NOC prináša výstavu venovanú pamiatke Vladimíra Kompánka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Kompánek maľba
Vladimír Kompánek maľba

BRATISLAVA 3. marca (WBN/PR) – Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Národné osvetové centrum a Spolok výtvarníkov Slovenska Vás srdečne pozývajú na vernisáž výstavy Spolku výtvarníkov Slovenska

p o c t a

v l a d i mí r o v i k o m p á n k o v i

v koncepci Márie Horváthovej

Miesto konania: DOM UMENIA, Nám. SNP č. 12, Bratislava

Vernisáž výstavy: 4. marca 2011 o 17,00 hod.

Výstava je otvorená do 15. apríla 2011

denne okrem pondelka od 10,00 do 18,00 h

Členská výstava Spolku výtvarníkov Slovenska je venovaná pamiatke Vladimíra Kompánka, jednej z najvýznamnejších osobností slovenského výtvarného umenia 2. polovice 20. storočia, čestného predsedu a spoluzakladateľa Spolku.

O jeho charizme, umeleckom, spoločenskom i osobnom prínose pre kultúru, ale najmä pre umelcov hovorí jasne i skutočnosť, že na výstave, ktorá je usporiadaná ako posledný hold majstrovi, sa predstavuje viac ako stovka autorov so 185 dielami. Mnohé z diel vznikli v priebehu uplynulého mesiaca ako znak skutočného a úprimného osobného vyznania jednotlivých umelcov.

Vstupnému priestoru 1. poschodia Domu umenia dominuje kolekcia plastík Vladimíra Kompánka. Dôstojné Madony i svieže fašiangové figúry v príznačnej znakovej skratke, umocnenej neopakovateľnou farebnosťou, uvádzajú diváka do magického sveta tvarov a žiarivého koloritu.

Nájdeme tu diela Kompánkových kolegov Galandovcov – Rudolfa Krivoša a Andreja Rudavského, obrazy a sochy jeho najbližších priateľov Ondreja Zimku, Evera Púčeka, Vladimíra Gažoviča, Ladislava Mošku, Alexandra Ilečku, Ruda Mošku, Igora Mosného a ďalších autorov z jeho najužšieho okruhu. No a potom je to celá plejáda zvučných, ale i skromnejších mien autorov všetkých generačných vrstiev, ktorí prezentujú komorné i rozmernejšie maliarske diela, sochy, sklenú plastiku, grafiku i fotografiu.

Práve táto generačná gradácia pridáva celému výberu sviežosť a napätie, ktorú umocňuje i inštalácia výstavy. Za zmienku stojí skutočnosť, že na výstave sa predstavujú i celkom mladí autori – noví členovia Spolku, ktorí akoby si v tejto súvislosti uvedomovali fakt, že práve Vladimír Kompánek podporoval mladé umenie a výrazne sa zaslúžil i o zriadenie Ateliéru slovenských umelcov v parížskom Cité.

Andrea Buschová

Mariana Dobrotová

www.nocka.sk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie V-klub Národné osvetové centrum