Noriega je už v Paname, previezli ho do väznice

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Noriega
Bývalého panamského diktátora Manuela Noriegu previezli do väznice El Renacer na predmestí hlavného mesta Panama. Foto: SITA/AP

PANAMA 12. decembra (WEBNOVINY) – Bývalý panamský diktátor Manuel Noriega sa v nedeľu vrátil do vlasti po viac ako 20 rokoch, ktoré strávil vo väzniciach v USA a Francúzsku za obchod s drogami a pranie špinavých peňazí. Noriega priletel do Panamy z Paríža a z letiska ho v sprievode ozbrojených stráží previezli do väznice El Renacer.

Vo vlasti ho v neprítomnosti uznali vinným z prenasledovania oponentov počas jeho vojenského režimu v 80. rokoch a odsúdili na tri 20-ročné tresty za únosy a vraždy. „Pôjde do väzenia, ako každý zločinec. Žiadne privilégiá,“ povedal panamský prezident Ricardo Martinelli.

Zatiaľ sa nevie, koľko času strávi Noriega vo väznici, keďže panamské zákony umožňujú, aby si osoby staršie než 70 rokov odpykali trest doma. Noriegov advokát Julio Berrioz dúfa, že sudca zoberie do úvahy zlý zdravotný stav jeho 77-ročného klienta. Noriega podľa lekárov utrpel niekoľko porážok a nie je schopný sa pohybovať bez pomoci.

Panamský generál a samozvaný diktátor v rokoch 1983 až 1989 nebol nikdy oficiálnym prezidentom Panamy, v skutočnosti však stredoamerickú krajinu riadil až do konca roku 1989. Vojenský režim v roku 1989 ukončila invázia Spojených štátov, ktorú nariadil vtedajší americký prezident George Bush starší.

Zosadeného lídra Manuela Noriegu previezli do USA, kde ho v roku 1990 odsúdili na 40 rokov za pranie špinavých peňazí a obchodovanie s drogami. Trest mu neskôr za dobré správanie skrátili na 20 rokov a v roku 2010 ho vydali do Francúzska. Tam bol odsúdený na sedem rokov väzenia za pranie peňazí z obchodu s drogami cez francúzske banky v 80. rokoch. Paríž ho teraz odovzdal Paname, ktorá o jeho vydanie požiadala ešte v roku 1999, aby sa zodpovedal za zločiny počas jeho režimu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe George BushManuel NoriegaRicardo Martinelli