Nominácie už nechajte na Kisku, vyzvala SaS Gašparoviča

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gasparovic
Dosluhujúci prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič už naznačil, kto by mal byť podľa neho jeho nasledovníkom. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Strana SaS vyzýva súčasného prezidenta Ivana Gašparoviča, aby ponechal všetky závažné akty na nového prezidenta. Ako povedal v nedeľu na tlačovej besede podpredseda strany Ľubomír Galko, Gašparovič by mal nechať na Andreja Kisku najmä uplatňovanie personálnych nominácií.

Sme presvedčení, že tak závažné akty ako menovanie členov súdnej rady, sudcov, veľvyslancov, rektorov, vedúcich orgánov štátnej správy, by už mal urobiť nový prezident,“ povedal Galko s tým, že Gašparovič by sa mal v nastávajúcom čase rozlúčiť so Slovenskom a jeho voličmi.

Nechcú trieštiť konzervatívnu časť

Zároveň liberáli vyzývajú „koaličných partnerov“ Smer-SD a KDH, aby stiahli novelu ústavy, alebo vyradili z nej body, ktoré obmedzujú kompetencie prezidenta. Novelu posunul tento týždeň parlament do druhého čítania, ktoré bude v máji. V novele má prísť prezident o niektoré kompetencie v oblasti justície.

Všetko o prezidentských voľbách nájdete —>> TU.

Podľa Galka konzervatívne strany by mali uvažovať, čo ďalej. „Ďalšie trieštenie na konzervatívnej časti by bolo veľmi zlé. Treba uvažovať o bližšej spolupráci,“ povedal Galko. Zdôraznil, že SaS je jedinou relevantnou liberálnou stranou, ktorá je pripravená spolupracovať s konzervatívnymi stranami na riešeniach pre ľudí.

Obrazom: Dosluhujúci prezident odvolil, sprievod mu robila manželka

Podľa predsedu Richarda Sulíka na konzervatívnej časti politického spektra je okrem SaS päť strán. KDH, OĽaNO, SDKÚ-DS, Most-Híd a onedlho pribudne aj strana Radoslava Procházku. „Je v našom najväčšom záujme, aby týchto päť strán našlo spoločnú reč a vytvorilo silný blok na pravicovom politickom spektre,“ povedal Sulík.

Kiska nebude rutinérom

Sulík má nádej, že Kiska bude dobrým prezidentom a štátnikom. „Síce nemá politické skúsenosti, ale o to je väčšia šanca, že nebude rutinérom a tzv. štandardným politikom, ktorých voliči majú plné zuby,“ vyhlásil s tým, že voliči sa nedali ovplyvniť špinavou antikampaňou Roberta Fica a jeho kolegov zo Smeru.

Mesežnikov: Ak sa Gašparovič zdrží rozhodnutí, ukáže vyššiu kultúru

Ak by sa prezident Ivan Gašparovič zdržal do inaugurácie nového prezidenta niektorých rozhodnutí, ukázal by tým podľa politológa Grigorija Mesežnikova vyššiu politickú kultúru. Ako však povedal pre agentúru SITA, Gašparovič má plný mandát a legitimitu až do inaugurácie nového prezidenta. „Jeho rozhodnutia by boli v súlade so zákonmi,“ uviedol politológ.

Smer-SD by mal podľa Mesežnikova urobiť sebareflexiu a to už dnes. „Mal by upustiť od kontroverzie, uzurpácie moci, pustiť opozíciu do rozhodovania. To by prospelo demokracii i Slovensku,“ povedal. Ak by podľa neho Smer-SD nepociťoval dostatočný mandát, môže skúsiť predčasné parlamentné voľby, ale myslí si, že na to Robert Fico nepristúpi. „Volebná dynamika nebude pre neho priaznivá a môže utrpieť ďalšiu porážku,“ zdôraznil.

Pravica by mala podľa Mesežnikova dať voličom zrozumiteľnú ponuku, obmeniť základný káder a začať spoluprácu. „To, čo predviedlo KDH so Smerom, pravicový volič neodpúšťa,“ upozornil. Mesežnikov si vie v kritickej situácii predstaviť aj vytvorenie širších koalícii na spôsob Slovenskej demokratickej koalície z roku 1998. „To by Fico mohol spôsobiť napríklad tým, že by išiel do predčasných volieb,“ dodal.

