Nobelovu cenu odovzdajú pred fotkou a prázdnou stoličkou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Liu Siao po
Čínsky disident a držiteľ Nobelovej ceny Liu Siao-po. Foto: SITA/AP

OSLO 8. decembra (WEBNOVINY) – Piatková slávnosť odovzdávania Nobelovej ceny mieru v nórskom Osle sa uskutoční aj napriek tomu, že prestížnu cenu si nepríde nikto prevziať.

Pre tento dlho známy fakt sa Nobelov výbor rozhodol vyjadriť protest voči Číne symbolickým gestom -.prázdnou stoličkou. Potvrdil to v stredu tajomník nezávislého Nobelovho výboru Geir Lundestad. Ten chce podľa svojich slov takýmto spôsobom poukázať na situáciu v oblasti ľudských práv v najľudnatejšej krajine na svete, ktorá Nórsko varovala pred udelením ceny disidentovi Liouovi Siao-paovi a následne vyzvala na neúčasť na piatkovej slávnosti. Devätnásť krajín účasť odmietlo, 44 ďalších však príde a bude svedkom toho, ako si Nobelov výbor pripomenie jej tohtoročného víťaza prázdnou stoličkou, jeho fotkou a úryvkom z jednej jeho práce.

Vďaka zmene pravidiel bolo možné cenu udeliť v roku 1975 sovietskemu disidentovi Andrejovi Sacharovovi, o osem rokov neskôr lídrovi poľského protikomunistického odboja Lechovi Walesovi a v roku 1991 barmskej disidentke Aun San Su Ťij. Kým v prípade prvých dvoch víťazov za nich zaskočili manželky, za Su Ťij prevzali cenu jej manžel a dvaja synovia.

Brusel skritizoval Srbsko za neúčasť na Nobelovej slávnosti

Rozhodnutie Srbska nezúčastniť sa na piatkovej ceremónii odovzdávania Nobelovej ceny mieru vzbudilo pohoršenie Európskej únie, ktorej všetky členské štáty sa dohodli na prítomnosti v nórskej metropole Oslo. Ako potvrdila hovorkyňa eurokomisára pre rozšírenie Angela Filoteová, „sme veľmi sklamaní, očakávali by sme, že krajina s ambíciou vstúpiť do EÚ bude plne zdieľať jej hodnoty a ochrana ľudských práv je jednou z najzákladnejších“. Rozhodnutie Belehradu bude predmetom štvrtkového rozhovoru srbského premiéra Mirka Cvetkoviča a eurokomisára Štefana Füleho, dodala Filoteová.

Minister zahraničných vecí Srbska Vuk Jeremič v stredu obhajoval rozhodnutie Belehradu neposlať zástupcu na slávnosť v Osle záujmom balkánskej krajiny pokračovať v dobrých vzťahoch s Čínou, ktorá vyzvala na bojkot piatkovej ceremónie odovzdania Nobelovej ceny. Jeremič označil dobré kontakty s Pekingom za „národný záujem“ a potvrdil tak, že sa Srbi pripoja k 18 krajinám, ktoré výzve Pekingu vyhovejú.

Nobelov výbor v októbri udelil Nobelovu cenu mieru za rok 2010 čínskemu spisovateľovi a univerzitnému profesorovi Liouovi, ktorý si vo svojej vlasti odpykáva 11-ročný trest odňatia slobody. Prestížnu cenu dotovanú približne miliónom eur mu udelili aj napriek dôrazným varovaniam zo strany Číny, ktorá Lioua uväznila pre podpísanie a šírenie Charty 08.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Liu Siao-poSu ŤijVuk Jeremič