Nitra zamenila pamiatku bez súťaže, štát obišla

Kupecká ulica, Nitra
Kupecká ulica, Nitra Foto: nitra-slovensko.eu

NITRA 19. marca (WEBNOVINY) – Mesto Nitra zamenilo so súkromným podnikateľom kultúrnu pamiatku za priemyselný objekt. Nevypísalo verejnú súťaž ani neoslovilo prednostne štát, čo predpisuje zákon o ochrane pamiatkového fondu. Nitriansky prokurátor zaslal protest Správe katastra v Nitre, v ktorom navrhol zámenu zrušiť do lehoty 30-tich dní. Zdôvodnil to tým, že nevypísaním súťaže bol porušený zákon. Správa katastra protestu vyhovela, nie však pre nevypísanie súťaže, ale preto, že bol obídený zákon o ochrane pamiatkového fondu.

Primátor Jozef Dvonč (Smer-SD) sa pre médiá vyjadril, že zákon obišla Správa katastra tým, že prevod zapísala. Protest je len na katastri, k jeho obsahu sa preto vyjadrovať nechcel. “My sme opomenuli, oslovili sme štát, čakáme na vyjadrenie štátu, hotovo, nič sa nedeje. Uvidíme, aké príde stanovisko z ministerstva kultúry, možno sa celý proces vráti na začiatok alebo to bude treba preschvaľovať, alebo sa to neschváli, neviem momentálne reagovať na toto,” povedal.

Mestské zastupiteľstvo schválilo zámennú zmluvu s podnikateľom Norbertom Bödörom ešte v júni 2009 spolu s predajom ďalších budov v centre mesta. Za objekt v bývalom areáli cukrovaru na Štúrovej ulici mu priklepli lukratívnu historickú budovu na Kupeckej ulici 16. Štvorpodlažný meštiansky dom z roku 1900 prešiel kompletnou rekonštrukciou v rokoch 1995 až 1999. Od roku 1995 je kultúrnou pamiatkou. V tom čase tu sídlili politické strany Smer-SD, SDKÚ-DS a prevádzky. Viacerí poslanci so zámenou nesúhlasili a poukazovali na fakt, že mesto malo z prenájmu priestorov mesačný príjem 7 303 eur. Od Bödöra si mesto už dávnejšie vypožičalo na dobu neurčitú objekt v areáli bývalého cukrovaru na Štúrovej ulici s výhľadom na neskoršiu zámenu za inú nehnuteľnosť. V budove vznikla nízkoprahová nocľaháreň pre bezdomovcov.

Podľa znaleckého posudku má historická budova na Kupeckej hodnotu 961 766 €, budova s priľahlým pozemkom na Štúrovej 449 725 €. Znalecký posudok si dal vypracovať Bödör. Rozdiel v sumách mal podľa uznesenia zastupiteľstva doplatiť. Výbor mestskej časti Staré Mesto so zámenou nesúhlasil. Skonštatoval, že cena mestského majetku je podhodnotená a cena nocľahárne pre bezdomovcov vysoko nadhodnotená. “Som presvedčená, že už v tom čase, ako dotyčný podnikateľ dával k dispozícii objekt v bývalom cukrovare, sa reálne uvažovalo o tomto obchode,“ povedala po schválení zámeny novinárom opozičná poslankyňa Lýdia Forrová (ĽS-HZDS).

Na štvrtkovom zastupiteľstve rezonovala téma predaja mestského majetku opäť. Primátor predložil návrh na predaj nebytových priestorov a nádvoria historického domu na Kupeckej ulici 7 nájomníkom, ktorí majú platnú zmluvu do roku 2013. Poslanci mali návrh posudzovať ako “prípad hodný osobitného zreteľa”, za čo musí zahlasovať trojpätinová väčšina a verejná súťaž potom nie je nutná. Predaj sa však konať nebude, poslanci boli proti. Viceprimátor František Baláž (KDH) poukázal na to, že “je to pekný historický dom, je využívaný, takže aký je to dubiózny majetok a kde je tu prípad hodný zreteľa?” pýtal sa. Rovnako to dopadlo aj s pokusom o predaj pozemkov v katastrálnom území Mlynáriec Apoštolskej cirkvi na Slovensku. Opäť malo ísť o prípad hodný osobitného zreteľa. Poslanec a zároveň právnik Marek Ďuran (Smer-SD) sa vyjadril, že nie je jasné, prečo by malo ísť o takýto prípad.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef DvončNorbert Bödör