Nórska vláda chce proti rozvodom bojovať randením rodičov

Rodina, obed, večera, mäso, jedlo
Foto: Shutterstock

OSLO 31. októbra (WEBNOVINY) – Nová nórska ministerka pre deti, rovnosť a sociálne začlenenie Solveig Horneová v stredu oznámila zámer poskytnúť rodičom viac času pre samých seba a umožniť im raz týždenne chodiť na rande.

Cieľom je znížiť vysokú mieru rozvodovosti, ktorá je jednou z najvyšších v Európe. Podľa slov Horneovej z populistickej Strany pokroku je potrebné posilniť rodinu a zredukovať počet rozvodov.

V rozhovore pre denník Stavanger Aftenblad potvrdila aj ďalšie opatrenia ako napríklad zvýšenie objemu prostriedkov pre partnerské poradne či zmeny v oblasti takzvanej materskej dovolenky.

„Je dôležité, aby si rodičia našli malý časový priestor, v ktorom môžu byť frajermi a frajerkami,“ povedala Horneová, ktorá tak signalizuje zmenu v rodinnej politike bohatej škandinávskej krajiny. Predchádzajúce vlády sa doteraz sústredili najmä na vytváranie dokonalých podmienok pre vývoj dieťaťa. Manželstvá sa pritom v Nórsku rozpadávajú až v štyroch z desiatich prípadov.

Novou nórskou premiérkou sa po septembrovom volebnom víťazstve stala konzervatívna líderka Erna Solbergová. Súčasťou nórskeho vládneho kabinetu sú vôbec po prvý raz v histórii aj populisti zo Strany pokroku, ktorá presadzuje prísnejšiu imigračnú politiku a rozsiahle daňové úľavy. Strana bola od svojho vzniku pred 40 rokmi vždy v opozícii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erna Solbergová