Nitra vyhrala šláger v Košiciach, Zvolen uspel v derby

HC Košice - HK Nitra
Zľava: Robert Kristan z Nitry a Gabriel Spilar z Košíc v zápase 39. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Nitra. Košice, 12. január 2014. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 12. januára (WEBNOVINY) – V nedeľu bolo v Tipsport extralige na programe päť zápasov 39. kola. Hokejisti HC Košice prehrali na domácom ľade v šlágri s Nitrou 2:5. Hostia v Steel Arene od začiatku vyhrávali a „oceliari“ len doťahovali výsledok. Vďaka získaným trom bodom stiahli náskok vicemajstra na čele tabuľky na sedem bodov.

Okrem súboja prvého tímu s druhým sa hralo v tomto kole aj derby, v ktorom Zvolen zdolal Banskú Bystricu 4:1. Aj v ďalších stretnutiach boli úspešné domáce tímy, Piešťany porazili „vlkov“, Skalica vyhrala nad Trenčínom 4:3 a rovnakým výsledkom sa skončil aj duel Popradu s Martinom. V drese „kamzíkov“ sa hetrikom blysol Lapšanský.

Hokej – Tipsport extraliga – 39. kolo:

HC Košice – HK Nitra 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)

Góly: 29. T. Hrnka (Gmitter, Cebák), 48. Klouček (Sojčík) – 7. Bajtek (F. Kuzma), 32. L. Novák (tr. strieľanie), 42. M. Segľa (Pupák), 43. P. König (Stümpel, Piačka), 53. R. Tománek (Ordzovenský)

Vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:2, rozhodovali: Romasko (Rus.), Kubuš – Korba, Rovenský, 5325 divákov

Košice: Hylák (43. Riečický) – Klouček, M. Macejko, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák, M. Kolba – Sojčík, T. Marcinko, Svatoš – R. Jenčík, P. Bartoš, Spilar – Gmitter, Češík, T. Hrnka – Jokeľ, Boltun, Hinďoš

Nitra: Kristan – Nádašdi, D. Milo, P. König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, Ďurkech – H. Ručkay, Lelkeš, Miroslav Kováčik – L. Novák, Stümpel, R. Tománek – Pupák, Bajtek, M. Segľa – Piačka, Rzavský

Anton Tomko (tréner Košíc): „Z našej strany to bol nešťastný zápas. Nitra nás vyškolila z efektivity v zakončení. Nevyužili sme ponúknuté šance a nepremenili sme samostatné úniky. Keď z takýchto možností neskórujeme, šťastena sa otáča na druhú stranu. Chceli sme skóre otočiť, hrali sme útočne, no pykali sme za každú chybu. Nitrania premenili všetky svoje šance.“

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „V Košiciach sa nevíťazí ľahko, preto sme s výsledkom veľmi spokojní. Základom dnešného úspechu bol spoľahlivý výkon brankára Kristana: napravil všetky chyby, ktoré sme urobili, a nebolo ich málo. Chytil štyri samostatné nájazdy domácich.“

Obrazom: „Oceliari“ prehrali s Nitrou

Zľava: Gabriel Spilar z Košíc a Robert Kristan z Nitry v zápase 39. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Nitra. Košice, 12. január 2014. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Zľava: Robert Kristan z Nitry a Oliver Jokeľ z Košíc v zápase 39. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Nitra. Košice, 12. január 2014. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Peter Ordzovenský a Robert Kristan z Nitry, Peter Boltun z Košíc a Jozef Stümpel z Nitry v zápase 39. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Nitra. Košice, 12. január 2014. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Nitrianski hráči sa tešia z gólu v zápase 39. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Nitra. Košice, 12. január 2014. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Veľa nechýbalo, aby domáci zaskočili súpera už v 15. sekunde, ale Kristan zlikvidoval nájazd Marcinka a puk poskakujúci po bránkovej čiare odpálili obrancovia Nitry do bezpečia. V 3. min sa v oslabení unikol Košičan Spilar, Kristan vystihol jeho pokus o blafák. Po zahodených šanciach znenazdajky prišiel trest pre východniarov.

Po chybe domácej obrany sa k puku dostal Bajtek, ktorý ho pretlačil za Hylákov chrbát – 0:1.

Vo vyrovnanej prvej tretine bol blízko ku gólu na 1:1 Jenčík, ktorý v oslabení zachytil zlú rozohrávku hostí, ale Kristan zneškodnil jeho blafák.

