Nórsky minister spravodlivosti rezignoval pre Breivika

Bez názvu
Nórsky premiérJens Stoltenberg (vľavo), minister spravodlivosti Knut Storberget a minister pre deti, rovnosť a sociálnu inklúziu Audun Lysebakken si uctili obete teroristických útokov v krajine, 8. august 2011. Foto: SITA/AP
OSLO 11. novembra (WEBNOVINY) – Nórsky minister spravodlivosti a polície Knut Storberget v piatok odstúpil. Rezignáciu oznámil deň po tom, ako v parlamente predložil zoznam nedostatkov jeho rezortu v reakcii na júlové útoky Andersa Behringa Breivika, ktoré si vyžiadali 77 obetí.

Ako informoval nórsky premiér Jens Stoltenberg, Storbergeta nahradí ministerka obrany Grete Faremová. Jej rezort preberie Espen Barth Eide, súčasný viceminister zahraničných vecí.

Nórska vláda sa stala terčom intenzívnej kritiky za reakciu na udalosti z 22. júla. Breivikov útok na letný ostrovný tábor vládnej Robotníckej strany na ostrove Utöya sa stal osudným pre 69 účastníkov prevažne v tínedžerskom veku.

Spolu s výbuchom v centre Osla, ktorý zabil ôsmich ľudí, išlo o najhoršie krviprelievanie v Nórsku od skončenia druhej svetovej vojny.

Storberget vo štvrtok parlament informoval o zriadení komisie, ktorá opätovne preskúma rýchlosť konania polície v čase útokov ako aj ďalšie nedostatky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring BreivikJens Stoltenberg