Nóri blízko prekvapenia, Američania otočili stav až v závere

MS v hokeji : USA - Nórsko 4:2
Hokejisti Nórska neboli ďaleko od ďalšej senzácie na majstrovstvách sveta v hokeji v Košiciach, keď v C-skupine viedli v pondelok nad USA po dvoch tretinách 2:0, ale napokon prehrali 2:4. Foto: SITA/AP

KOŠICE 2. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Nórska neboli ďaleko od ďalšej senzácie na majstrovstvách sveta v hokeji v Košiciach, keď v C-skupine viedli v pondelok nad USA po dvoch tretinách 2:0, ale napokon prehrali 2:4. Nóri v prvom zápase nečakane zdolali Švédsko 5:4 po samostatných nájazdoch. Američania si po víťazstve zabezpečili postup do osemfinálovej skupiny.

Hráči USA boli od úvodu stretnutia aktívnejší, Nóri vyťažili v prvej tretine z minima maximum. Najskôr Ken Andre Olimb a potom vo vlastnom oslabení aj Anders Bastiansen v oslabení dostali svoj tím do dvojgólového vedenia. Nórski hráči sa potom stiahli do obrany a dlho odolávali americkým pokusom. Zámorský výber sa dokázal presadiť až v tretej tretine, v ktorej štyrmi gólmi otočil výsledok na konečných 4:2.

C-skupina (Košice):

USA – Nórsko 4:2 (0:2, 0:0, 4:0)

Góly: 42. Palmieri (Kreider, Shannon), 46. Skille (Stapleton, McDonagh), 54. Palmieri (Shannon, Shattenkirk), 59. C. Smith (Stepan, J. Johnson) – 9. K. Olimb (Holtet), 10. Bastiansen.

Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Rönn (Fín.) – M. Novák (SR), Terhö (Fín.), 4149 divákov

Zľava: Lars Haugen a Anders Fredriksen z Nórska a Nick Palmieri počas zápasu základnej C - skupiny USA - Nórsko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Košiciach. Košice, 2. máj 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Zľava: Ryan McDonagh a Al Montoya z USA a Martin Roymark z Nórska počas zápasu základnej C - skupiny USA - Nórsko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Košiciach. Košice, 2. máj 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Hlasy trénerov:

Scott Gordon (tréner USA): „V prvej tretine sme hrali zle, v obrane to bola katastrofa. Nedokázali sme súpera poriadne napádať. Je pre mňa príjemným zistením, že dokážeme stupňovať tempo. Bolo vidieť, že hráči v závere veľmi chceli. Teší ma, že po dvoch zápasoch máme plný počet bodov.“

Roy Johanssen (tréner Nórska): „Samozrejme, sme sklamaní. Dlho sme viedli 2:0, ale treba uznať, že v závere bol súper jednoznačne lepší. V poslednej tretine nás Američania prekorčuľovali. Škoda, lebo sme boli blízko ďalšieho prekvapenia.“

USA: Montoya – J. Johnson, Fayne, M. Stuart, Fowler, McDonagh, Shattenkirk, C. Wilson, Komisarek – Stepan, C. Smith, Wheeler – Skille, Porter, Gaustad – Kreider, Palmieri, Shannon – M. Brown, Y. Šťastný, Stapleton

Nórsko: Haugen – Bonsaksen, Tollefsen, Holos, Spets, E. Koivu, M. Hansen, Csiszar – Skröder, Roymark, Fredkriksen – Bastiansen, Ask, M. Olimb – Holtet, Martinsen, K. Olimb – Lorentzen, K. Forsberg, Laumann Ylven.