Nová súdna mapa sleduje dobrý cieľ, ale advokáti od nej neočakávajú vyššiu transparentnosť

Sudca, súd
Policajná akcia Syseľ bola zameraná na podplácanie a nepriamu korupciu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Návrh novej súdnej mapy sleduje dobrý cieľ, ktorého dosiahnutie si bude vyžadovať otvorenú a poctivú diskusiu. Uviedla to v stanovisku na svojej webovej stránke Slovenská advokátska komora (SAK).

Tá podporuje myšlienku Ministerstva spravodlivosti SR zlepšiť kvalitu súdnictva a bude tiež sledovať možnosť dosiahnutia tohto cieľa prostredníctvom optimalizovania siete všeobecných súdov.

„Mnohé súdy v minulosti vznikli nie na základe poctivého vyhodnotenia dát, ale skôr ako dôsledok politických rozhodnutí, ktoré sa nie vždy osvedčili. Zámer dosiahnuť v tejto oblasti potrebnú nápravu preto vítame,“ pokračovala SAK s tým, že návrh novej súdnej mapy nie je kozmetickou úpravou.

Rozsah reformy podľa SAK svojím rozsahom predstavuje doposiaľ bezprecedentnú inštitucionálnu reformu justície, ktorá v niektorých častiach vyvoláva legitímne otázky.

Súdy môžu byť horšie dostupné

„Na to, aby bola táto reforma aj úspešná, je podľa nášho názoru nevyhnutná úzka spolupráca so všetkými dotknutými subjektmi – právnickými profesiami, akademickou a podnikateľskou sférou, relevantnými úradmi. V opačnom prípade môže ísť len o rozhodnutie s otáznymi dosahmi na kvalitu súdnictva,“ dodala komora, ktorá rozoslala svojim členom návrh novej súdnej mapy a vyzvala ich na predkladanie pripomienok.

„K dnešnému dňu máme viac ako 500 odborných stanovísk, ktoré spracovávame a radi sprostredkujeme predkladateľovi,“ uzavrela SAK.

SAK uskutočnila prieskum medzi 345 advokátmi, v ktorom sa ich pýtala na ich názor na predstavenú reformu súdnej mapy. Jeho výsledky zverejnila na svojej internetovej stránke. Vyplýva z neho, že až 78,8 percenta advokátov si myslí, že zmena súdnej mapy podľa nich prinesie horšiu dostupnosť súdov, sedem percent advokátov je presvedčených, že dostupnosť sa zlepší a 14,2 percenta si myslí, že sa „skôr“ zlepší.

Advokáti nečakajú ani kvalitnejšie rozhodovanie

Viac ako 60 percent (62,1) advokátov si nemyslí, že predstavená reforma prinesie rýchlejšie rozhodovanie súdov, a takmer rovnaké percento (62,5) neočakáva zvýšenie transparentnosti. Rozhodovanie nebude kvalitnejšie podľa 55 percent advokátov.

Spolu 125 respondentov odpovedalo „áno“ na otázku, či si myslia, že v ich regióne bude mať nová súdna mapa vplyv na riešenie obchodnej agendy, ďalších 61 advokátov poskytlo rozvitú odpoveď s významom „áno“. Výrazná väčšina advokátov považuje dôraz na sudcovskú etiku (91,6 percenta) a posilnenie transparentnosti (94,8 percenta) za efektívne nástroje na pretrhnutie nadštandardných a korupčných väzieb v justícii.

Naopak, len 32,2 percenta považuje zväčšovanie súdnych obvodov za vhodný nástroj na dosiahnutie tohto cieľa a až 67,8 percenta ho odmieta. Až 85 percent respondentov sa vyjadrilo, že špecializácia sudcov má vplyv na kvalitu ich rozhodovania.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRSAK Slovenská advokátska komora