Zaujímavý hokej sa hral aj v druhom dejstve. V polovici zápasu vyšlo domácim prečíslenie dvoch na jedného a Hrnka vyrovnal – 1:1.

Ubehli však iba tri minúty a Nitrania opäť viedli. Novák v početnej nevýhode vystihol prihrávku, a hoci svoje sólo cez celé klzisko zakončil tesne vedľa, pre faul Kloučeka dostal od rozhodcov výhodu trestného strieľania – rutinérsky ho premenil – 1:2.

V 38. min hostia neustrážili Cebáka, ktorý naskočil na ľad z trestnej lavice, no jeho únik slovinský brankár zlikvidoval.

Nitrania mali skvelý vstup do záverečnej tretiny. Už po 85 sekundách Segľa po tom, ako Hylák neudržal puk, upravil na 1:3 a o ďalších 82 sekúnd König tvrdou strelou dal ďalší gól hostí – 1:4.

Po tomto momente si domáci tréner Anton Tomko vybral oddychový čas a následne sa postavil do domácej bránky Riečický. V 48. min mali Košičania výhodu presilovky o dvoch hráčov a Klouček ju po 14 sekundách využil – 2:4.

V 53. min však domáci už nemali toľko šťastia pri presilovke: zabudli na Tománka, ktorý rutinérsky strelil druhý gól Nitry v oslabení v tomto zápase – 2:5.

HKM Zvolen – HC‘05 Banská Bystrica 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Góly: 1. Michal Chovan (Brabenec, L. Pokovič), 25. Ťavoda (Martin Ďaloga, Bortňák), 38. Brabenec (Michal Chovan), 56. P. Zuzin (Brabenec, Michal Chovan) – 17. White (M. Hudec)

Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, J. Konc – Holienka, Valach, 3140 divákov

Zvolen: M. Šimko – Obšut, L. Pokovič, Pichnarčík, Hraško, Ťavoda, J. Mucha, Pospíšil – P. Zuzin, Brabenec, Michal Chovan – A. Podkonický, M. Jurík, V. Baláž – Síkela, Bortňák, Martin Ďaloga – Puliš, Čanky, Škvaridlo

Banská Bystrica: Kalemba – Lepine, Saracino, Bambúch, James Martin, Rosandič, Predajniansky – M. Hudec, White, R. Konečný – Bendík, Heizer, Handlovský – Lamper, Zigo, Lunter – Kadura, R. Gašpar, Wilson

Július Šupler (tréner Zvolena): „Bolo to veľmi dobré stretnutie, pravé derby so všetkým, čo má byť. S nasadením, dobrým tempom, kulisou aj atmosférou. Som veľmi rád, že moji hráči dnes zabrali a zvíťazili. Podali kolektívny výkon. Súperovi sme dovolili veľa šancí, mal ich dosť, ale mužom číslo jeden bol náš brankár Marek Šimko. Aj chalani vpredu sa veľmi snažili a bojovali, aj im patrí poďakovanie za skvelý zápas.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Hráčov som pochválil napriek tomu, že sme v tomto veľmi dobrom zápase prehrali. Boli sme aktívnejší počas celého stretnutia a vypracovali sme si niekoľko vyložených šancí, ale nepremenili sme ich našou nerozhodnosťou, prípadne nás vychytal brankár Šimko. Súper bol efektívny. Neurobili sme veľa chýb, ale za tie, ktoré sme spravili, nás súper vytrestal. Výsledok je pre nás veľmi krutý.“

Obrazom: „Barani“ prehrali v derby 1:4

Zvolen - Banská Bystrica
Patrik Lamper (uprostred) z HC'05 Banská Bystrica počas 39. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKM Zvolen - HC'05 Banská Bystrica. Zvolen, 12. január 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička

Peter Zuzin (vľavo) z HKM Zvolen a James Martin (vpravo) z HC'05 Banská Bystrica počas 39. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKM Zvolen - HC'05 Banská Bystrica. Zvolen, 12. január 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička
Fanúšikovia HKM Zvolen počas 39. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKM Zvolen - HC'05 Banská Bystrica. Zvolen, 12. január 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička
Milan Čanky (vľavo) z HKM Zvolen a Chris Saracino (vpravo) z HC'05 Banská Bystrica počas 39. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKM Zvolen - HC'05 Banská Bystrica. Zvolen, 12. január 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička
Tomáš Švaridlo z HKM Zvolen (vľavo) počas 39. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKM Zvolen - HC'05 Banská Bystrica. Zvolen, 12. január 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička

Zvolenskí hokejisti pristúpili k piatemu derby v tejto sezóne s rivalom z Banskej Bystrice opäť zodpovedne a ujali sa rýchlo vedenia. Už v 30. sekunde hostia zle striedali a Bambúch netrafil puk pri dravom Michalovi Chovanovi, ktorý spomedzi kruhov vymietol horný roh Kalembovej svätyne – 1:0.

