Nobelovu cenu za ekonómiu získala empirická analýza cien

Zlato
Foto: SITA/AP

ŠTOKHOLM 14. októbra (WEBNOVINY) – Tohtoročná Nobelova cena za ekonómiu poputuje opäť do USA. Švédska kráľovská akadémia v pondelok rozhodla, že cenu 8 mil. SEK si rozdelia traja ekonómovia, Eugene Fama, Lars Peter Hansen a Robert Shiller, za prínos k „empirickej analýze cien aktív“.

Laureáti podľa vyhlásenia prispeli k lepšiemu chápaniu vývoja cien akcií, dlhopisov a ďalších aktív v dlhodobom horizonte.

Podľa akadémie neexistuje spôsob ako predpovedať vývoj cien akcií alebo dlhopisov počas niekoľkých dní alebo týždňov, ocenení ekonómovia však ukázali, že v horizonte troch až piatich rokov je možné predvídať širšie trendy. Vývoj cien aktív je kľúčový pre rozhodnutia v rôznych oblastiach, od úspor, cez kúpu domu, až po tvorbu národnej hospodárskej politiky, upozornila akadémia.

„Chybné ocenenie aktív môže prispieť k finančným krízam, a ako ukazuje nedávna globálna recesia, takéto krízy môžu poškodiť celú ekonomiku,“ dodala akadémia. Sedemdesiatštyriročný Fama a šesťdesiatročný Hansen pôsobia ako profesori na Chicagskej univerzite a šesťdesiatsedemročný Shiller je profesorom Yalskej univerzity.

Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela nie je oficiálnou Nobelovou cenou, pretože nie je súčasťou dedičstva Alfreda Nobela. Zaviedla ju Švédska ríšska banka v roku 1969 pri príležitosti jej 300. výročia. Cenu vyhlasuje rovnako ako Nobelove ceny za chémiu a fyziku Švédska kráľovská akadémia vied. Vlani cenu získali ekonómovia Alvin Roth a Lloyd Shapley za výskum o spájaní záujmov rôznych aktérov na trhu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom