Notári zatiaľ neevidujú vo svojich radoch prípad komunikácie s Marianom K.

Notári na rozdiel od sudcov, prokurátorov či advokátov zatiaľ neevidujú podozrivý prípad z komunikácie Mariana K. cez aplikáciu Threema. Pre agentúru SITA to uviedla Daniela Ďurajová, vedúca sekretariátu Notárskej komory SR. S rozsiahlymi podozreniami však v súčasnosti bojujú viaceré právnické odvetvia. „Notárska komora SR zatiaľ neeviduje prípad komunikácie notára cez aplikáciu Threema s Mariánom K.,“ informovala Ďurajová.

Najvypuklejší problém ukázala komunikácia cez aplikáciu Threema v súdnictve. Ešte koncom augusta tohto roka voči niektorým sudkyniam a sudcovi v tejto súvislosti zasahovala aj Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Preverujú viacero advokátov

Vlastné rady preveruje aj Slovenská advokátska komora (SAK). Cez aplikáciu Threema s Marianom K. totiž údajne komunikovalo viacero advokátov. Podľa hovorkyne Alexandry Donevovej nemôže komora v súčasnosti konkretizovať rozsah preverovaných prípadov.

„Každú informáciu, ktorá sa týka advokáta, vyhodnocujeme a následne kancelária komory podáva Revíznej komisii SAK podnet na prešetrenie. Komisia v súvislosti s medializovanými kauzami v tomto čase z našej iniciatívy prešetruje už viacero podnetov v súvislosti s medializovanými kauzami a prepisov komunikácie cez aplikáciu Threema,“ uviedla Donevová ešte uplynulý pracovný týždeň.

V skupine sudkýň je aj bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská, ktorá údajne s Marianom K. komunikovala najviac. V prípadoch začali konať aj kompetentní. Najskôr disciplinárny podnet na Janovskú podal minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) a následne na Vladimíra Sklenku presedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková.

V oboch prípadoch disciplinárny senát rozhodol o dočasnom pozastavení výkonu funkcie. Ďalší sudcovia požiadali o prerušenie výkonu dobrovoľne. Ide o bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera a Miriam Repákovú.

Sudkyňa aj prokurátor

Súdna rada si po zriadení vlastnej komisie dodatočne vyžiadala dokumenty z polície a Úradu špeciálnej prokuratúry. Tie ukázali ďalší problém, keď podozrivú sudkyňu Zuzanu Maruniakovú zastupuje priamo člen súdnej rady Michal Mišík.

Už najbližší štvrtok, 14. novembra, môžu prísť ďalší sudcovia vysvetliť svoje konanie členom komisie, ktorá si ich predvolala. Threema ukázala problémy aj medzi prokurátormi.

Po medializovaní zvukovej nahrávky, na ktorej je údajne hlas Mariana K. a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, začal konať aj súčasný šéf prokuratúry Jaromír Čižnár.

Trnkovi dočasne pozastavil výkon funkcie, okrem zvukovej nahrávky bolo totiž uverejnené aj video, na ktorom spoločne s Marianom K. inštaluje v kancelárii skrytý kamerový systém. Komunikácia s Marianom K. zasiahla aj prokurátora Bystríka Paloviča. Ten si následne vzal 30-dňové neplatené voľno.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Notárska komora SR