Úspešný strelec sa chcel presadiť aj v 6. min: dobre mieril z pravého kruhu, no americký gólman spod Urpína bol proti. Potom prevzali opraty do rúk hostia. V 8. min zaváhal pred odkrytou bránkou po prihrávke Hudeca v oslabení White a rovnaká dvojica nebola úspešná ani v 11. min.

Až v 17. min sa to týmto hráčom podarilo: Hudec vyhral buly, White pekne obišiel bránku a zasunul do nej puk za dezorientovaného Šimka – 1:1. Päť sekúnd pred prestávkou dokonca mohli Bystričania ísť do vedenia, no Handlovský v presilovke minul prázdnu bránku pri ľavej žŕdke.

Aj v strednej časti boli aktívnejší zverenci trénera Országha, no góly dávali Šuplerovci. Najprv neposlal puk za Šimkom medzi žrde hosťujúci Gašpar a v 25. min prišiel trest. Ťavoda spoza kruhu presne trafil do odkrytého priestoru a poslal majstra do vedenia vôbec svojím prvým extraligovým gólom v kariére – 2:1.

Barani potom zahadzovali jednu vyloženú šancu za druhou – Gašpar, Lunter, Lamper a Konečný neuspeli ani pred takmer prázdnou domácou bránkou. Naopak, efektívnosť preukázal Zvolen. V 38. min predviedli sériu prihrávok Michal Chovan a P. Zuzin s Brabencom a posledný menovaný mieril tam, kde sa žiadalo – 3:1.

V tretej časti sa Banskobystričania snažili streliť kontaktný gól a už po pár sekundách skúšal trafiť do horného rohu Saracino, no puk schoval do lapačky spoľahlivý Šimko.

V 44. min v presilovke mieril do žŕdky produktívny White a o ďalšie štyri minúty opäť v početnej výhode neprepasíroval puk za brankára HKM.

V 52. min sa ocitol americký center aj v tretej príležitosti, ale s Konečným zblízka nedokázali skórovať. Na opačnej strane mohol zvýšiť Podkonický v ojedinelej útočnej akcii domácich.

„Klinec do rakvy“ prišiel pre hostí v 56. min. „Bryndziari“ ťažili z početnej výhody: po nevyužitej tutovke Brabenca sa puk dostal P. Zuzinovi a ten už nezaváhal – 4:1.

HK Poprad – MHC Mountfield Martin 4:3 (1:1, 3:0, 0:2)

Góly: 10. A. Lapšanský (T. Sýkora), 30. Drábek (D. Brejčák), 37. A. Lapšanský (Štals, Kurali), 39. A. Lapšanský (T. Sýkora) – 13. Važan (Galamboš, P. Smrek), 49. Markovič (Važan, P. Smrek), 60. Matejka (Markovič, Galamboš)

Vylúčení: 7:3 na 2 min, navyše: R. Suchý 10 min za nešportové správanie – P. Smrek 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Lokšík – Gavalier, Smrek, 1283 divákov

Poprad: Sidor – R. Suchý, D. Brejčák, Kurali, Gáborčík, Dinda, Makovský – T. Sýkora, Štals, A. Lapšanský – A. Kroták, S. Takáč, Matúš Paločko – M. Nagy, Mlynarovič, Drábek – Belluš, L. Paukovček, Gápa

Martin: J. Čech – Matejka, P. Smrek, I. Ďatelinka, A. Novotný, Tupý, Rusina, J. Perniš, Brcko – Markovič, Galamboš, Važan – Themár, Fujerík, L. Klíma – Rožník, Kolena, J. Cíger – Pokrivčák, Dírer, Šugár

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Spokojní sme len s bodmi. Nenadviazali sme na dobrý korčuliarsky výkon z predchádzajúcich dvoch zápasov. Viazla nám kombinácia, víťazstvo sme ubojovali vďaka strelecky disponovanému Lapšanskému. Vedenie 4:1 nesmieme za žiadnych okolností stratiť.“

