 0:1.

Disciplinovaná hra hostí mohla sláviť úspech aj o tri minúty neskôr, ale pri koncovke Markoviča sa Kristan tentoraz vyznamenal.

V prostrednej časti sa Nitre podarilo otočiť zápas.

Veľký podiel mal na tom Miroslav Kováčik. Krídelník prvej formácie zavelil na obrat v 25. min, keď šikovne tečoval strelu Ordzovenského. Onedlho po faule na Kováčika hrali domáci presilovú hru, ktorú využil Martin Segľa. V závere druhého dejstva opäť Kováčik korunoval svoj výborný výkon druhým gólom v zápase – 3:1.

V 53. min mal ten istý hráč na hokejke hetrik, ale radosť mu pokazila žŕdka Čechovej bránky. O dve minúty neskôr mohol skorigovať Važan, no v samostatnom nájazde ho vychytal Kristan.

Nitra už v závere duelu komplikácie nepripustila a Martin zdolala 3:1.

Obrazom: Hokejisti Nitry v extralige zdolali Martin

Tomáš Chrenko z HK Nitra (vpravo) a Ján Perniš z MHC Mountfield Martin (vľavo) počas 23. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - MHC Mountfield Martin. Nitra, 22. november 2013. Foto: SITA/Martin Havran

Jozef Stumpel z HK Nitra (vľavo) a brankár Jakub Čech z MHC Mountfield Martin (vpravo) počas 23. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - MHC Mountfield Martin. Nitra, 22. november 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Roman Tománekz HK Nitra (vľavo) a Michal Fillo z MHC Mountfield Martin (vpravo) počas 23. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - MHC Mountfield Martin. Nitra, 22. november 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Radosť hráčov HK Nitra počas 23. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - MHC Mountfield Martin. Nitra, 22. november 2013. Foto: SITA/Martin Havran

HK 36 Skalica – MsHK DOXXbet Žilina 3:2 (2:0, 0:0, 1:2)

Góly: 5. M. Kuľha (Obdržálek, Trška), 5. B. Mráz (Kutálek, Šátek), 47. Obdržálek (R. Školiak, M. Kuľha) – 46. R. Tomas (D. Buc, Klouda), 59. Klouda (D. Buc)

Vylúčení: 9:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák – Orolin, J. Tvrdoň, 1362 divákov

Skalica: M. Lipovský – L. Kozák, Vyrůbalík, Trška, Mikéska, Staňo, Srnec, Šohajda, B. Jankovič – M. Kuľha, R. Školiak, Obdržálek – R. Kropáč, M. Preisinger, Lažo – Šátek, B. Mráz, Kutálek – M. Sloboda, Stieler, F. Novák

Žilina: Mikoláš – Šterbák, Ostrčil, Leško, Dlouhý, Niník, Rúfus, Prášek – D. Buc, Klouda, R. Tomas – Valášek, Kalla, T. Varga – Drevenák, Schroner, Macejka – Adrián Lipovský, Linet, Jarab

Štefan Mega (asistent trénera Skalice): „Mali sme dobrý úvod, išli sme do vedenia 2:0, mohli sme ale vyhrávať aj väčším rozdielom. Nevyužili sme niekoľko vyložených šancí. V druhej tretine sme vylúčeniami zbytočne pustili súpera do hry. Mali sme síce streleckú prevahu, ale tretina skončila 0:0 a tretiu tretinu sme začínali oslabení. Pochvala patrí hráčom, ktorí presilovku 5 na 3 ubránili. Paradoxne, po zvládnutí oslabenia sme dostali gól pri hre v plnom počte. Našťastie, hneď z protiútoku sme znovu získali dvojgólové vedenie. Obrannými chybami sme si skomplikovali vývoj stretnutia a nakoniec sme radi, že sme vydreli plný bodový zisk.“

Martin Groma (asistent trénera Žiliny): „Dnešný duel sme nezačali dobre. Po dvoch rýchlych góloch sme sa v druhej polovici prvej tretiny dostali do tempa a o dnešnom zápase rozhodli nevyužité presilové hry. Dva razy nevyužiť šancu 5 na 3, za to sme pykali a súper nás potrestal. Nasadenie v druhej a tretej tretine bolo z našej strany veľmi dobré, ale hokej sa hrá na góly. Pokiaľ nebudeme využívať presilové hry, nemôžme vyhrávať zápasy.“

Hostia sa hneď v úvode snažili o prvý gól duelu a už v 2. min sa do dobrej pozície dostávali Valášek a po ňom aj Schroner. Domáci na aktivitu súpera odpovedali dvoma gólmi v rozpätí 43 sekúnd – skóre otvoril M. Kuľha, keď presnou strelou k pravej žŕdke prekonal Mikoláša a vzápätí ukážkovo zakombinovala formácia B. Mráz, Kutálek a Šátek s gólovým zakončením B. Mráza do odkrytej bránky. Domáci po dvoch presných zásahoch pokračovali v peknej kombinačnej hre a súperovi toho veľa nedovolili. Hostia boli blízko ku gólu až v 17. min, ale Kalla ani T. Varga nenašli recept na skúseného Lipovského.