Podpredseda SaS Jozef Mihál očakáva, že Fico nebude vystupovať proti Kiskovi a nebude sa opakovať to, čo Slovensko zažilo počas mečiarizmu, keď Vladimír Mečiar robil všetko možné proti vtedajšiemu prezidentovi Michalovi Kováčovi vrátane únosu jeho syna. „Veríme, že Fico nebude nezmyselne útočiť na prezidenta,“ povedal.

Kiska
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Kiska sa chce stretnúť s Gašparovičom, ten mu gratuluje

Víťaz prezidentských volieb Andrej Kiska sa chce stretnúť s hlavou štátu Ivanom Gašparovičom ešte pred skončením jeho mandátu. „Pokladám za normálne a prirodzené, aby som sa s pánom Gašparovičom potom stretol, aby sme spolu prešli v kľude prechod prezidentského úradu,“ povedal Kiska agentúre SITA.

K vyhláseniu strany SaS, ktorá vyzýva súčasného prezidenta Ivana Gašparoviča, aby ponechal všetky závažné akty na novú hlavu štátu, sa zatiaľ Kiska nepridáva. „Voľby skončili len pred pár hodinami, ja by som potreboval v pokoji si nechať uložiť veci a ku všetkým ostatným záležitostiam spravím tlačovku, nerád by som teraz zaujímal stanovisko,“ odpovedal Kiska na otázku, či súhlasí s tým, aby menovanie členov súdnej rady, sudcov, veľvyslancov, rektorov a vedúcich orgánov štátnej správy ponechal Gašparovič na nového prezidenta.

Úradujúca hlava štátu Ivan Gašparovič blahoželá svojmu budúcemu nástupcovi v prezidentskom kresle Andrejovi Kiskovi k víťazstvu vo voľbách. Ako uviedol vo vyhlásení, ktoré poskytol médiám, Slovensko v súčasnosti potrebuje stabilnú politickú klímu a zachovanie sociálneho zmieru. „Dúfam, že nová hlava štátu bude svoju funkciu vykonávať s pocitom zodpovednosti za pokojnú budúcnosť Slovenskej republiky a jej občanov a že prispeje k zachovaniu kontinuity v zahraničnej politike štátu,“ dodal Gašparovič.

Zvíťazil volič nespokojný s politikou, tvrdí politológ

Po rozhodnutí voličov je podľa politológa Michala Horského nepochybné, že skúsený politik Ivan Gašparovič sa zdrží akýchkoľvek zásadných rozhodnutí a nechá ich na zvoleného prezidenta Andreja Kisku. Ako povedal Horský pre agentúru SITA, patrí to totiž k politickej kultúre vyspelých demokratických krajín.

Podľa Horského Smer-SD by nemal iniciovať predčasné parlamentné voľby, v ktorých by si nechal potvrdiť dôveru voličov. „Robert Fico získal teraz viac hlasov ako mal preferenčných hlasov v parlamentných voľbách v roku 2012. Bola by to len neuróza Smeru-SD, keby podľahol tomu, že po nečakane vysokej porážke by sa pokúšal vytvárať novú vládu,“ povedal Horský s tým, že strane Smer-SD aj Slovensku by prospelo, keby inovoval vládu zmenou na niektorých postoch. „Mal by vymeniť niektorých ministrov,“ konštatoval.

Víťazstvo antipolitiky nad politickými štruktúrami je v týchto voľbách podľa Horského úplne jasné. „Bolo by však zjednodušené povedať, že zvíťazil pravicový volič. Zvíťazil volič nespokojný s dnešnou politickou scénou,“ povedal politológ. Parlamentné strany by podľa neho mali vyvodiť z toho vážne dôsledky. „Strana, ktorú signalizuje Radoslav Procházka, by mohla byť jednou z vážnych alternatív,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaIvan GašparovičJozef MihálĽubomír GalkoRadoslav ProcházkaRobert FicoVladimír Mečiar