Daniel Babka (tréner Martina): „Začali sme slušne. Inkasovaný gól nás nabudil a dokázali sme vyrovnať. Celá druhá tretina sa hrala prevažne v domácej obrannej tretine, no boli sme to my, ktorí sme po chybách inkasovali. V záverečnej časti sme sa snažili súperov náskok stiahnuť, ale tretí gól padol už neskoro.“

Pod Tatrami sa od úvodu viac bojovalo ako hralo. Kombinácia viazla na oboch stranách a v prvej tretine sa odvíjala len nezáživná hra bez väčších šancí. Brankári mali robotu najmä pri nerovnovážnom počte hráčov na ľade.

V prvej presilovke Sýkora nastrelil žŕdku, vzápätí Lapšanský namiesto strely v dobrej príležitosti prihrával. Skóre však „kamzíci“ otvorili práve touto formáciou v ďalšej presilovke: úspešným strelcom bol Lapšanský – 1:0. Martin odpovedal o štyri minúty Važanom a do kabín išli tímy za stavu 1:1.

V druhej časti pokračoval málo vzrušujúci hokej. Misky váh sa výraznejšie prehupli na stranu Popradčanov, keď vynikajúco v prečíslení pred brankárom Čechom zakombinovali Brejčák s Drábekom a druhý menovaný poslal Podtatrancov do vedenia – 2:1.

Martin mohol v presilovke v závere prostrednej časti streliť kontaktný gól, ale namiesto zdramatizovania vývoja si pokazil zápas. Najskôr v oslabení unikol Štals a Lapšanský presnou strelou ponad betón zvýšil na 3:1 a ten istý hráč krátko po skončení oslabenia z dorážky skompletizoval svoj hetrik – 4:1.

Dlho sa zdalo, že MHC už s výsledkom nedokáže nič urobiť. Poprad hral svoj štandard a súpera nepúšťal k šanciam. Až v 49. min zaskočil Markovič Sidora strelou spoza obrancu a bolo 4:2. Vzápätí mal Mountfield k dispozícii dve presilovky, ani jednu však nedokázal zužitkovať.

V závere sa hostia hotovali znížiť, presne štyri minúty pred koncom však Matejka úderom do hlavy zbytočne oplácal Drábekov predchádzajúci zákrok a poslal svoj tím do štyroch korčuliarov.

Hostia skúsili v závere ešte hru bez brankára a práve Matejka 21 sekúnd pred treťou sirénou vykresal tretím gólom iskierku nádeje – 4:3, no Martinčania už nestihli vyrovnať.

HK 36 Skalica – Dukla Trenčín 4:3 (1:1, 1:0, 2:2)

Góly: 5. Obdržálek (M. Preisinger), 35. B. Mráz (B. Jankovič, Kutálek), 46. M. Kuľha (R. Školiak), 55. Šátek (R. Školiak) – 11. Novajovský (T. Klíma), 45. Komínek (Novajovský, D. Buc), 59. O. Mikula (Pozník, T. Klíma)

Vylúčení: 8:8 na 2 min, navyše: B. Mráz (Skalica) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bundil, M. Novák – Junek, Tvrdoň, 1366 divákov

Skalica: M. Lipovský – Barák, Gründling, Mikéska, M. Sloboda, B. Jankovič, Krejčiřík – M. Kuľha, R. Školiak, Obdržálek – Lažo, Stieler, M. Preisinger – Kutálek, B. Mráz, Šátek

Trenčín: Lašák – Pozník, M. Nemčík, Čerešňák, Novajovský, M. Habšuda, Bobček, E. Bednár, Ryzák – D. Buc, Róbert Petrovický, Komínek – O. Mikula, Troliga, Šišovský – D. Hudec, T. Klíma, P. Koyš – Šimíček, O. Rusnák, T. Lipták

V 5. min sa hostia nedokázali vymaniť z vlastného obranného pásma pod tlakom od Preisingera. Puk sa z rohu klziska dostal na hokejku Obdržálka, ktorý prekonal Lašáka – 1:0. v 11. min Dukla vyrovnala delovkou Novajovského od modrej, keď Klíma vyhral buly presne na hokejku svojho spoluhráča – 1:1.

V 35. min to Mráz po prihrávke od Jankoviča skúsil švihom, gólmanovi Dukly prekĺzol puk a následne sa od pravej žŕdky odrazil do bránky – 2:1.

O minútu neskôr pohrozili opäť domáci, keď Preisinger unikol obrane a pri zakončení bol faulovaný. Nasledovalo trestné strieľanie, v ktorom sa však Lašák nenechal nachytať strelou smerujúcou medzi jeho betóny.

V 45. min Trenčín opäť vyrovnal, keď sa Novajovského nahodený puk odrazil od Petrovického ku Komínkovi, ktorý len doklepol do odkrytej bránky – 2:2. O minútu neskôr však Skalica využila presilovku, ujala sa Kuľhova strela švihom – 3:2.

Navyše, v 55. min domáci potrestali gólom Šáteka do odkrytej bránky zmätky v obrane hostí – 4:2. Trenčania nekapitulovali a v 59. min pri vylúčení Kuľhu zužitkovali presilovú hru: Pozníkova zblokovaná strela sa dostala k Mikulovi a ten znížil – 4:3.

ŠHK 37 Piešťany – MsHK DOXXbet Žilina 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Góly: 19. Brňák (Hamrák, T. Melichárek), 39. Románek, 40. R. Filip (Holovič)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – Gajan, Smerek, 1238 divákov

Piešťany: Tomek – Rais, Brňák, A. Hruška, Drgoň, Bučka, R. Filip, Škadra, Biro – Lušňák, Holovič, Stupka – T. Melichárek, Mišura, V. Nemec – S. Saliji, Hamrák, Chylo – Haring, Peško, Románek

Žilina: Koutský – Ostrčil, Marcel Šterbák, Dlouhý, Leško, E. Bagin, Látal, Bajaník, Niník – Marek Slovák, Valášek, Kalla – T. Varga, Klouda, R. Tomas – Drevenák, Bene, Horanský – Jarab, Rehák, Vaculín

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Čakali sme ťažký zápas, čo sa potvrdilo v prvej tretine, keď si súper utvoril dobré šance. Pomohla nám presilová hra na sklonku prvej tretiny, počas ktorej sa obraz hry otočil. Podarilo sa nám streliť gól a upokojili sme sa. Na konci druhej tretiny sme pridali ďalšie dva a definitívne sme tým zlomili žilinský odpor. V poslednej tretine sme hrali zo zabezpečenej obrany a podržal nás brankár. Sme radi, že máme tri body.“

Martin Groma (asistent trénera Žiliny): „Do zápasu sme vstúpili veľmi dobre, spočiatku sme si vypracovali sľubné šance: Marek Slovák bol v nájazde a potom Matej Valášek sám pred bránkou… Hra bola vyrovnaná, ale domáci tím nás prestrieľal. Veľa sme kombinovali a málo strieľali.“

V 8. min mohli ísť „vlci“ do vedenia, keď domácej obrane unikol Slovák, ale jeho samostatný nájazd Tomek zneškodnil pravým betónom. Hra bola v ďalšom priebehu vyrovnaná, vedenia sa napokon ujali domáci „havrani“ v 19. min, keď Brňák tvrdou strelou prekonal v presilovej hre Koutského – 1:0.

V 23. min vyrobili Žilinčania skrumáž pred Tomekom a po Baginovej strele lietal puk pred bránkoviskom, ale zadáci Piešťan ho napokon upratali do stredného pásma. V 34. min mohol zvýšiť náskok domácich Stupka, jeho snaha zasunúť puk spoza bránky k žŕdke však nevyšla.

V 37. min pálil spomedzi kruhov Holovič, puk sa odrazil mimo. V 39. min zostal nikým nekrytý Románek v útočnom pásme, nakorčuľoval si pred bránku a zvýšil na 2:0. O pol minúty neskôr rozjasal domácich fanúšikom kapitán Filip: z ľavej strany „mazácky“ zaútočil a strelil ďalší gól – 3:0.

V 44. min sa zaskvel výborným semaforom Tomek, vychytal Vaculína. Žilina zatlačila domácich do ich pásma, ale napokon z toho nič nevyťažila. V 46. min hosťujúci Tomas razantnou strelou lizol žŕdku bránky Piešťan. Potom prebrali iniciatívu hostitelia, zmačkli Žlinčanov a ich brankár sa riadne zapotil. Gól však už ani na jednej strane nepadol.

HK Orange 20 20 3 1 3 0 2 11 41:77 19

Poznámka: počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body.