V II. tretine domáci búšili do Žilinčanov, no brankár Mikoláš niekoľkokrát previedol výborné zákroky, ktorý postupne vychytal Kutálka, Laža, Tršku aj Laža. Hostia si vypracovali šance najmä v presilovkách – najbližšie ku gólu mal v početnej výhode o dvoch korčuliarov Rúfus, no jeho delovku od modrej čiary zneškodnil Lipovský.

Žilina neskórovala ani v ďalšej presilovke o dvoch hráčov na začiatku III. tretiny, skorigovala až v 46. min z hokejky R. Tomasa do odkrytej bránky. Tretí gól Skalice pridal o minútu neskôr Obdržálek po peknej prihrávke M. Kuľhu a definitívnu podobu výsledku dal 93 sekúnd pred treťou sirénou Klouda.

HKM Zvolen – ŠHK 37 Piešťany 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)

Góly: 52. V. Baláž (Michal Chovan) – 9. Lušňák (Holovič, Stupka), 34. V. Nemec (Melichárek, Cuník), 38. M. Bartánus (Peško), 42. Lušňák (Holovič, B. Valábik), 52. Melichárek

Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše Cuník (Piešťany) 5+DKZ za napadnutie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Orolín – Snášel, Tornay, 1733 divákov

Zvolen: M. Šimko – J. Hertl, Obšut, Pichnarčík, Hraško, Ťavoda, Platil, od 41. min L. Pokovič, Pospíšil – Síkela, V. Fekiač, Michal Chovan – Ľ. Zuzin, P. Zuzin, V. Baláž – Jakubík, M. Jurík, Martin Ďaloga – Urgas

Piešťany: T. Tomek – Bučka, Cuník, Brňák, B. Valábik, Drgoň, R. Filip, A. Hruška, Biro – S. Saliji, Melichárek, V. Nemec – Lušňák, Holovič, Stupka – J. Ručkay, Peško, M. Bartánus – Haring, Mišura, Románek

Július Šupler (tréner Zvolena): „Piešťany boli lepším mužstvom, boli hokejovejšie. My sme si minimálne štyri góly dali sami po našich chybách a strate puku, či netaktickým riešením situácií. To sa nám nemôže stávať ani pri oklieštenej zostave. Bez hernej disciplíny, entuziazmu, charakteru a srdiečka sa víťaziť nedá a po tejto stránke sme dnes prepadli. Maródka nás žiaľ prenasleduje naďalej. K ôsmim našim zraneným hráčom pribudli ďalší dvaja – Obšut a Baláž. Mám teda obavy o ďalší zápas. Bez kompletnej zostavy to bude veľmi ťažké.“

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Sme radi, že sme tento zápas zvládli, aj keď domáci v oklieštenej zostave nám boli vyrovnaným súperom. Mali sme trošku slabšie nástupy do tretín. V prvej tretine mali Zvolenčania dostatok streleckých pokusov a boli aktívnejší, ale tlak sme ustáli a pomohol nám gól. Postupne sme sa osmelili a vyrovnali hru. V druhej tretine nás druhý gól upokojil. Pridali sme na dôraze a hra z našej strany vyzerala lepšie. V tretej tretine sme si chceli držať súpera na dištanc, čo sa nám aj podarilo a prikrášlili sme výsledok ďalšími dvoma gólmi. Škoda iba inkasovaného gólu, ale sme radi, že si odvážame zo Zvolena tri body.“

Zvolenčania nastúpili v oklieštenej zostave, keďže majstrovi chýba až osem zranených hráčov. Na ľade to bolo poznať. Piešťany išli do vedenia v 9. min, keď sa pohotovou strelou presadil v ľavom kruhu Lušňák a prestrelil Šimka. Domáci mohli vyrovnať v presilovke, šance mali bratia Zuzinovci i Martin Ďaloga. Najväčšiu príležitosť zahodil hosťujúci útočník Románek v 18. min, ktorý pred prázdnou bránkou poslal puk do žrde.

V druhej tretine dominovali na ľade piešťanskí hokejisti, i keď hráči spod Pustého hradu mohli predsa len vyrovnať. V 27. min sa ocitol sám pred Tomekom Chovan, ale nenašiel na neho recept. A tak prišli údery na opačnej strane. V 34. min po strele Melichárka vyrazil Šimko puk pred voľného Nemca a jeho dorážka bola účinná – 0:2. V 38. min prešiel po ľavej strane do útoku Bartánus a z ľavého kruhu sa presadil umiestnenou strelou k žrdi.

Na začiatku tretej tretiny pridal v presilovke štvrtý gól hostí Lušňák a o osude zápasu bolo rozhodnuté. Oslabení Zvolenčania sa síce zmohli na odpoveď v 52. min, keď sa dopredu prekľučkoval Chovan a spoza kruhu prekonal Tomeka strelou po ľade Baláž, no o štyridsať sekúnd neskôr bolo už 1:5. V oslabení obišiel bránku Melichárek a zasunul do nej puk pri pravej žrdi. V závere si zahrali domáci päťminútovú početnú výhodu, ale mohli počas nej inkasovať, keď Nemec trafil do žŕdky.

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 po piatkových zápasoch 23. kola:

HK Orange 20 16 3 1 1 0 1 10 32:65 14

Poznámka: počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body.