Nová fitnes mánia: V Číne podľahli pole dancingu už aj muži

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Pole dance v začiatkoch pripomínal divadelné scénky Foto: SITA/AP

Čína je domovom mnohých bojových umení. Kung-fu, tai-či, závody dračích lodí – spôsobov aktívneho vyžitia s hlbokou filozofiou je vo východnom svete dosť. Aj napriek tomu sa čínski muži čoraz viac orientujú na iný „šport“ – pole-dancing, alebo po našom – tanec pri tyči.

Pole-dance sa prvýkrát objavil v Amerike začiatkom 20. rokoch 20. storočia. Cvičilo sa na tyčiach, ktoré tvorili kostru šiatrových stanov a vystúpenia sa viac podobali na malú divadelnú scénku než na tanec či erotické zvádzanie. Rokmi sa však z akrobacie pri tyči vyvinulo samostatné odvetvie – spočiatku skôr športové, prvky zvádzania sa pridali až neskôr. O niekoľko desaťročí sa všetko obrátilo naruby a z pole-dancingu sa stala čisto erotická „disciplína“, v ktorej išlo hlavne o odhaľovanie ženského tela.

Ako to už v histórii chodí, jednotlivé vlny sa stále opakujú. Po tom, ako sa poledance rozšíril do celého sveta, sa koncom 90. rokov znova objavovali tendencie zmeniť vnímanie ľudí a urobiť z neho športovú aktivitu.
Bez názvu
Foto: www.huffingtonpost.co.uk

K tancu pri tyči sa zrazu začali hlásiť hviezdy šoubiznisu a dnes už pole dance nevyvoláva toľko kontroverzných reakcií ako kedysi. Jeho nápis sa zjavuje v ponukách tanečných škôl a tyč na tancovanie nájdete v bežnej ponuke športových obchodov.

Novodobý rozmach zažíva momentálne i v Číne. Aktivita dlhé roky typická pre nežné pohlavie si čoraz viac získava obľubu i u mužov. Yan Shaoxuan, inštruktor pole-danceingu v Pekingu, si pochvaľuje jeho účinky na ľudské telo. Kým u žien vyformuje a spevní celú postavu, u mužov sa postará o pevné svaly na bruchu, ramenách a hrudi. Doposiaľ sa tu spájal len so sexom a škandálmi, dnes ho začínajú oceňovať i ako formu športu a súčasť zdravého životného štýlu. „Keď pole dance prvýkrát prišiel do Číny, tancoval sa len v nočných kluboch a bol spojený len so sexuálnou tematikou. Dokonca i v iných krajinách bol vnímaný len v tomto kontexte. Teraz ho však čoraz viac ľudí praktizuje i cez deň a telocvične ponúkajú samostatné lekcie. Myslím, že ak ho budeme i naďalej využívať ako formu cvičenia, ľudia ho začnú vnímať v lepšom svetle,“ dodal Yan Shaoxuan.

Takto vyzerá pánska hodina pole-dance:

Chinese men take up pole dancing

www.huffingtonpost.co.uk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať