Nobelovu cenu za medicínu majú preprogramované bunky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bunky
Foto: nei.nih.gov

ŠTOKHOLM 8. októbra (WEBNOVINY) – Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali tento rok John B. Gurdon a Šinja Jamanaka za objav, že dospelé bunky sa dajú preprogramovať tak, aby sa stali pluripotentnými.

Ich výskum významne prispel k pochopeniu procesov vývoja buniek a organizmov, a taktiež môže nahradiť používanie embryonálnych kmeňových buniek.

John B. Gurdon v roku 1962 zistil, že špecializácia buniek sa dá spätne zmeniť. Vo svojich pokusoch nahradil jadro nedospelej bunky vajíčka žaby jadrom z dospelej bunky čreva.

Z tohto modifikovaného vajíčka sa následne vyvinula normálna žubrienka, pričom jej dospelé bunky obsahovali DNA so všetkými informáciami potrebnými na vývoj všetkých typov buniek. Šinja Jamanaka zas v roku 2006 zistil, ako sa dajú neporušené dospelé bunky myší preprogramovať tak, aby sa z nich stali kmeňové bunky.

Vďaka pridaniu niekoľkých génov následne dokázal preprogramovať dospelé bunky na pluripotentné kmeňové bunky, ktoré majú schopnosť pretransformovať sa na akýkoľvek typ buniek. Pondelkovým oznámením mena držiteľa Nobelovej ceny za medicínu sa na severe Európy začal týždeň udeľovania prestížnych ocenení.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať